Определение №98 от 6.2.2013 по ч.пр. дело №42/42 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 98

София, 06.02.2013 г.

Върховният касационен съд на Република България, второ търговско отделение, в закрито заседание на двадесет и девети януари две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА КОВАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ ИВАНОВА
ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА

при секретар
и с участието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Лидия Иванова
ч. т. дело № 42/2013 г.

Производството е по чл. 274, ал. 2 от ГПК.
Образувано е по частна жалба от [фирма] [населено място], чрез процесуалния му представител адв. М. З. от САК, срещу определение № 2 261 от 29.10.2012 г. на Софийски апелативен съд, ТК, 9-ти състав, постановено по т. д. № 3 838/2012 г. Със същото се връща като просрочена въззивната жалба на дружеството, подадена срещу решение № 1 040/05.06.2012 г. на СГС, VІ, ТО, 6 – ти състав по т. д. № 2 227/2011 г., с което е отхвърлена молбата на [фирма] [населено място] за откриване на производство по несъстоятелност на [фирма] [населено място] и е прекратено въззивното производство.
Частният жалбоподател счита, че обжалваното определение е неправилно. Моли да бъде отменен атакуваният съдебен акт, ведно с произтичащите от това правни последици.
Ответникът по частната жалба – [фирма] [населено място] изразява становище, че обжалваното определение е правилно.
Частната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК. Същата е процесуално допустима, но разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на второ отделение, като взе предвид изложеното в частната жалба и провери данните по делото, приема следното:
Видно от данните по делото,с решение № 1 040/05.06.2012 г. по т. д. № 2 227/2011 г. Софийски градски съд е отхвърлил молбата на [фирма] [населено място] за откриване на производство по несъстоятелност на [фирма] [населено място].
Съгласно изричната разпоредба на чл. 633, ал. 2 от Търговския закон решението, с което се отхвърля молбата по чл. 625 ТЗ, подлежи на обжалване в 7-дневен срок от датата на съобщението по реда на Гражданския процесуален кодекс. Посочената разпоредба се явява специална спрямо общата разпоредба на чл. 259, ал. 1 от ГПК, в която е предвиден двуседмичен срок за подаване на въззивна жалба, считано от връчване на обжалваното решение на страната. В случая, съобщението за постановения съдебен акт, ведно с препис от решението е получено лично от процесуалния представител на жалбоподателя – адв. М. З. на 20.06.2012 г., при което положение срокът за подаване на въззивната жалба изтича на 27.06.2012 г. – присъствен ден (сряда). Същата е постъпила в регистратурата на Софийски градски съд на 04.07.2012 г. (вх. № 72 277). Липсва пощенски плик, удостоверяващ изпращането на въззивната жалба по пощата преди изтичане на законоустановения седемдневен срок, който е преклузивен.
При тези данни, правилно въззивният съд е върнал като просрочена подадената въззивна жалба и е прекратил въззивното производство.
Неоснователни са доводите на жалбоподателя относно приложението на чл. 62, ал. 3 от ГПК. С указанията си за възможността да бъде обжалвано постановеното решение, СГС е посочил реда за разглеждането на делото, но не е определил по-дълъг срок от установения в специалния закон.
Мотивиран от изложеното, Върховният касационен съд, състав на Търговска колегия, второ отделение
О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА определение № 2 261 от 29.10.2012 г. на Софийски апелативен съд, ТК, 9-ти състав, постановено по т. д. № 3 838/2012 г.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top