2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№232
Гр.София, 24.10.2012г.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, І отделение, в закрито заседание на деветнадесети октомври през две хиляди и дванадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Райковска
ЧЛЕНОВЕ: Дария Проданова
Тотка Калчева
при секретаря …………………, след като изслуша докладваното от съдия Калчева, т.д.№ 680 по описа за 2012г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.307, ал.1 ГПК.
Образувано е по молба на С. М. К., [населено място] за отмяна на разпореждане от 14.06.2010г. по гр.д.№ 563/2010г. на Белослатинския районен съд, с което е постановено да се издаде заповед за изпълнение по реда на чл.410 ГПК срещу молителя в полза на В. Л. М., [населено място] за сумата от 1329 лв. Въведени са оплаквания, че актът на съда е основан само на твърдения на заявителя, но не и на доказателства.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, І отд. намира, че молбата за отмяна, подадена по основание чл.303, ал.1 ГПК, е недопустима.
Отмяна съгласно чл.303, ал.1 ГПК може да се постанови от ВКС само по отношение на неправилни, влезли в сила съдебни решения. В случая, се иска отмяна на разпореждане за издаване на заповед за изпълнение, което не се подчинява на общите основания за извънинстанционен контрол, осъществяван от ВКС.
Заповедта за изпълнение не подлежи на обжалване по силата на чл.413, ал.1 ГПК, като защитата на длъжника се осъществява чрез подаване на възражение по реда на чл.414, ал.1 ГПК. Подаденото възражение препятства влизането в сила на заповедта за изпълнение – чл.416, ал.1 ГПК, издаването на изпълнителен лист и образуването на изпълнително производство. Ако длъжникът е бил лишен от възможност да оспори вземането, то той разполага с правото да предяви възражение пред въззивния съд на основанията по чл.423 ГПК. В това производство се изследват евентуално допуснати нередовности при връчването на заповедта. Оспорването на заповедта за изпълнение поради новооткрити обстоятелства или нови писмени доказателства се осъществява по исков ред съгласно чл.424 ГПК. В този смисъл, заповедта за изпълнение, респ. разпореждането за издаването й, подлежи на специален ред за оспорване, но не и на отмяна от ВКС на основанията по чл.303, ал.1 ГПК.
По тези съображения подадената молба за отмяна е недопустима и следва да се остави без разглеждане.
Разноски за производството не се дължат.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на С. М. К., [населено място] за отмяна на разпореждане от 14.06.2010г. по гр.д.№ 563/2010г. на Белослатинския районен съд, с което е постановено да се издаде заповед за изпълнение по реда на чл.410 ГПК срещу молителя в полза на В. Л. М., [населено място] за сумата от 1329 лв.
Определението подлежи на обжалване пред друг тричленен състав на ВКС с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.