Р Е Ш Е Н И Е
№ 304
гр.София, 02.07.2014 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и трети юни две хиляди и четиринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ СТОЯНОВА
ГАЛИНА ЗАХАРОВА
със секретар Надя Цекова
при участието на прокурора КРАСИМИРА КОЛОВА
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ЛИДИЯ СТОЯНОВА
наказателно дело под № 950/2014 година, за да се произнесе,
взе предвид:
Производството е образувано по искането на главния прокурор на Република България за възобновяване на нохд № 17829/2013 год. на Софийския районен съд и отмяна на споразумението за решаване на делото в досъдебното производство между прокурор от Софийската районна прокуратура и защитника на осъдения Б. Г. А.. Поддържа се, че е постановено при съществено нарушение на процесуалните правила и на закона, поради което делото следва да се върне за ново разглеждане.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.
Осъденият Б. Г. А.-лично и чрез защитник, не оспорва основателността на искането.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение намира:
Софийският районен съд е образувал нохд № 17829/2013 год. по писменото предложение на прокурор с изготвено споразумение между него и защитника на подсъдимия А., по отношение на когото е повдигнато обвинение за извършено престъпление по чл.325, ал.1 НК. Съдът на основание чл.382, ал.7 НПК го е одобрил и подсъдимият е признат за виновен да е извършил престъпление по чл.325, ал.1 НК и му е наложено наказание при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.Б НК-глоба в размер на 500 лева и наказание обществено порицание.
При одобряване на споразумението съдът не е изпълнил задължението си да извърши проверка дали не противоречи на закона и на морала, което е довело и до постановяване на определението при съществени нарушения на закона и на процесуалните правила по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 и т.2 НПК. От приложеното по делото свидетелство за съдимост, издадено на името на осъдения, е видно, че по нахд № 922/2005 год. Софийският районен съд на основание чл.78А от НК го е освободил от наказателна отговорност и му е наложил административно наказание глоба в размер на 500 лева за извършено престъпление по чл.325, ал.1 НК. Решението е влязло в сила на 16.04.2005 год. Повдигнатото обвинение по настоящото дело е за извършено на 09.10.2013 год. престъпление по чл.325, ал.1 НК. Предвиденото наказание е лишаване от свобода до 2 години или пробация, както и обществено порицание, поради което са налице предпоставките за приложението на чл.78А НК за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Затова е било необходимо да се установи дали има образувано изпълнително производство и дали е изпълнено наказанието глоба, наложено по първото дело. Доказателства за тези обстоятелства не са събирани и съдът не е следвало да одобри споразумението. Приложението на чл.78А от НК не е безусловна пречка за повторното му прилагане, ако са налице основания за това. Съгласно ППВС № 7/1985 год. институтът на освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е приложим и когато деецът е осъждан, но реабилитиран, както и когато е освобождаван от наказателна отговорност по реда на Глава осма от НК, но е изтекла една година от изпълнението на административното наказание по чл.78А НК.
От изложеното следва, че съдът е бил длъжен да изпълни задължението си да провери дали споразумението не противоречи на закона и да изясни дали не са налице предпоставките на чл.78А НК, чието приложение е задължително, за да реши и въпроса коя от предвидените в НПК диференцирани процедури – по Глава двадесет и осма – Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание или по Глава двадесет и девета – Решаване на делото със споразумение, е приложима за конкретно извършеното от осъдения.
Освен посочените по-горе нарушения съдът при одобряване на споразумението в частта относно наказанието обществено порицание е допуснал и друго нарушение на закона по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 НК, което е основание за отмяна. Приел е за достатъчно да посочи само вида на наказанието обществено порицание, но е задължително да се конкретизира и в какво се състои изпълнението му според изискванията на чл.52 НК.
От изложеното следва, че искането е основателно, поради което и на основание чл.425, ал.1, т.1 вр.чл.422, ал.1, т.5 вр.чл.348, ал.1, т.1 и т.2 НПК Върховният касационен съд
Р Е Ш И:
ВЪЗОБНОВЯВА нохд № 17829/2013 год. на Софийския районен съд, наказателно отделение. ОТМЕНЯ определението от 16.10.2013 год. на 96-ти състав, с което на основание чл.382, ал.7 НПК е одобрено споразумението по отношение на осъдения Б. Г. А.. ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: