3
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 994
С.,15.12. 2011 година
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, в закрито заседание на четиринадесети декември през две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ТАТЯНА ВЪРБАНОВА
ЧЛЕНОВЕ :
КАМЕЛИЯ ЕФРЕМОВА
БОНКА ЙОНКОВА
изслуша докладваното от съдия Бонка Йонкова ч. т. д. № 711/2011година и за да се произнесе, взе предвид следното :
Производството е по чл. 274, ал. 2, изр. 2 ГПК.
Образувано е по частна жалба на Г. М. В. от [населено място] срещу определение № 413 от 02.06.2011 г., постановено по ч. т. д. № 403/2011 г. от тричленен състав на Върховен касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение. С посоченото определение е оставена без разглеждане подадената от Г. В. частна жалба срещу определение № 74 от 10.02.2011 г. по т. д. № 644/2010 г. на ВКС, Първо търговско отделение, с което не е допуснато касационно обжалване на решение № 25 от 19.02.2010 г. по в. гр. д. № 27/2010 г. на Великотърновски окръжен съд.
Частният жалбоподател моли за отмяна на обжалваното определение като твърди, че постановилият го тричленен състав не се е произнесъл по депозираната на 06.04.2011 г. молба за оттегляне на предявения по делото иск и не е съобразил неправилността на извършената в производството по чл.288 ГПК преценка за отсъствие на основания от кръга на визираните в чл.280, ал.1, т.1-т.3 ГПК за допускане на въззивното решение до касационно обжалване.
В срока по чл.275, ал.1 ГПК не е постъпил отговор от ответника по частната жалба Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, след преценка на данните по делото и релевираните в жалбата доводи, приема следното :
Частната жалба е процесуално допустима – подадена е от надлежна страна в преклузивния срок по чл.275, ал.1 ГПК срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, но по същество е неоснователна.
За да остави без разглеждане подадената от Г. В. частна жалба, тричленният състав на Първо отделение при Търговска колегия на ВКС е приел, че същата е процесуално недопустима, тъй като е насочена срещу неподлежащо на обжалване определение по чл.288 ГПК, с което друг тричленен състав на ВКС, Търговска колегия, не е допуснал касационно обжалване на решението по в. гр. д. № 27/2010 г. на Великотърновски окръжен съд. Изложени са съображения, че определението по чл.288 ГПК е извън кръга съдебни определения, срещу които може да се подава частна жалба по реда на чл.274, ал.2 ГПК, доколкото не разрешава по същество конкретен спор и в случай на недопускане на касационното обжалване води до влизане в сила на въззивното решение, съгл. чл.296, ал.1, т.3 ГПК.
Определението е правилно.
В разпоредбата на чл.274, ал.1 ГПК от приетия през 2007 г. Граждански процесуален кодекс са посочени лимитивно определенията на съда, които могат да бъдат обжалвани с частна жалба по реда на инстанционния контрол. Възможност за обжалване е предвидена по отношение на определенията, които преграждат по-нататъшното развитие на делото /чл.274, ал.1, т.1 ГПК/, както и за определенията, чието обжалване е уредено изрично в закона /чл.274, ал.1, т.2 ГПК/. В случаите, когато определение от категорията на визираните в чл.274, ал.1 ГПК е постановено от състав на Върховния касационен съд, същото може да бъде обжалвано с частна жалба пред друг тричленен състав на касационната инстанция по разпореждане на чл.274, ал.2, изр.2 ГПК.
Определението, с което тричленен състав на Върховния касационен съд се произнася в производството по чл.288 ГПК относно предпоставките на чл.280, ал.1 ГПК за допускане на касационно обжалване на конкретно въззивно решение, не попада сред посочените в чл.274, ал.1 ГПК определения, за които законодателят е предвидил последващ контрол за законосъобразност. Посредством това определения Върховният касационен съд упражнява възложените му от закона правомощия за селектиране на касационните жалби с оглед въведените в чл.280, ал.1 ГПК критерии за факултативен касационен контрол. Независимо, че в случаите на недопускане на касационното обжалване определението слага край на делото, то не е преграждащо по смисъла на чл.274, ал.1, т.1 ГПК, тъй като приключването на делото в резултат на неговото постановяване е последица от изчерпване на инстанционния ред за разглеждане на правния спор. В закона не съществува изрична разпоредба, уреждаща право на жалба срещу определението по чл.288 ГПК, което не позволява същото да бъде подведено и под нормата на чл.274, ал.1, т.2 ГПК. Като е достигнал до извод за необжалваемост на постановеното в производството по т. д. № 644/2010 г. определение и е отказал да разгледа по същество подадената срещу него частна жалба, тричленният състав на Първо отделение при Търговска колегия на ВКС е постановил правилен съдебен акт, който следва да бъде потвърдено.
Неоснователно е оплакването в частната жалба за незаконосъобразност на обжалваното определение поради отказ на първия тричленен състав да се произнесе по молбата на частния жалбоподател за оттегляне на предявения по делото установителен иск. Оттеглянето на иска е процесуално право на ищеца, което принципно може да бъде упражнено във всеки момент от развитието на исковия процес, но не по-късно от приключване на процеса с влязъл в сила съдебен акт. В конкретния случай производството по делото е приключило на 10.02.2011 г., когато е постановено неподлежащото на обжалване определение по т. д. № 644/2010 г. на ВКС, Първо търговско отделение, с което не е допуснато касационно обжалване на въззивното решение и решението е влязло в сила при условията на чл.296, ал.1, т.3 ГПК. Молбата за оттегляне на иска е депозирана на 06.04.2011 г., т. е. след окончателното приключване на делото с влязло в сила решение, поради което сезираният с частната жалба срещу определението по чл.288 ГПК тричленен състав не е дължал произнасяне по нея. По аналогични съображения настоящият състав също не следва да се произнася по молбата, тъй като изявлението на ищеца – частен жалбоподател за оттегляне на иска, направено след влизане в сила на решението по съществото на спора, е лишено от правни последици.
Мотивиран от горното и на основание чл. 274, ал. 2, изр. 2 ГПК, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение,
О П Р Е Д Е Л И :
ПОТВЪРЖДАВА определение № 413 от 02.06.2011 г., постановено по ч. т. д. № 403/2011 г. от тричленен състав на Върховен касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ :