Прилагането на Закона за данък върху застрахователните премии (ЗДЗП)

Изх. № 04-19-685
Дата: 09.01.2018 год.
Кодекса за застраховането, чл. 12, ал. 1, т. 2
ЗДЗП, чл. 14, ал. 1;
ЗДЗП, чл. 19;
ДОПК, чл. 10, ал. 4;
ДОПК, чл. 84, ал. 3;
ДОПК, чл. 99;
ЗА, 57;
ЗА, чл. 77а.

ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данък върху застрахователните премии (ЗДЗП)

Във връзка с писмено запитване от адвокат ………….., постъпило в Централно управление на Националната агенция за приходите и заведено с вх. № ……….г., Ви уведомявам следното:

Адвокатско дружество, клон на чуждестранно адвокатско дружество, неюридическо лице е вписано в регистър БУЛСТАТ, регистрирано по ф.д. ………. на СГС на основание Закон за адвокатурата (ЗА). Предметът на дейност е юридически услуги.
В запитването е направено тълкуване на нормите на ЗДЗП, с оглед изясняване на възможността застраховател по чл. 12, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховането (КЗ), работещ при условията на свободата на предоставяне на услуги, да упражнява правата и да изпълнява задълженията си, произтичащи от ЗДЗП лично, без да определя данъчен представител. В тази връзка са поставени следните въпроси:
1. Застраховател по чл. 12, ал. 1, т. 2 от КЗ, работещ при условията на свободата на предоставяне на услуги, може ли да упражнява правата и да изпълнява задълженията си, произтичащи от ЗДЗП лично, без да определя данъчен представител, съответно въз основа на какви идентификационни данни би се извършила служебната му регистрация като данъчно задължено лице по закона и какви документи са необходими за това?
2. При определен данъчен представител, по реда на ЗДЗП, представят ли се документи удостоверяващи изискванията на закона или се извършва проверка служебно на база на подадената декларация и водените регистри?
3. Местно юридическо лице по смисъла на чл. 57 от ЗА, а именно адвокатско дружество, може ли да бъде определено за данъчен представител на застраховател по смисъла на чл. 19 от ЗДЗП, съответно по какъв начин се удостоверява обстоятелството, че адвокатското дружество не е обявено в несъстоятелност?
4. Клон на адвокатско дружество от Европейския съюз, по смисъла на чл. 77а от ЗА, може ли да бъде определен за данъчен представител на застраховател по смисъла на чл. 19 от ЗДЗП?
5. В случай че данъчната декларация по чл. 14, ал. 1 от ЗДЗП се подава от пълномощник на застрахователя по чл. 12, ал. 1, т. 2 от КЗ, каквато възможност предвиждат указанията за попълването й, попълват ли се данни за пълномощника, носи ли декларацията подпис на представляващия застрахователя и/или на пълномощника, както и придобива ли пълномощникът качеството „данъчен представител“ по смисъла на закона?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:

В съответствие с разпоредбите на КЗ, застраховането може да се извършва само от съответните лицензирани лица. Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДЗП данъчно задължени лица са:
1. застрахователите;
2. данъчните представители – в случаите, когато такива са определени по реда на чл. 19 от същия закон.
По силата на §1, т. 1 от ДР на ЗДЗП „Застраховател“ е този по чл. 12, ал. 1 от КЗ, а именно:
1. акционерно дружество, европейско дружество, взаимозастрахователна кооперация или европейско кооперативно дружество със седалище в Република България, получили лиценз при условията и по реда на този кодекс (местен застраховател);
2. лице, получило лиценз за застраховане в друга държава членка и извършващо дейност на територията на Република България при условията на правото на установяване или на свободата на предоставяне на услуги (застраховател от друга държава членка);
3. клон на застраховател от трета държава, регистриран по Търговския закон, получил лиценз при условията и по реда на този кодекс.
Видно от разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗДЗП, като данъчно задължени лица са посочени данъчните представители, в случаите, в които такива са определени по реда на чл. 19 от ЗДЗП, а от своя страна в чл. 19, ал. 1 от закона е посочено, че застраховател по чл. 12, ал. 1, т. 2 от КЗ, работещ при условията на свободата на предоставяне на услуги, може да определи данъчен представител. В чл. 19, ал. 3 от ЗДЗП изрично е посочено, че данъчният представител представлява застрахователя по всички негови данъчни правоотношения, възникнали на основание на този закон, а чл. 19, ал. 5 от ЗДЗП предвижда солидарна и неограничена отговорност.
В контекста на изложеното, задължено лице – носител на задължението за данъци по смисъла на чл. 14, ал. 1 от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс (ДОПК) е застрахователят. Данъчният представител се явява задължено лице по смисъла на чл. 14, т. 3 от ДОПК, което по силата на закона отговаря за чуждо задължение, а именно за задълженията на застрахователя.
Регистрацията на данъчния представител се урежда с разпоредбата на чл. 19, ал. 6 от ЗДЗП, а именно регистрацията на данъчния представител, а в случаите, когато не е определен данъчен представител – на застрахователя по чл. 19, ал. 1 от закона, се извършва по реда на чл. 82 от ДОПК в компетентната териториална дирекция на НАП по чл. 8 от същия кодекс, въз основа на първата подадена данъчна декларация.
В случаите, когато лицата не подлежат на вписване в Регистър БУЛСТАТ и не притежават ЕГН или ЛНЧ се идентифицират със служебен номер, издаден от регистъра на НАП, съгласно разпоредбата на чл. 84, ал. 3 от ДОПК. Издаването на служебен номер от регистъра на НАП на застрахователите по чл. 12, ал. 1, т. 2 от КЗ се извършва от компетентната териториална дирекция на НАП на базата на подадено искане от задълженото лице или с подаването на първата данъчна декларация.
Компетентна териториална дирекция за производствата по ДОПК е:
1. териториалната дирекция по постоянния адрес на физическите лица, включително едноличните търговци;
2. териториалната дирекция по адреса на управление на неперсонифицираните дружества и осигурителните каси;
3. териториалната дирекция по седалището на местните юридически лица;
4. териториалната дирекция по седалището на клона или по адреса на търговското представителство на чуждестранното лице;
5. териториалната дирекция по местоизвършване на дейността или на управлението за чуждестранни лица, непопадащи в обхвата на т. 4, които осъществяват стопанска дейност в страната, включително чрез място на стопанска дейност или определена база, или чието ефективно управление е от България;
6. териториалната дирекция по местонахождението на първия придобит недвижим имот за лица, които не попадат в случаите по т. 1 – 5;
7. териториална дирекция – София, когато не може да се установи компетентната териториална дирекция по правилата на т. 1 – 6;
Когато не може да се установи компетентната териториална дирекция по правилата на т. 1 – 6, компетентна териториална дирекция е София град, а служебните номера от регистъра на НАП се издават от офис „Център“, на адрес: ул. „Шести септември“ № 10, гр. София.
Относно други данни, следва да се има предвид, че по силата на чл. 6 от ЗДЗП е регламентиран обмен на информация. За тази цел Комисията за финансов надзор уведомява НАП за застрахователите по чл. 12, ал. 1, т. 2 от КЗ, изразили намерение да извършват дейност при условията на правото на установяване или на свободата на предоставяне на услуги.
Съгласно чл. 10, ал. 4 от ДОПК, лицата могат да се представляват от пълномощници въз основа на писмено пълномощно, а в ал. 5 от същата разпоредба, е посочено, че органът по приходите следи за наличието на дееспособност и представителна власт за извършване на съответните действия. В тази връзка на основание чл. 19, ал. 2 от ЗДЗП данъчен представител на застрахователя, може да бъде само дееспособно физическо лице с постоянен адрес в страната или постоянно пребиваващо, или местно юридическо лице, което не е в процедура по ликвидация и не е обявено в несъстоятелност и няма изискуеми и неизплатени данъчни задължения и задължения за осигурителни вноски, събирани от Национална агенция за приходите.
Следователно, за да бъде „данъчно задължено лице“ по смисъла на ЗДЗП, Адвокатското дружество трябва да отговаря на изискванията и условията на посочените по-горе разпоредби. В този смисъл считам, че ЗДЗП не поставя ограничения за определяне на данъчен представител на застраховател да бъде адвокатско дружество, по смисъла на чл. 57 от ЗА, и/или клон на адвокатско дружество на Европейския съюз по смисъла на чл. 77а от ЗА. Обстоятелствата, че съответното адвокатско дружество, съответно клон на адвокатско дружество, не е в процедура по ликвидация и не е обявено в несъстоятелност могат да бъдат удостоверени с удостоверение за актуално състояние, издадено от регистъра на адвокатските дружества към съответния окръжен съд по регистрация на адвокатското дружество или клона.
Данъчна декларация по чл. 14, ал. 1 от ЗДЗП се подава от данъчно задължените лица, като според общите правила на чл. 99 от ДОПК декларацията се подава в писмена форма чрез попълване на утвърдения образец на хартиен носител, като декларацията може да се подаде и чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път. Когато декларацията се подава лично или чрез пълномощник, подаващият декларацията удостоверява самоличността си и/или представителната си власт.
Следва да се има предвид, че при упълномощаване на лице/пълномощник да подаде декларация по чл. 14, ал. 1 от ЗДЗП, пълномощникът не придобива качеството данъчнозадължено лице, в т.ч. и „данъчен представител“ по смисъла на закона.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:

/АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ/

Scroll to Top