Решение №30 от 27.1.2011 по нак. дело №743/743 на 3-то нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

Р Е Ш Е Н И Е

№ 30

София, 27 януари 2011 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесети януари 2011 г. в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ АНГЕЛОВ
ЧЛЕНОВЕ: ФИДАНКА ПЕНЕВА
ПАВЛИНА ПАНОВА

при секретаря …………Л. Гаврилова………………………. и в присъствието на прокурора от ВКП ………Н. Любенов……………., като изслуша докладваното от съдия П. Панова наказателно дело № 743/2010г. , за да се произнесе, взе предвид следното:
Производство пред ВКС е по реда на чл. 420 ал. 1, вр. чл. 422 ал. 1, т. 5 от НПК и е образувано по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на НОХД № 178/2009 г. по описа на Окръжен съд –[населено място] и отмяна на постановеното по него определение от 23.07.2009 г. по отношение на Д. А. Я.. Иска се връщане на делото за ново разглеждане от окръжния съд в тази му част. В искането се изтъкват доводи за това, че при постановяването на определението по отношение на Я. е било допуснато съществено нарушение на процесуалния и материалния закони, които следва да бъдат отстранени чрез възобновяване на производството по делото.
Прокурорът от ВКП поддържа искането за възобновяване по изложените в него съображения.
Осъденият Я. редовно призован, не се явява и не взима отношение по жалбата. Не се явява и негов защитник.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка за наличието на основанията за възобновяване, намери следното:
С определение № 91, постановено на 23.07.2009 г. по НОХД № 178/2009 г. Б. окръжен съд е одобрил споразумение между прокурор от Бургаската окръжна прокуратура и адвокат Р. П. – защитник на С. Ф. и на Д. Я.. С него първият се е признал за виновен да е осъществил престъпление по чл. 354Б ал.2 т.1 пр.2 и т.6 вр. чл. 354Б ал.1 вр. чл. 29 б. Б от НК, за което е приел да бъде наказан с лишаване от свобода за срок от осемнадесет месеца, което да бъде изтърпяно при първоначален „строг” режим. С определението е било одобрено и споразумението, постигнато между същите страни, с което Д. Я. се е признал за виновен в извършване на престъпление по чл. 150 ал.1 от НК и е приел да му бъде наложено наказание лишаване от свобода за срок от дванадесет месеца, изпълнението на което да бъде отложено за срок от три години.
Определението е влязло в сила на датата на неговото постановяване – 23.07.2009 г.
Искането на Главния прокурор за възобновяване на производството и отмяна на определението в частта му, касаеща осъденият Я., е допустимо. С него като краен резултат се цели облекчаване на положението на Я., поради което то не е обвързано с установения в чл. 421 ал.1 от НПК шестмесечен срок.
Разгледано по същество, същото е основателно.
Доводът за допуснато съществено нарушение на процесуалния закон е основателен.
Като диференцирана процедура, предвидена в Част пета, глава двадесет и девета от НПК, решаването на делото със споразумение е подчинено на особените правила, предвидени в чл. 381 – чл. 384 от НПК. В тях законодателят е предвидил и ограничения в допустимостта на приключването на делата по този ред. Едно от тях е уредено в чл. 381 ал.2 от НПК и е свързано характера на престъплението, за което се води производството по делото. От кръга на престъпленията, за които се допуска постигане на споразумение, са изключени „тежките умишлени престъпления” по глава първа, глава втора, раздели І и VІІІ, глава осма, раздел ІV, глава единадесета, раздел V, глава дванадесета, глава тринадесета, раздели VІ и VІІ и глава четиринадесета от особената част на НК. Престъплението, за което е водено производството срещу Д. Я., е по чл. 150 ал.1 от НК. То попада в раздел VІІІ на глава втора на НК. По характер то е тежко умишлено престъпление с оглед предвидената за него санкция както преди, така и след изменението на НК /ДВ, бр.26/2010г./. Следователно то е изключено по силата на чл. 381 ал.2 от НПК от кръга на престъпленията, за които е възможно постигане на споразумение. Като е одобрил такова, съдът е допуснал производството да бъде разгледано по ред и по него да бъде постановен съдебен акт, които законът не допуска. Допуснато е особено съществено нарушение на нормата на чл. 381 ал.2 от НПК, което налага производството по делото да бъде възобновено и определението, с което е одобрено споразумението, касаещо Д. Я., да бъде отменено.
По делото е било допуснато съществено нарушение и на материалния закон. С определението си съдът е одобрил споразумение, с което при условията на чл. 55 ал.1 т.1 от НК на Я. е било определено наказание лишаване от свобода в размер на 12 месеца, изпълнението на което на осн. чл. 66 ал.1 от НК било отложено за срок от три години. Съдът не се е съобразил с обстоятелството, че за престъплението по чл. 150 ал.1 от НК, осъществено от Я., се предвижда наказание лишаване от свобода до шест години. /Деянието е извършено и делото е решено преди изменението на разпоредбата със ЗИД НК – ДВ, бр. 26/2010г./. Тази санкция не съдържа „най-нисък предел” на наказанието лишаване от свобода, поради което е неприложим чл. 55 ал.1 т.1 от НК, при който е индивидуализирано наказанието. Наказанието е следвало да се определи след прилагането на чл. 55 ал.1 т.2 б.Б от НК, като лишаването от свобода бъде заменено с пробация. По този начин материалният закон е бил приложен неправилно по отношение на Д. Я., като е допуснато съществено негово нарушение. Това представлява самостоятелно основание за възобновяване на производството спрямо този осъден.
Налице са съществени нарушения на процесуалния и материалния закони, които са основания за възобновяване на производството по делото и отмяна на постановеното по него определение само спрямо Д. Я.. Делото в тази му част следва да се върне за ново разглеждане на прокурора от Б. районна прокуратура в стадия „действия на прокурора след завършване на разследването”.
При новото съдебно разглеждане на делото следва да се има предвид, че действа забраната за влошаване на положението на Я., тъй като независимо, че производството е възобновено по искане на Главния прокурор, това искане е в интерес на осъдения.
С оглед изложеното, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение на основание чл. 425 ал.1 т.1 от НПК
Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по НОХД № 178/2009 г. по описа на Окръжен съд – гр. Бургас, като ОТМЕНЯ постановеното по него определение № 91 от 23.07.2009 г. само по отношение на осъдения Д. А. Я..
ВРЪЩА делото на прокурора от Бургаска районна прокуратура в стадия „действия на прокурора след завършване на разследването”.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.

Scroll to Top