О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№614
Гр.София,23.10.2012г.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, І отделение, в закрито заседание на двадесет и втори октомври през две хиляди и дванадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Райковска
ЧЛЕНОВЕ: Дария Проданова
Тотка Калчева
при секретаря …………………, след като изслуша докладваното от съдия Калчева, ч.т.д.№ 486 по описа за 2012г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по ч.т.д.№ 486/12г. по описа на ВКС, ТК, І отд. е образувано по частна касационна жалба на С. П. Г., [населено място] срещу определение № 273/10.07.2012г., постановено по ч.ч.гр.д.№ 214/12г. от Търговищкия окръжен съд, с което е потвърдено определение от 13.06.2012г. по гр.д.№ 405/12г. на Търговищкия районен съд за прекратяване на производството по делото.
Настоящият състав на ВКС, ТК, І отд. констатира, че подадената частна касационна жалба е недопустима.
Производството по делото е образувано по иск за установяване, че не се дължи сума в размер на 4125.10 лв., за която е издадена заповед за изпълнение въз основа на запис на заповед.
Съгласно чл.274, ал.4 ГПК не подлежат на касационно обжалване определенията по дела, решенията по които не подлежат на обжалване пред ВКС, а това са решенията по въззивни дела с цена на иска до 5000 лв. – за граждански дела и до 10000 лв. – за търговски дела – чл.280, ал.2 ГПК.
В случая, делото е търговско с цена на иска под 10000 лв., поради което частната касационна жалба следва да се остави без разглеждане.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната касационна жалба на С. П. Г., [населено място] срещу определение № 273/10.07.2012г., постановено по ч.ч.гр.д.№ 214/12г. от Търговищкия окръжен съд.
Определението подлежи на обжалване пред друг състав на ВКС с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: