О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 60
София 27.01.2009 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и трети януари през две хиляди и девета година в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ : МАРИЯ ИВАНОВА ИЛИЯНА ПАПАЗОВА
при участието на секретаря
като изслуша докладваното от съдия Папазова гр.д.№ 5299 по описа за 2008. на бивше І г.о. и за да се произнесе взе пред вид следното :
Производството е с правно основание чл.288 от ГПК.
Образувано е въз основа на подадена касационна жалба от А. З. П.-чрез пълномощника й адвокат Г против решение № 459 от 24.09.2008г.по в.гр.д. № 334 по описа за 2008г. на Окръжен съд Русе,с което е оставено в сила в обжалваната част решение № 22 от 14.03.2008г., постановено по гр.д. № 5542/2007г.на Районен съд Русе –относно предоставяне ползването на семейното жилище. Като основание за допустимост на подадената касационна жалба-касаторката се позовава на произнасяне от въззивния съд по съществен процесуално-правен въпрос от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото по смисъла на чл.280 ал.1 т.3 от ГПК касаещ доказателствата,които могат да се сочат и събират във въззивното производство и относно изясняване на смисъла на принципите на устност и непосредственост в процеса.
Срещу така подадената касационна жалба не е постъпил отговор от ответната страна.
Касационата жалба е подадена в срока по чл.283 от ГПК и е срещу подлежащо на касационно обжалване въззивно решение.
За да се произнесе по допустимостта на жалбата до касационно разглеждане, Върховният касационен съд,състав на Трето гражданско отделение,като прецени изложените доводи и данните по делото,намира следното :
С обжалваното решение № 459 от 24.09.2008г.по в.гр.д. № 334 по описа за 2008г. Окръжен съд Русе е отказал да ценни като годно доказателство във въззивната инстанция писмените доказателства,съдържащи се в полицейска преписка с рег. № 9053/2008г.по описа на ІІ РПУ Русе,като е счел, че „липсва правна възможност същите да се ценят предвид установените начала на устност и непосредственост в процеса”. По този начин –като не е възприел сочените от страната нововъзникнали обстоятелства, които тя се е опитвала да установи с новопредставените писмени доказателства , съдържащи се в игнорираната полицейска преписка- въззивният съд е решил спора по идентичен начин с първата инстанция,въз основа на ценените от нея доказателства. За да мотивира извода си за липса на правна възможност да се ценят представените пред него нови доказателства,въззивният съд се е позовал на принципи /устност и непосредственост/, които не са дефинирани в глава втора на новия ГПК „Основни начала”.
Повдигнатия процесуално-правен въпрос -относно доказателствата,които могат да се сочат и събират във въззивното производство и по-специално дали доказателствата,съдържащи се в представената полицейска преписка са годни доказателства по смисъла на чл.266 ал.2 от ГПК- е съществен за изхода на делото и е свързан с тълкуване на закона. Налице е хипотезата на чл.280 ал.1 т.3 от ГПК,поради което подадената касационна жалба следва да бъде допусната до разглеждане.
Мотивиран от изложеното,Върховен касационен съд,състав на Трето гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 459 от 24.09.2008г.по в.гр.д. № 334 по описа за 2008г. на Окръжен съд Русе.
УКАЗВА на жалбоподателя,че следва в едноседмичен срок да внесе държавна такса в размер на 15 лв. по сметка на ВКС,след което делото да се докладва на председателя на Трето Гражданско отделение за насрочване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ:1
2.