Разпореждане № от 41862 по нак. дело №/ на отделение, Наказателна колегия на ВКС

РАЗПОРЕЖДАНЕ
София, 11.08.2014 година

Вероника Имова – председател на трето наказателно отделение в наказателна колегия на Върховния касационен съд, като разгледах касационнaтa жалбa на Я. Р. К., подадена чрез повереника му – адв. Т., с вх. № 11164/08.08.2014 г., срещу присъда № 37 по в.н.о.х.д. № 918/2013 г. по описа на Окръжен съд – Пловдив,
УСТАНОВИХ:

Касационната жалба е подадена в законоустановения петнадесетдневен срок, по чл. 350, ал. 1 във връзка с чл. 319, ал. 1 от НПК, но същата не може да послужи като основание за образуване на касационно производство по Глава двадесет и трета от НПК.
На първо място, не са налице данни относно съобщаване на частния тъжител Я. Р. К., на подсъдимия К. А. А. и на неговия защитник адв. А. за изготвянето на мотивите по въззивната присъда на Пловдивски окръжен съд по горепосоченото дело. Те, за разлика от повереника на частния тъжител, са самостоятелни страни в съдебното производство, по смисъла на чл. 253, т. 2 и 3 НПК и по отношение на тях процедурата, по чл. 340, ал. 2 НПК, не е изпълнена.
На второ място, подадената касационната жалба не е годна да инициира касационно производство, тъй като не отговаря на изискванията на чл. 351, ал. 1 НПК – в нея липсват данни в подкрепа на изложените касационни основания. Пропуск, който Окръжен съд – Пловдив е следвало да санкционира, като определи седмодневен срок за привеждане на жалбата в съответствие с изискванията на чл. 351, ал. 1 НПК, след който, в случай на неизпълнение, да върне същата на основание чл. 351, ал. 4, т. 1 НПК.
Действително разпоредбата на чл. 351, ал. 3 от НПК дава право на страните да представят допълнения към жалбата или протеста до даване ход на делото пред касационния съд. Възможността обаче да се представят допълнителни изложения, съгласно чл. 351, ал. 3 от НПК, предполага наличие на редовен процесуален документ /протест, жалба/, който съдържа изброените в чл., 351, ал. 1 НПК реквизити, включително доводи в подкрепа на изложените касационни основания, които се нуждаят от допълване. Недопустимо е да се заобикаля горната императивната разпоредба, за съдържанието на касационната жалба, чрез упражняване на процесуалното право предвидено в чл. 351, ал. 3 НПК. Обратното би поставило останалите страни в процеса в положение на неяснота до самото заседание относно исканията и съображенията на другата страна.
Поради изложените съображения
РАЗПОРЕЖДАМ:

Отказвам образуване на касационно производство пред ВКС.
Делото ведно с касационната да се върне на Окръжен съд – Пловдив за изпълнение на указанията.
ДЦ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОТДЕЛЕНИЕ:

Scroll to Top