Р Е Ш Е Н И Е
№ 30
гр. София, 15 февруари 2009 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и трети януари две хиляди и дванадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: САВКА СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИЛЯНА МЕТОДИЕВА
ЖАНИНА НАЧЕВА
при участието на секретаря Кристина Павлова
и в присъствието на прокурора Димитър Генчев
изслуша докладваното от председателя (съдията) Савка Стоянова
дело № 3109/ 2011 година
Производството е образувано по повод касационна жалба от частния тъжител Кооперация „Радиотакси ден и нощ Европа” против решение №292 от 07.10.2011г. постановено по в.н.ч.х.д.№ 1211/ 2011г. на Пловдивския окръжен съд.
В жалбата се твърди, че решението е „неправилно и незаконосъобразно” и се прави искане то да бъде отменено, а на подсъдимия „наложено максималното предвидено в закона наказание.
Подсъдимият не се явява лично, а защитникът му намира жалбата за неоснователна.
Прокурорът при Върховната касационна прокуратура е на становище, че жалбата е неоснователна и решението следва да се остави в сила.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като прецени доводите на страните и провери въззивното решение в пределите по чл.347, ал.1 от НПК намери за установено следното:
Пловдивският районен съд с присъда № 296 от 08.06.2011г. постановена по н.ч.х.д.№ 7585/2010г. е признал подсъдимия М. Г. К. за виновен в това, че в периода 12.09.2005г. до 10.12.2005г. в гр. П. в качеството му на представител на Кооперация Радиотакси „ Ден и нощ Европа” гр. П. е действал против законните интереси на представляваната кооперация, поради което и на основание чл. 217, ал.2 , вр. с ал1 , вр. члр.78а, вр. чл.2, ал.2 от НК го освободил от наказателна отговорност и му наложил административно наказание „глоба” в размер на 1000 лв.
Пловдивският окръжен съд с решение № 292 от 07.10.2011г. по в.н.ч.х.д.№ 1211/ 2011г. е отменил изцяло постановената по н.ч.х.д.№ 7585/2010г. присъда и прекратил наказателното производство по делото.
Възражението в касационната жалба за неправилност и незаконосъобразност на решението, с което е прекратено наказателното производство е направено без да се излагат никакви правни съображения, в подкрепата му.В касационната жалба се излагат факти, според които подсъдимият следвало да бъде признат за виновен по чл.217, ал.2 от НК, но не се взема никакво отношение по основния въпрос по делото- може ли юридическо лице да се конституира като частен тъжител .Това е основния въпрос и именно от отговора му зависи развитието на процеса.В случая въззивният съд е прекратил производството по делото приемайки че юридическо лице не може да бъде частен тъжител.Този извод е правилен и той произтича от разпоредбата на чл.80 от НПК, която определя кое лице може да участва като частен тъжител.Посоченото в разпоредбата, че „ пострадалият от престъпление, което се преследва по тъжба на пострадалия, може да повдига и да поддържа обвинение пред съда като частен тъжител.След смъртта на лицето това право преминава върху неговите наследници”, позволява да се направи единствен извод, че само физическо лице може да се конституира като частен тъжител.По тази причина като е образувал и разгледал наказателното дело първоинстанционният съд е допуснал нарушение, чието отстраняване правилно е отстранено от въззивния съд чрез прекратяване на наказателното производство.Подадената от юридическото лице частна тъжба е следвало да се приеме като неотговаряща на изискванията на закона и върната, без да се образува наказателно дело.
Поради изложените съображения и при липсата на допуснати нарушения при постановяване на въззивното решение, то следва да се остави в сила.
Водим от гореизложеното и на основание чл.354,ал.1,т.1 НПК Върховният касационен съд,второ наказателно отделение
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ В СИЛА решение № 292 от 07.10.2011г. постановено по в.н.ч.х.д.№ 1211/ 2011г. на Пловдивския окръжен съд.
Решението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: