Решение №219 от 13.1.2013 по търг. дело №2703/2703 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

1

Р Е Ш Е Н И Е

№ 219

гр. София, 13.01.2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, Второ отделение в открито съдебно заседание на двадесет и шести ноември през две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА КОВАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ ИВАНОВА
ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА

при участието на секретаря София Симеонова, като изслуша докладваното от съдия Емилия Василева т. дело № 2703 по описа за 2013г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК.
Образувано е по подадена от ищеца Кооперация „Окръжен съюз на ТПК“, [населено място] молба за отмяна на влязло в сила решение № 807 от 12.07.2012г. по гр. дело № 750/2004г. на Старозагорски районен съд, оставено в сила с решение № 315 от 03.01.2013г. по в. гр. дело № 484/2012г. на Старозагорски окръжен съд.
Молителят прави оплакване, че решението е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила, вследствие на което е бил лишен от възможност да участва в делото пред първоинстанционния съд, тъй като без да е призован редовно за последното съдебно заседание е даден ход на съдебното дирене и ход по съществото на спора, като е постановено недопустимо решение извън предмета на спора, не по повод предявените за разглеждане обективно съединени искове. Излага съображения, че първоинстанционният съд не е спазил разпоредбата на чл. 41, ал. 6, предл. последно ГПК /отм./ и не е призовал ищеца за насроченото открито заседание на 06.06.2012г. от 09.30ч. като призовката не е връчена нито на процесуалния представител и пълномощник на ищеца адв. С. Б. Б., нито на законния представител на ищеца председателя на управителния съвет Росица Т. К., а лицето, което е посочено, че е получило призовката – А. М. не е служител в Кооперация „Окръжен съюз на ТПК“.
Ответникът ТПК „И. А.“, [населено място] оспорва молбата за отмяна и релевира доводи за нейната неоснователност поради това, че същото оплакване е направено във въззивната жалба и въззивникът не се е възползвал от процесуалните възможности във въззивното производство, а твърдението за недопустимост на решението поради произнасяне поради непредявен иск не е предвидено като основание за отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1 ГПК.
Молбата за отмяна е подадена срещу влязло в сила решение в 3-месечния срок по чл. 305, т. 5 ГПК – решението е влязло в сила на 03.01.2013г., а молбата за отмяна е подадена на 03.04.2013г.
Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, след като прецени релевираните доводи и данните по делото, съобразно правомощията си по чл. 307 ГПК намира следното:
За да бъде уважена молбата за отмяна на основание чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК, е необходимо страната вследствие нарушаване на съответните правила да е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или не е могла да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да отстрани. В настоящия случай молителят твърди наличие на първата хипотеза на посочената правна норма.
Производството пред първоинстанционния съд е образувано по обективно съединени искове, предявени от Кооперация „Окръжен съюз на ТПК“, [населено място] срещу ТПК „И. А.“, [населено място], и с определение от 01.02.2011г. на Старозагорски районен съд е спряно. С определение от 07.05.2012г. спряното първоинстанционно производство е възобновено и делото насрочено за открито съдебно заседание на 06.06.2012г. от 9.30 ч. Призовката за това съдебно заседание е изпратена до ищеца на адреса на управление на кооперацията – [населено място], [улица], ет. 4 и е получена на 10.05.2012г. от А. М., за която е отразено, че е служител. В съдебното заседание на 06.06.2012г. не се е явил представител на ищеца, първоинстанционният съд е приел, че същият е редовно призован, дал е ход на делото и след извършване на съдопроизводствени действия е приключил съдебното дирене и е дал ход на делото по същество.
Ищецът е обжалвал решението на Старозагорски районен съд, с което предявените искове са отхвърлени, и във въззивната жалба е направил оплакване за неправилност на първоинстанционния съдебен акт поради съществено нарушение на съдопроизводствените правила, а именно в нарушение на разпоредбата на чл. 41, ал. 6, предл. последно ГПК /отм./ първоинстанционният съд не е призовал ищеца за насроченото открито заседание на 06.06.2012г. от 09.30ч., не е връчил призовката на процесуалния представител адв. С. Б. Б., нито на председателя на управителния съвет Росица Т. К., а на лице, което не е служител в „ОС на ТПК“.
Въззивният съд е обсъдил релевираните от въззивника доводи за допуснато съществено нарушение на съдопроизводствените правила относно призоваването и е приел, че същите са неоснователни, тъй като твърдението, че лицето, получило призовката, не е служител при него не би могло да бъде преценено към момента на даване ход на делото, а във въззивното производство ищецът разполага с процесуална възможност да направи доказателствени искания, от която не се е възползвал.
При така установената фактическа обстановка настоящият съдебен състав счита, че не са налице твърдените от молителя основания за отмяна на влезлия в сила съдебен акт по чл. 303, ал. 1, т. 5, предл. 1 ГПК. Доводът, че решението е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила, вследствие на което молителят е лишен от възможност да участва в делото и да защити правата и законните си интереси, е неоснователен. Първоинстанционното и въззивното производство се осъществяват по реда на отменения ГПК съгласно § 2, ал. 1 ПЗР на ГПК и молителят е разполагал с възможност във въззивното производство да представи писмени доказателства и направи и други доказателствени искания. В производството пред въззивната инстанция по реда на отменения ГПК е предоставена сравнително неограничена възможност на страните да представят доказателства с оглед установяване на обективната истина в процеса. Дори и първоинстанционният съд да е допуснал нарушение на разпоредбата на чл. 41, ал. 6 ГПК /отм./, ищецът – въззивник в производството пред Старозагорски окръжен съд не е бил лишен от възможност за защита във въззивното производство и за представяне на относими и допустими доказателства, участвал е в него, но не е упражнил предоставените му от закона права и възможности.
Поради изложените съображения настоящият съдебен състав счита, че молбата за отмяна е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение. С оглед изхода на спора разноски на молителя не се дължат. Разноски на ответника не се присъждат, тъй като не са представени доказателства, че такива са напрпавени за настоящото производство и в пълномощното не е посочено, че адвокатското възнаграждение е заплатено.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Кооперация „Окръжен съюз на ТПК“, [населено място] за отмяна на влязло в сила решение № 807 от 12.07.2012г. по гр. дело № 750/2004г. на Старозагорски районен съд, оставено в сила с решение № 315 от 03.01.2013г. по в. гр. дело № 484/2012г. на Старозагорски окръжен съд.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.

Scroll to Top