О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 750
Гр.София, 16.12.2009 г.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закрито заседание на четиринадесети декември през две хиляди и девета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Райковска
ЧЛЕНОВЕ: Дария Проданова
Тотка Калчева
при секретаря …………………, след като изслуша докладваното от съдия Калчева, т.д.№ 659 по описа за 2009г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на З. “К” /в ликвидация/, с. С. срещу решение № 26/18.03.2009г., постановено по т.д. № 53/09г. от С. окръжен съд, с което е оставено в сила решение № 94/14.11.2008г. по гр.д. № 113/08г. на Ч. районен съд за отмяна решенията на О. събрание на З. “К”, приети на 15.04.2008г., по иск правно основание чл.58 ЗК, предявен от П. Т. П..
Касаторът поддържа, че решението е неправилно, а допускането на касационното обжалване основава на произнасянето от въззивния съд по въпрос от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.
Ответникът П. П. , с. С. оспорва жалбата и възразява срещу допускането на касационното обжалване.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение, след като разгледа касационната жалба и извърши преценка на предпоставките на чл.280, ал.1 ГПК, констатира следното:
Касационната жалба е редовна – подадена е от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт в преклузивния срок по чл.283 ГПК и отговаря по съдържание на изискванията на чл.284 ГПК.
За да постанови обжалваното решение въззивният съд е приел, че правният интерес и допустимостта на иска по чл.58 от Закона за кооперациите не са обусловени от естеството на решенията, взети от общото събрание. Изложени са съображения за допуснати нарушения на закона, поради което искът е уважен и атакуваните решения на общото събрание на кооператорите са отменени.
Настоящият състав на Първо отделение на Търговската колегия на ВКС намира, че не са налице основания за допускане на касационното обжалване.
Според касатора материалноправният въпрос от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото – основание по чл.280, ал.1, т.3 ГПК за допускане на касационното обжалване, е: Следва ли наличието на правен интерес за водене на иск по чл.58 ЗК да се преценява с оглед на взетите от общото събрание решения и целеният с тях резултат и промени?
Т. прилагане на закона и развитието на правото по смисъла на чл.280, ал.1, т.3 ГПК изискват разглеждането на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело да допринасят за промяна в създадена, поради неправилно тълкуване на закона, съдебна практика или при неяснота, непълнота или противоречие в приложимата за случая правна норма.
Правният интерес от водене на иск за отмяна по чл.38 ЗК не е обвързан с наличието на правен интерес за ищеца, а единствено от качеството му на член – кооператор. Следователно, поставеният от касатора въпрос представлява изразено становище, за поддържането на което в закона не съществува основание. Доводът е изграден не на база на тълкуване на правната норма, а изцяло в разрез със съдебната практика и с доктрината за значението на правния интерес на ищеца от воденето на конститутивен иск.
По тези съображения касационното обжалване не следва да се допуска.
Разноски за настоящото производство не се дължат.
Мотивиран от горното, Върховният касационен съд
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение № 26/18.03.2009г., постановено по т.д. № 53/09г. от С. окръжен съд.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.