О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 123
С о ф и я, 08 декември 2008 г.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ПЪРВО наказателно отделение, в з а к р и т о заседание на 01 д е к е м в р и 2008 година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: КАПКА КОСТОВА
НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
като съобрази становището на прокурора Искра Чобанова,
изслуша докладваното от съдията Николай Дърмонски
ч.н.дело № 659/2008 година.
Производството е по чл.44 ал.1 от НПК, образувано по повдигнат от Сливнишкия районен съд спор за подсъдност на наказателно частен характер дело с оглед местоизвършването на деянието, предмет на обвинението и разпоредбата на чл.36 ал.1 от НПК.
Писменото становище на прокурор от Върховната касационна прокуратура е, че Сливнишкият районен съд основателно оспорва компетентността си да разгледа и реши делото, считайки същото за подсъдно на Софийския районен съд.
Върховният касационен съд, за да се произнесе, взе предвид следното :
Наказателното дело от частен характер е образувано първоначално пред Софийския районен съд като НЧХД № 7020/2008 г.-105 н.с. с обвинение за извършено от С. С. М. от София престъпление по чл.147 ал.1 от НК за разгласено в писмена жалба, с вх. № 10/07.01.2008 г. по входящия дневник при Районен съд-Сливница до Софийския окръжен съд, като въззивна инстанция, срещу постановено по реда на чл.243 ал.6 от НПК определение на Районен съд-Сливница по ЧНД №470/07 г. на същия съд, позорно обстоятелство за тъжителя Т. С определение от 18.09.2008 г. производството по делото е било прекратено и делото е било изпратено по подсъдност на Сливнишкия районен съд, съгласно правилото на чл.36 ал.1 от НПК.
Образувано като НЧХД № 507/2008 г. в Районен съд-Сливница, с разпореждане на съдията-докладчик от 23.10.2008 г. производството по делото е прекратено и е повдигнат пред ВКС спор за подсъдност, като се оспорват съображенията на първия съд на основа на разбирането, че инкриминираното деяние е довършено в района на Софийския районен съд и той следва да разгледа и реши делото.
ВКС намира становището на докладчика от Сливнишкия районен съд за неправилно и незаконосъобразно. С факта на депозиране на въззивната жалба от подателя й – обвинения С. М. , в деловодството на първоинстанционния съд деянието е довършено, тъй като е създадена реалната възможност изнесеното в нея позорно за тъжителя обстоятелство да стане известно както нему, преди всичко на други членове на обществото, имащи достъп до нея и при които могат да се формират грешни впечатления за личността и морала на тъжителя. Без значение е дали при администриране на жалбата тя е получена от адресата или връчена на съответните страни по делото и дали за позорното обстоятелство опосредено са научили други лица. Важното е къде е извършено съответното действие, осъществяващо изпълнителното деяние на инкриминираното престъпление или пък е налице бездействие на дееца при задължение за съответно действие, което деецът противоправно не е извършил. Погрешното прилагане на разпоредбата на чл.36 ал.1 от НПК в случая идва и от разбирането на съдията-докладчик за тежестта на предявеното с тъжбата обвинение – с нея е предявено обвинение за престъпление по чл.147 ал.1 от НК, а съдията-докладчик приема такова по чл.148 ал.1 т.1 вр.чл.147 ал.1 от НПК, включвайки “служебно” квалифициращото обстоятелство “нанесена публично”, тълкувайки щото позорното обстоятелство да е станало достояние на повече от едно лице.
ВКС намира, че компетентен да се произнесе по обвинението съгласно обстоятелствената част на тъжбата е Районен съд-Сливница, в чийто район е извършено инкриминираното деяние.
Водим от горното и на основание чл.44 ал.1 от НПК, Върховният касационен съд – Първо наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ВРЪЩА прекратеното НЧХД № 507/2008 г. по описа на РАЙОНЕН СЪД – СЛИВНИЦА на същия съд за разглеждането и решаването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ :