О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 242
София, 08.04.2013 година
Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и осми март две хиляди и тринадесета година, в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИМЕОН ЧАНАЧЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ХИТОВА
ДАНИЕЛА СТОЯНОВА
разгледа докладваното от съдия Диана Хитова ч. гр.дело N 1465 /2013 г. и за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по чл.274 ал.2 изр.2 вр. с чл.274 ал.1 т.1 ГПК.
Образувано е по частна жалба подадена от С. З. Х. и А. В. Х.,чрез пълномощника им адв.Н. И. срещу определение № 836/18.12.2012 г. по ч.гр.д.№773/2012 г. на ВКС, ІІІ г.о.
Ж. правят оплакване,че неправилно съставът на ВКС, ІІІ г.о. е приел, че обжалваното пред него определение не е преграждащо съдебното производство, нито със закон е предвидено неговото обжалване с частна жалба.Молят да бъде отменено и да се прекрати производството по делото по предявения срещу тях иск по чл.108 ЗС.
Ответникът по частната жалба И. М. Л. не изразява становище по нея.
Частната жалба е подадена от надлежни страни, в законовия срок и е допустима, тъй като е подадена срещу преграждащо хода на делото определение.
Настоящият състав на ВКС,ІІІ г.о. констатира по делото следното:
Ответникът по частната жалба е предявил срещу жалбоподателите искове по чл.108 ЗС и чл.73 ЗС. С определение от 03.08.2012 г. по гр.д.№29 967/2011 г. на Софийски районен съд, І г.о., 48 състав исковата молба относно исковете по чл.108 ЗС е върната.С определение от 16.10.2012 г. по ч.гр.д.№13 362/2012 г. на Софийски градски съд то е отменено и делото е върнато за продължаване на съдопроизводствените действия по тези искове. С обжалваното определение е оставена без разглеждане частната жалба на жалбоподателите срещу определението на въззивния съд, като е прието, че е недопустима, тъй като същото няма характера на посочените в чл. 274 ал.1 ГПК определения и поради това не подлежи на обжалване.
ВКС, ІІІ г.о. в настоящия състав намира,че обжалваното определение е правилно. Само една част от определенията, които съдът постановява в хода на делото подлежат на отделно обжалване . В чл. 274 ГПК е регламентирано, че това са определенията, които са с преграждащ по- нататъшния ход на делото характер и определенията, относно които, без да преграждат пътя за разглеждане ,законът е предвидил изрично да бъдат обжалвани. С ТР № 1/17.07.2001 г. на ВКС –т.5 изчерпателно са посочени определенията и приравнените към тях разпореждания, които преграждат хода на делото .В т.6 са посочени определенията, които подлежат на отделно обжалване извън тези, които са преграждащи по своя характер. Обжалваното определение не принадлежи към тези определения. Поради това то не подлежи на отделно обжалване , извън обжалването на постановеното по делото решение. Съставът на ВКС ІІІ г.о. правилно е оставил без разглеждане частната жалба срещу него.Следва същото да бъде потвърдено.
По изложените съображения ВКС, ІІІ г.о.
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА определение № 836/18.12.2012 г. по ч.гр.д.№773/2012 г. на ВКС, ІІІ г.о.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: