Решение №84 от 39863 по гр. дело №92/92 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

           Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е
 
                               № 84
 
                  София, 19.02.2009  година
 
                                  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА                                    
 
Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в съдебно заседание на 3 февруари две хиляди и девета година в състав:
                                      Председател:  Ценка Георгиева
                                             Членове:  Мария Иванова
                                                              Илияна Папазова
 
При секретаря Анжела Богданова, като изслуша докладваното от съдията Ц. Георгиева гр.д. №  92/2008г., за да се произнесе взе пред вид следното:
 
Производството е по чл. 218а, ал.1, б. “а” ГПК /отм./ във вр. § 2, ал. 3 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на П. С. К. от гр. П., подадена от пълномощника й адв. Я, срещу въззивното решение на Пловдивския окръжен съд, № 1* от 01.10.2007г. по в.гр.д. № 1552/2007г. с което е оставено в сила решение № 269 от 09.01.2007г. по гр.д. № 3251/2006г. на Пловдивския районен съд, VІ с-в, с което е допусната съдебна делба на описания в решението апартамент при делбени части 5/8 ид. части за П. и Н. Н. в режим на СИО, и по 1/8 ид. част за П. К. , А. П. и К. К. Със същото решение на основание чл. 282, ал. 2 ГПК /отм./ е предоставено ползването на апартамента на съделителката П. С. К., като същата е осъдена да заплаща на останалите съделители обезщетение за ползването. В касационната жалба се прави оплакване за неправилно изчисление на делбените части и за нарушение на процесуалните правила, изразяващо се в решаване на делото при непълнота на доказателствата и неправилното им тълкуване.
Ответниците П. С. Н. и Н. К. Н. в представеното по реда на чл. 218г ГПК /отм./ възражение от пълномощника им адв. М молят решението да се остави в сила. Претендират разноските по делото.
Касационната жалба е подадена в срока по чл. 218в, ал. 1 ГПК /отм./ и е процесуално допустима. За да се произнесе по основателността й Върховният касационен съдът взе пред вид следното:
За да постанови обжалваното решение въззивният съд е приел, че процесният апартамент е съсобствен на страните по делото на основание покупко-продажба и наследство за П. и Н. Н. и на основание наследство за П. , А. и К. С. Апартаментът е бил придобит през време на брака им от съпрузите С. С. С. и М. П. С. С нот. акт № 133/2000г. Стойчеви са прехвърлили имота чрез покупко-продажба и задължение за гледане и издръжка на дъщеря си П. С. Н. и съпруга и Н. К. Н.. След проведено производство по иск с правно основание чл. 87, ал. 3 ЗЗД на П. , А. и К. С. като дъщери на починалия през 2003г. Стойчо С. , с влязло в сила решение по гр.д. № 3118/2003г. на Пловдивския районен съд, договорът е развален до размер на 3/8 ид. части от имота. Въз основа на посоченото решение съдът е допуснал до делба имота при делбени части по 1/8 ид. част за П. , А. и К. С. и общо 5/8 ид части за съпрузите П. и Н. Н. .
Решението е правилно.
Частите в съсобствеността правилно са определени въз основа на влязлото в сила решение по гр.д. № 41 от 20.04.2005г. по гр.д. № 3118/2003г. на Пловдивския районен съд, оставено в сила с решение № 1* от 30.09.2005г. по в.гр.д. № 1470/2005г. на Пловдивския окръжен съд, с което е развален до размер на 3/8 ид. части от процесния апартамент договорът за покупко-продажба и срещу задължение за гледане и издръжка, сключен с нот. акт № 133/2000г. Относно останалите 5/8 ид. части от имота сделката е произвела действие, поради което правилно делбата е допусната при посочените делбени части за съделителите П. С. Н. и съпруга й Н. К. Н. в режим на съпружеска имуществена общност. Правата на жалбоподателката П. С. К. правилно са определени на 1/8 ид. част от имота, въз основа на съдебното решение за разваляне на договора. В жалбата не са изложени конкретни оплаквания за неправилност на решението нито в тази част, нито в останалата му част относно ползването на апартамента.
По изложените съображения решението на въззивния съд следва да се остави в сила. Неоснователно е искането на ответниците по касация за присъждане на разноските за настоящата инстанция. Съгласно разпоредбата на чл. 293а ГПК /отм./ присъждането на разноските се извършва с решението по извършване на делбата, съобразно стойността на дяловете на всеки от съделителите в делбения имот.
Водим от горното и на основание чл. 218ж,ал.1 ГПК /отм./ Върховният касационен съд, състав на трето гражданско отделение
 
 
Р Е Ш И :
 
ОСТАВЯ В СИЛА въззивното решение Пловдивския окръжен съд, № 1* от 01.10.2007г. по в.гр.д. № 1552/2007г.
 
Председател:
 
Членове:
 
 
 

Scroll to Top