Определение №832 от по гр. дело №326/326 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
 
№ 832
 
 
София, 03. 08. 2009 г.
 
 
Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и четвърти  юли две хиляди и девета година в състав:
 
           
                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ СОТИРОВ
                            ЧЛЕНОВЕ: ДИЯНА ЦЕНЕВА
                                                                     ВАСИЛКА ИЛИЕВА
 
 
при секретар
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията ВАСИЛКА ИЛИЕВА
гр.дело № 326/2009 год.
 
 
Производството е по чл.288 във вр. с чл.280 ал.1 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на П. Н. Б. от В. , чрез адв. Татяна Г. З. срещу решение от 18.11.2008 г. по гр.д. Nо 662/08 г. по описа на Окръжен съд – П. , което оставя в сила решение Nо 155/30.06.2008 г.на първоинстанционния съд по гр.д. Nо 688/07 г. по описа на В. районен съд, по силата на което се приема за установено по отношение на касаторката П. Н. Б., че сключената между нея и ответниците по касационната жалба П. Т. С. и М. Д. С. сделка за покупко-продажба, извършена с нот.акт Nо 181 том I дело 354/31.05.2006 г. по описа на Н. Nо 156 от НК за нищожна като привидна и се отменя този нотариален акт на основание чл. 431 ал. 2 от ГПК (отм.). Със същото решение се отхвърля като неоснователен предявения от касаторката към ответниците иск по чл. 108 ЗС за признаване на собственост и предаване на владението на следния недвижим имот, а именно: дворно място, застроено и незастроено с площ от 333 кв.м., съставляващо УПИ XIX-10514 от кв. 85 по плана на гр. Р., ведно с намиращата се в него двуетажна масивна жилищна сграда-къща със застроена площ от 70 кв.м.
В жалбата са развити доводи за неправилност на въззивното решение поради нарушение на съществени процесуални правила (необсъждане на наведените с въззивната жалба доводи) и поради противоречие с материалния закон (неправилно определяне на установената фактическа обстановка като условия на привидна сделка).
В изложението по чл.284 ал.3 т.1 ГПК касаторката твърди, че са налице основанията за допустимост визирани в чл. 28о ал. 1 т. 1 – а именно, че въззивният съд е решил съществен материалноправен или процесуалноправен въпрос в противоречие с практиката на Върховния касационен съд. Сочи,че касационната инстанция”може,без да се поставя въпроса за допустимост на касационно обжалване,служебно да констатира наличие на пороци на обжалваното въззивно решение и служебно да организира процеса за постановяване на валидно и допустимо решение”.
Ответната страна не е депозирала писмен отговор по смисъла на чл.287 ГПК.
Върховният касационен съд, състав на първо гражданско отделение, като разгледа изложението на основанията за допускане на касационното обжалване по чл.284 ал.3 т.1 ГПК намира, че изложението не съдържа посочване на въпросите, решени по смисъла на чл.280, ал.1 ГПК, още по-малко съдържа каквато и да е обосновка на противоречието в решението по тези въпроси. Изложението съдържа твърдения за наличието на предпоставките за допустимост на касационното обжалване, но не и конкретно посочване на същите. Даже напротив, съдържат се твърдения и цитати от теоретични разработки, в които касаторът се домогва да убеди съда, че последният следва служебно да констатира пороци в обжалваното решение „без да се поставя въпроса за допустимост на касационното обжалване”.
Именно тази позиция противоречи с разбирането на този състав, който счита, че е недопустимо съдът да извлича въпросите, които касаторът евентуално би имал предвид. Извличането на въпросите от съда би довело до нарушение на принципа за диспозитивното начало/чл.6 ГПК/. Въпросите по смисъла на чл.280, ал.1 ГПК следва да бъдат формулирани ясно, точно и категорично. Липсата на яснота, точност и категоричност при формулиране на съществен въпрос (материалноправен или процесуалноправен) води до необсъждане на въпроса за наличие на хипотезите по точки 1-3 от чл.280 ал.1 ГПК. Същевременно, отсъствието на такива въпроси преклудира по-нататъшните правомощия на касационната инстанция относно преценката на евентуалните основания за касационно обжалване (чл. 281 ГПК), които са абсолютно различни от основанията за допустимост (чл. 28о ал. 1 ГПК)
Поради това касационното обжалване не следва да се допусне.
Водим от изложените съображения и на основание чл.288 във връзка с чл.280 ал.1 ГПК, Върховният касационен съд, състав на І г.о.,
 
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение от 18.11.2008 г. по гр.д. Nо 662/08 г. по описа на Oкръжен съд – П.
Определението е окончателно.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
 
 
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top