Определение №545 от 40371 по ч.пр. дело №552/552 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е
 
№ 545
 
София, 12.07.2010 година
 
Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, в закрито заседание на осми юли две хиляди и десета година в състав:
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ТАТЯНА ВЪРБАНОВА
ЧЛЕНОВЕ:
КАМЕЛИЯ ЕФРЕМОВА
 
БОНКА ЙОНКОВА
 
 
изслуша докладваното от съдия Камелия Ефремова ч. т. д. № 552/2010
година
 
 
Производството е по чл. 274, ал. 3, т. 2 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на С. Д. К. от гр. В. срещу определение № 752 от 12.03.2010 г. по ч. т. д. № 85/2010 г. на Варненски окръжен съд, с което е потвърдено разпореждане на Варненски районен съд от 03.12.2009 г. по гр. д. № 4309/2007 г. за издаване на изпълнителен лист въз основа на влязло в сила решение.
Частният жалбоподател моли за отмяна на въззивното определение, като излага подробни съображения в подкрепа на становището си за неправилност на акта. В изложението по чл. 284, ал. 3 ГПК допускането на касационното обжалване се поддържа на основанията по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.
Ответникът по частната касационна жалба – „Б” О. , гр. В. не заявява становище по същата.
Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, като прецени данните по делото, приема следното:
Частната касационна жалба е процесуално недопустима.
Въззивното определение по чл. 407, ал. 1 ГПК, което именно е предмет на настоящата частна касационна жалба, не попада в обхвата на съдебните актове, подлежащи на касационно обжалване пред Върховен касационен съд. Съгласно разпоредбата на чл. 274, ал. 3 ГПК, такива са само определенията на въззивните съдилища, с които се оставят без уважение частни жалби срещу определения, преграждащи по-нататъшното развитие на делото и определенията, с които се дава разрешение по същество на други производства или се прегражда тяхното развитие.
Определението, с което въззивният съд се е произнесъл по законосъобразността на постановеното от Варненски районен съд разпореждане по чл. 406, ал. 1 ГПК, постановено по искане за издаване на изпълнителен лист на основание чл. 404, т. 1 ГПК – въз основа на влязло в сила решение, не прегражда развитието на делото и следователно не попада в хипотезата на чл. 274, ал. 3, т. 1 ГПК. Определението за издаване на изпълнителен лист няма отношение към развитието на делото, а към изпълнението на влязлото в сила решение. Поради това то не е от категорията и на определенията по чл. 274, ал. 3, т. 2, с които „се дава разрешение по същество на други производства”. Такъв характер имат само определенията, които по своята същност се доближават до решенията, защото разрешават материалноправен спор, свързан с предмета на самото съдебно производство. Производството по издаване на изпълнителен лист не е свързано с решаването на материалноправния спор, а е правна последица от приключването на спора с влязло в сила осъдително решение.
Недопустимостта на обжалването може да бъде аргументирана и с разрешението, дадено в Тълкувателно решение № 1 от 17.07.2001 г. на ОСГК на ВКС – т. 6, което не е изгубило значението си и при действието на Гражданския процесуален кодекс от 2007 г., предвид аналогичната правна уредба на производството по издаване на изпълнителен лист въз основа на влязло в сила осъдително решение на въззивен съд. Според задължителните указания в цитираното тълкувателно решение, определението за издаване на изпълнителен лист по чл. 244 ГПК /сега отм., съответстващ на чл. 407 ГПК от 2007 г./ подлежи на двуинстанционно разглеждане и може да бъде обжалвано пред Върховен касационен съд само в случаите, когато е постановено за първи път от въззивен съд. В хипотезата, когато въззивният съд се е произнесъл по частна жалба срещу разпореждане на първоинстанционен съд за издаване на изпълнителен лист, касационното обжалване на въззивното определение е недопустимо, тъй като с постановяването му е изчерпан процесуалният ред за разглеждане на спора по повод издаване на изпълнителен лист.
 
С оглед изложените съображения, настоящият състав счита, че подадената частна касационна жалба е недопустима и не следва да бъде разгледана по същество.
 
Така мотивиран, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ подадената от С. Д. К. от гр. В. частна касационна жалба против определение № 752 от 12.03.2010 г. по ч. т. д. № 85/2010 г. на Варненски окръжен съд.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на Върховен касационен съд, Търговска колегия, в едноседмичен срок от връчването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top