Определение №302 от 1.10.2018 по гр. дело №3387/3387 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 302/01.10.2018 г.
Върховен касационен съд на Република България, Гражданска колегия, Трето отделение в състав:
Председател: Светла Димитрова
Членове: Геника Михайлова
Александър Цонев
като разгледа докладваното от съдия Михайлова гр.д. № 3387 по описа за 2017 г. в срока за постановяване на касационното решение констатира следното:
С определение № 209/ 26.03.2018 г. по делото е допуснато частично касационното обжалване на решение на решение № 164/ 01.02.2017 г. по гр.д. № 467/ 2016 г. на Бургаски апелативен съд по искове по чл. 28 ЗОПДИППД (отм.).
Въззивното решение е постановено в исково производство, и е образувано по мотивирано искане на КОНПИ (сега Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество), в изпълнение на решение № 10/ 19.01.2012 г. Производството по извършване на проверката по ЗОПДИППД (отм.) е било образувано с решение № 123/ 16.03.2011 г. на Комисията.
Съгласно § 5, ал. 1 от ПЗР на действащия Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, неприключилите до влизане в сила на закона производства по отменения ЗОПДИППД се довършват по досегашния ред.
Съгласно чл. 15, ал. 2 ЗОПДИППД, проверката не може да продължи повече от 10 месеца, като по изключение Комисията има право да го продължи еднократно с три месеца. В случая, решението за внасяне мотивираното искане за отнемане на имуществото в съда Комисията е взела на 18.01.2012 г., т.е. след 16.01.2012 г. (понеделник) – крайната дата на изтичане на 10-месечния срок. Няма взето решение за еднократното продължаване на срока.
С определение № 256/ 18.07.2018 г. по гр.д. № 1348/ 2018 г. състав на Четвърто ГО на ВКС е констатирал противоречива практика на състави на ВКС в решения, постановени по реда на чл. 290 ГПК и в определение, постановено по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК, по въпроса: „Какво е правното значение на срока за проверката по чл. 15, ал. 2 ЗОПДИППД (отм.), съответно чл. 27, ал. 1 и 2 ЗОПДНПИ и чл. 112, ал. 1 и 2 ЗПКПДИППД, за възникването, надлежното упражняване и съществуването на правото на иск и на материалното право на държавата за отнемане на имущество?“ Съставът на ВКС е спрял производството по делото и е предложил на председателя на ВКС да образува дело за постановяване на тълкувателно решение по този въпрос (чл. 292 ГПК). С разпореждане от 25.07.2018 г. председателят на Върховния касационен съд е образувал тълк. д. № 1/ 2018 г. ОСГК на ВКС.
Поставеният пред тълкувателния форум въпрос е от значение за допустимостта на въззивното решение, което по настоящото дело е допуснато до касационно обжалване. Излишно е настоящият състав повторно да констатира същото противоречие в практиката на ВКС и да отправя същото искане до председателя на ВКС, но е длъжен да спре касационното производство до приключване на тълкувателното дело (ТР № 8/ 07.05.2014 г. по тълк.д. № 8/ 2013 г. ОСГТК на ВКС).
Протоколното определение от откритото съдебно заседание от 20.09.2018 г., с което бе даден ход на касационното производство по същество, следва да бъде отменено поради пропуска да се констатира привременната процесуална пречка.
При тези мотиви, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ОТМЕНЯ протоколно определение от откритото съдебно заседание от 20.09.2018 г. в частта, с която бе даден ход по същество по гр.д. № 3387/ 2017 г. на Върховен касационен съд, Гражданска колегия, Трето отделение – на основание чл. 253, пр. 3 ГПК.
СПИРА производството по гр.д. № 3387/ 2017 г. на ВКС, ГК, Трето отделение до приключване на тълк. д. № 1/ 2018 г. ОСГК на ВКС.
Определението не подлежи на обжалване.
Делото да се докладва са след приключване на тълкувателното дело за насрочване на открито съдебно заседание с призоваване на касаторите С. Ч. Ч., [фирма] и Т. П. З., на ответника по касация КПКОНПИ и на прокурор от Върховната касационна прокуратура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.

Scroll to Top