Определение на Върховен касационен съд 3 г.о 2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 682
София, 24.09.2014 год.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД ,гражданска колегия , трето отделение , в закрито заседание на петнадесети септември през две хиляди и четиринадесета година в състав:
Председател: ТАНЯ МИТОВА
Членове: ЕМИЛ ТОМОВ
ДРАГОМИР ДРАГНЕВ
като изслуша докладваното от съдията Томов ч.гр. д. № 4036 по описа за 2014 год. за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 274 ал. 3 ГПК, образувано по частна жалба на [фирма] срещу въззивно определение № 213 от 25.02.2014г. по ч. гр.д. № 84/2014г на Ловешки окръжен съд , с което в производство по чл.418 ал.4 ГПК е потвърдено разпореждане №5046 от 20.12.2013г на Ловешки районен съд за отхвърляне заявлението на настоящия жалбоподател за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист за парично вземане
В частната жалба се изтъква оплакване за неправилност на определението и е приложено изложение, цитират се всички основания по чл. 280 ал.1 ГПК
Частната жалба е недопустима .
Заповедното производство е самостоятелно и специално производство пред съд, насочено да създаде съдебно изпълнително основание за принудително събиране на безспорни вземания , уредено в закона като двуинстанционно , както вече се изтъкна в т.8 от ТР №4 / 18.06.2014г по т.д№ 4/2013г , ОСГТК на ВКС . Законодателят поначало е предвидил триинстанционното разглеждане по отношение на исковите производства .В случаите, при които се предвижда касационно обжалване и за други уредени в ГПК производства , различни от исковото ,това е указано изрично (чл.396, ал.2 ГПК , препращащата разпоредба на чл.540 ГПК ).Тъй като заповедното производство е по същество двуинстанционно, следва недопустимост за касационно обжалване по отношение на настоящето въззивно определение и частната касационна жалба следва да се остави без разглеждане .
По изложените съображения ВКС ІІІ г.о
О П Р Е Д Е Л И:
Оставя без разглеждане частната касационна жалба на [фирма] срещу въззивно определение № 213 от 25.02.2014г. по ч. гр.д. № 84/2014г на Ловешки окръжен съд
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред друг тричленен състав на ВКС , в седмичен срок от съобщението
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.