Определение №529 от 40065 по ч.пр. дело №321/321 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е
 
№ 529
 
София 09.09.2009
 
 
Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение в закрито заседание на 20 юли 2009 година, в състав:
 
       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА НИНОВА
                                               ЧЛЕНОВЕ : ДИЯНА ЦЕНЕВА
                                                                    ВАСИЛКА ИЛИЕВА
 
изслуша докладваното от съдията Д. Ценева ч.гр.д. № 321/09 по описа на ВКС, І. г.о.  и за да се произнесе, взе предвид :
 
Производството е по чл. 274, ал.2 ГПК.
Образувано е по частна жалба, подадена от адв. С. Д. като пълномощник на Л. П. Г. и Р. П. К. против разпореждането на Д. окръжен съд от 10.04.2009 г., с което на основание чл. 286, ал.1, т.2 ГПК е върната като нередовна подадената от тях касационна жалба против решение № 72 от 10.02.2009 г. по в.гр.д. № 707/08 г. на същия съд. В жалбата са изложени оплаквания за неправилност на обжалваното разпореждане и се иска неговата отмяна.
Върховният касационен съд, състав на І г.о., за да се произнесе по частната жалбата, съобрази следното:
Частната жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежна страна в срока по чл. 275, ал.1 ГПК против подлежащ на обжалване съдебен акт. Разгледана по същество е неоснователна.
Изводът на въззивния съд, че подадената от жалбоподателите касационна жалба подлежи на връщане на основание чл. 286, ал.1, т.2 ГПК е в съответствие с данните по делото. Съгласно чл. 284, ал.3 ГПК към касационната жалба жалбоподателят следва да приложи изложение на основанията за допускане на касационно обжалване. Те са посочени в чл. 280, ал.1 ГПК и са различни от основанията за касационно обжалване по смисъла на чл. 281 ГПК, представляващи пороци на въззивното решение, които налагат неговата отмяна.
Съгласно разпоредбата на чл. 280, ал.1 ГПК на касационно обжалване подлежат въззивните решения, в които съдът се е произнесъл по материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е разрешен в противоречие с практиката на ВКС, разрешаван е противоречиво от съдилищата или който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото. Задължение на жалбоподателя е в изложение към касационната жалба да обоснове наличието на някоя от тези хипотези за допускане на касационно обжалване, като изхожда от конкретния правен спор и всички обстоятелства по делото.
В случая това не е сторено. Не се подкрепя от данните по делото твърдението на жалбоподателите, че основанията за допускане на касационно обжалване са били изложени в касационната жалба. В нея се съдържа изложение на касационните основания по смисъла на чл. 281 ГПК- необоснованост, нарушение на процесуални правила и на материалния закон. Именно тези основания са конкретизирани с уточняващата молба от 08.04.2009 г., в която са посочени конкретните законови разпоредби, които според касаторите са нарушени при постановяване на решението, но отсъствува формулиране на конкретни правни въпроси и обосновка на някое от основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал.1,т.1 ГПК чрез аргументи и позоваване на конкретни решения.
Неотстраняването на нередовностите на касационната жалба е основание за връщането й, съгласно чл. 286, ал.1,т. 2 ГПК и като е процедирал по този начин, въззивният съд е постановил законосъобразно определение, което следва да бъде оставено в сила
Обжалваното разпореждане е правилно и следва да бъде оставено в сила.
Водим от гореизложеното съдът
 
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ В СИЛА разпореждането на Д. окръжен съд от 10.04.2009 г., с което на основание чл. 286, ал.1, т.2 ГПК е върната като нередовна подадената от Л. П. Г. и Р. П. К. чрез техния пълномощник адв. С. Д. касационна жалба против решение № 72 от 10.02.2009 г. по в.гр.д. № 707/08 г. на същия съд.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
 
 
 
 
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top