.№ 53-00-15/ 21.01.2009г.
ЗДДС, чл.99
ЗДДС, чл.124,ал.1
ЗДДС, чл.119
Постъпило е писмено запитване, в което е посочено, че дружеството извършва хазартна дейност, която съгласно чл.48 от ЗДДС е освободена от облагане с ДДС, но е регистрирано по ЗДДС по реда на чл.99 от същия закон.
При така изложената фактическа обстановка са зададени следните въпроси:
1.Следва ли в регистрите по ДДС да се включват всички документи на дружеството, съгласно чл.124, ал.1 от ЗДДС или е достатъчно да се включват само фактурите и протоколите за вътреобщностните придобивания.
2. Ако отговорът по първия въпрос е положителен, то с какъв документ следва да бъдат включени в регистрите по ДДС залозите, които получава и изплаща дружеството от и на играчите на хазартните съоръжения.
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредбапо зададените от Вас въпроси,изразявам следното становище:
Разпоредбите на чл.99и чл.110, ал.2 от ЗДДС регламентират задължение, респективно право за всяко данъчно задължено лице и данъчно незадължено юридическо лице, което не е регистрирано на друго основание и извършва вътреобщностно придобиване, да се регистрира по същия закон. Това е специален вид регистрация по този закон за целите на облагане на вътреобщностните придобивания.
По смисъла на чл.113 от ППЗДДС, регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона: дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или този правилник. Съгласно чл.113, ал.3 от ППЗДДС регистрираните лица следва да изготвят регистъра “Дневник за продажбите“ по образец – приложение № 10, независимо от вида и формата на водене на счетоводството и регистър“Дневник за покупките“ по образец – приложение № 11, независимо от вида и формата на водене на счетоводството, като регистрираните лица на основание чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от закона могат да не изготвят дневник за покупките. В тези случаи подаваният от лицето магнитен носител на дневника за покупките трябва да съдържа един-единствен запис със стойности “нула“ за числовите полета и “интервал“ за символните полета. Следва да се има предвид, че лицата, регистрирани на основание чл.99 и чл.100, ал.2 от ЗДДС, нямат право на приспадане на данъчен кредит, съгласно разпоредбите на чл.70, ал.4 от Закона.
Предвид гореизложеното, лицата, регистрирани за ВОП посочват в дневника за продажби издадените от тях документи.
Съгласно чл.119, ал.1 от ЗДДС за доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът – регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период.Съдържанието на обобщената информация, която следва да бъде описана в отчета за извършените продажби е посочено в чл.112, ал.3 от ППЗДДС.
‘