О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 860
Гр.С., 01.12.2014г.
Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и пети ноември през двехиляди и четиринадесета година, в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ИЛИЯНА ПАПАЗОВА
МАЙЯ РУСЕВА
при участието на секретаря …….., като разгледа докладваното от съдията Р. г.д. N.2035 по описа за 2014г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274 ал.2 ГПК.
С определение на Окръжен съд Варна от съдебно заседание на 1.10.2013г. по г.д.№.2949/13 производството по делото е спряно на основание чл.229 ал.1 т.4 ГПК.
Постъпила е частна жалба от Агенция „Митници”, в която се твърди, че определението е незаконосъобразно предвид липса на хипотеза на чл.229 ал.1 т.4 ГПК, и се иска неговата отмяна.
Ответната страна Д. К. Д. не взема становище.
С определение №.376/3.06.2014г. на ВКС, ІІІ ГО, производството по настоящото делото е спряно до приключване на тълкувателно дело №.2/2014г. на ВКС. Доколкото на 19.11.2014г. е постановено тълкувателно решение по същото, производството трябва да бъде възобновено служебно.
Частната жалба е процесуално допустима – подадена е в законоустановения срок, от страна в процеса, имаща право и интерес от обжалване, и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Разгледана по същество е основателна.
В. производство е с предмет трудов спор, като прекратяването на трудовото правоотношение е свързано с прилагане на приета от Министерския съвет Наредба /Наредба за прилагане на класификатора за длъжностите в администрацията и за заплащане на обезщетение/, оспорена като подзаконов нормативен акт по реда на чл.185-195 АПК пред Върховния административен съд.
С обжалваното определение въззивния съд е приел, че производството следва да бъде спряно на основание чл.229 ал.1 т.4 ГПК, доколкото е обусловено от образуваното във ВАС производство за прогласяване нищожността на горецитираната Наредба.
Съгласно разпоредбата на чл.229 ал.1 т.4 ГПК съдът спира производството, когато в същия или друг съд се разглежда дело, решението по което ще има значение за правилното решаване на спора. Касае се за хипотеза на спиране на делото поради връзка между делата – когато едното е преюдициално спрямо другото.
Висящото гражданско дело, спорът по което е пряко свързан с приложението на подзаконов нормативен акт, не е обусловено по смисъла на чл.229 ал.1 т.4 ГПК от решението по административното дело, образувано по оспорване на същия акт с искане да бъде обявен за нищожен или отменен. Това е така, доколкото ефектът на решението на административния съд е преустановяване занапред на действието на съответните правни норми поради отричане на юридическата им сила. П. акт се смята за отменен от деня на влизане в сила на съдебното решение и след обнародване /чл.195 ал.1 АПК/, а законът изрично определя правните последици от акта като „възникнали” – с указание, че административният орган, а не съдът, е компетентен за преуреждането им /чл.195 ал.2 АПК/. В този смисъл е и Тълкувателно решение №.2/19.11.2014г. по т.д.№.2/14 на ОСГТК на ВКС.
С оглед на изложеното в разглежданата хипотеза основанието на чл.229 ал.1 т.4 ГПК за спиране на производството не е налице, частната жалба е основателна и обжалваното определение трябва да се отмени.
Мотивиран от горното, настоящият състав на Върховния касационен съд, Трето гражданско отделение,
О П Р Е Д Е Л И :
ВЪЗОБНОВЯВА производството по делото.
ОТМЕНЯ определение на Окръжен съд Варна от съдебно заседание на 1.10.2013г. по г.д. №.2949/13 за спиране на производството по делото на основание чл.229 ал.1 т.4 ГПК.
ВРЪЩА делото на Окръжен съд Варна за извършване на по-нататъшни процесуални действия.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: