О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
N 519
София, 23.10.2015 г.
Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение в закрито заседание на четиринадесети октомври две хиляди и петнадесета година в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ
като разгледа докладваното от съдията Бранислава Павлова
гражданско дело N 3791/ 2015 г. по описа на Първо гражданско отделение, за да се произнесе съобрази:
Производството е по чл. 288 ГПК.
П. А. С. чрез пълномощника си адв. Н.К. е обжалвал с касационна жалба вх.№ 30595 от 09.03.2015г. въззивното решение на Софийския градски съд , ІІ-В въззивен състав № 331 от 16.01.2015г. по гр.д.№ 8915/2014г.
Ответникът [фирма] изразява становище, че не са налице основанията на чл. 280 ал.1 ГПК за допускане на касационното обжалване.
Касационната жалба е подадена в срок и не е налице изключението на чл. 280 ал.2 ГПК, поради което е процесуално допустима.
Софийският градски съд е обезсилил решението на Софийския районен съд, 42 състав от 07.04.2014г. по гр.д.№ 10201/2012г. и е прекратил производството по делото поради недопустимост на иска. Съображенията на съда са, че с отрицателния установителен иск, предявен от П. А. С. за установяване, че ответникът [фирма] не е собственик на жилище, – втори етаж от източната част на жилищната сграда близнак, находяща се в [населено място], [улица]. се цели пререшаване на спора, разрешен с решение от 10.04.2007г. по гр.д. 636/2006г. по описа на СГС, II А отделение, което на основание чл. 298 ГПК има действие и за правоприемниците на страните по разрешения със сила на пресъдено нещо спор и е задължително за дружеството, ответник по настоящия спор. С отрицателния установителен иск по чл. 124 ГПК, предявен от П. А. С., се въвежда идентичен предмет на делото с този по предявения срещу него и отхвърлен ревандикационен иск по предходното дело.
Съгласно чл. 280 ал.1 ГПК за да бъде допусната за разглеждане по същество подадена касационна жалба, касаторът следва да приложи към нея мотивирано изложение на основанията за допускане на касационното обжалване. В изложението трябва бъде формулиран правен въпрос по приложението на закона, разгледан от въззивната инстанция и имащ решаващо значение за спора като общо основание за допускане на касационното обжалване. На следващо място следва да бъдат обосновани делото и специалните предпоставки на разпоредбата, изискващи този правен въпрос да е разрешен в противоречие със задължителната практика на ВКС, да е разрешаван противоречиво в незадължителната практика на съдилищата, или да е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. Съгласно ТР 1/2009г. на ВКС, ОСГК и ТК, въззивното решение не може да се допусне до касационен контрол, без да бъде посочен правен въпрос, както и на основания, различни от формулираните в жалбата. К. съд няма правомощия извежда правния въпрос от значение за изхода на конкретното дело от твърденията на касатора, както и от сочените от него факти и обстоятелства в касационната жалба, а може само да го уточни и квалифицира.
В разглеждания случай въпреки неколкократно даваните указания на касатора, той във всяка една от молбите-уточнение повтаря даводите във въззивната жалба за неправилност на решението поради зачитане на права на ответника в нарушение на закона и правата на човека. Поради липса на правен въпрос в изложението за допускане на касационното обжалване , касационната жалба не следва да се допуска за разглеждане по същество.
Разноски на ответната страна не следва да се присъждат, защото не са представени доказателства за плащане на адвокатско възнаграждение по договора за правна защита и съдействие.
Воден от горното Върховният касационен съд, І г.о.
О П Р Е Д Е Л И :
Не допуска касационно обжалване на въззивното решение на Софийския градски съд , ІІ-В въззивен състав № 331 от 16.01.2015г. по гр.д.№ 8915/2014г.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: