Решение №107 от 41759 по гр. дело №44/44 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

3

Р Е Ш Е Н И Е

№ 107

Гр. С., 30.04.2014 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в публичното заседание на 22 април през 2014 г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ИВАНОВА
ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

Като разгледа докладваното от съдия И. гр.д.№44/2014 г.,
за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.73 от Закона за частните съдебни изпълнители/ЧСИ/.
ЧСИ Я. Б. обжалва пред ВКС решението на Дисциплинарната комисия /ДК/ на К. на ЧСИ от 17.12.12 г. по дисц. дело №14/12 г., с което му е наложено дисциплинарно наказание глоба в размер на 5 000 лв. за извършени съществени процесуални нарушения по посоченото изпълнително дело. В жалбата се правят оплаквания за нарушения на закона при налагане на наказанието и за явната му несправедливост. Иска се отмяна на решението на ДК и отхвърляне на искането за дисциплинарно наказание или намаляване на наложената глоба.
Ответниците по жалба Камара на ЧСИ и Министерство на правосъдието я оспорват като неоснователна.
ВКС на РБ, като разгледа жалбата, намира следното по основателността й: дисциплинарното наказание е наложено за установени нарушения на чл.501 ГПК – неуведомяване на ипотекарния кредитор [фирма] за насочване на изпълнението върху ипотекираните имоти в полза на друг, необезпечен кредитор, какъвто е [фирма]. ДК е приела, че по силата на чл.459 от ГПК ипотекарният кредитор е присъединен по право взискател. Това му качество, както и повелителната разпоредба на чл.501 ГПК, пораждат задължението на ЧСИ да уведоми банката за насрочването на описа и проданта на ипотекираните имоти. Банката – ипотекарен кредитор в случая не е надлежно предварително уведомена за насрочените опис и продан на имотите. С предварителното уведомяване се цели на ипотекарния кредитор да се обезпечат в пълна степен правата на страна в изпълнителния процес, във фаза преди действията по чл.459, ал.2 и чл.460 от ГПК, както и правата по чл.494 и 495 от ГПК – да участва наравно с другите страни в процеса, да иска насрочване на нова продан и определяне на нова начална цена, когато не са се явили купувачи или не са постъпили наддавателни предложения. При определяне на вида и размера на наказанието са съобразени броят и тежестта на нарушенията, от една страна и от друга – липсата на данни на същия ЧСИ да са налагани други дисциплинарни наказания и срещу него да са постъпили и други жалби, както и че не са настъпили вредоносни последици от констатираните нарушения на процесуалния закон. Решението е подписано с особено мнение относно размера на глобата от член на дисциплинарния състав. В мнението е посочено, че изпълнителното производство не се е развило до етап на разпределение на суми, до предпоставки за нова публична продан и обявяване на взискател за купувач – чл.460, 494 и 495 ГПК. Затова, при невъзникнал правопораждащ фактически състав, не може да се счита, че съответните права на ипотекарния кредитор са накърнени. Споделя се изводът на решаващия състав за допуснато съществено процесуално нарушение от ЧСИ с неизпълнението на задължението му да уведоми предварително ипотекарния кредитор по чл.501 ГПК, с което е осуетена възможността последният да участва и защити правата си при извършването на опис и оценка на имота, като възрази срещу констатациите в протокола за опис и при оценката, определяща за началната цена за проданта. Според изразилият мнението член на състава на ДК, с оглед тежестта на това извършено нарушение, справедливият размер на глобата е 1000 лв.
По оплакванията в жалбата:
Жалбоподателят намира, че възражението му за отвод на председателя на дисциплинарния състав, поради „финансова зависимост” от засегнатия ипотекарен кредитор [фирма] е отхвърлено без мотиви от дисциплинарния състав. Не са обсъдени навадените съображения за личен финансов интерес на председателя на дисциплинарния състав ЧСИ Я., като „силно обвързан с работата му за жалбоподателя [фирма]”, защото банката му възлага за събиране нейни вземания, което е достатъчно, за да се постави под съмнение безпристрасността му.
ВКС намира, че съображенията за отвод на председателя на ДК, не сочат на основания за такъв. Съгласно чл.2, ал.1 от ЗЧСИ , ЧСИ е лице, на което държавата възлага принудителното изпълнение на частни притезания. От последното не може да се черпят аргументи за заинтересованост или предубеденост на ЧСИ в полза на лицето, чиито притезания събира, тъй като достъпът до изпълнението и установеният за него ред – вкл. видът и размерът на таксите, които събира ЧСИ, са еднакво установени спрямо всички частни лица – взискатели и длъжници. Затова, с отхвърлянето на отвода на председателя на ДК като неоснователен, съставът на ДК не е нарушил закона.
Жалбоподателят не оспорва, че по изпълнителното дело ипотекарният кредитор не е уведомен предварително за насрочения опис и за проданта на ипотекираните имоти. ВКС споделя изводът на ДК, че предварителността на уведомяването следва от тълкуването на чл.501 от ГПК – изпраща се съобщение за „насрочването на описа и проданта”, т.е.преди извършването на описа и преди деня, в който ще започне проданта. Така ипотекарният кредитор, като присъединен по право взискател – чл.459 ГПК, е бил лишен от възможността да участва в извършването на описа и при оценката на вещта, за определяне на началната й цена – чл.485, вр. с чл.468 ГПК. Следва да се сподели обаче и изложеното в особеното мнение на члена на ДК – ЧСИ М., че изпълнителното производство не се е развило до етап, в който за ипотекарния кредитор да настъпят и други вредни последици – по чл.460, 494 и 495 ГПК. Липсата на вредни последици за ипотекарния кредитор е отчетена при определяне на наказанието и от решаващия състав, но в недостатъчна степен. Затова след като прецени тежестта на извършеното нарушение, но и липсата на други вредни последици за ипотекарния кредитор, ВКС намира, че справедливият размер на глобата е 3000 лв.
Жалбата е частично основателна – на осн. чл.73, ал.4, пр.последно от ЗЧСИ размерът на наложеното дисциплинарно наказание „глоба”следва да се намали от 5 000 на 3 000 лв.
Поради изложеното ВКС на РБ, трето гр. отд.

Р Е Ш И :

ИЗМЕНЯ наложеното с решение на Дисциплинарната комисия на КЧСИ от 17.12.12 г. по дисц. дело №14/12 г. на ЧСИ Я. Б., с рег. №775 и район на действие ОС Шумен, дисциплинарно наказание, като намалява размера на глобата от 5 000 / пет хиляди/ лв. на 3 000 / три хиляди/ лв.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: