Определение №269 от 4.5.2015 по гр. дело №1240/1240 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
N 269
София 04.05.2015 г.

Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение в закрито заседание на осми април две хиляди и петнадесета година в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВАНЯ АТАНАСОВА

като разгледа докладваното от съдията Бранислава Павлова
гражданско дело N 1240/ 2015 г. по описа на Първо гражданско отделение, за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл.288 ГПК.
В. С. С. чрез пълномощника си адв. Д.П. от АК Л. е обжалвал въззивното решение на Ловешкия окръжен съд № 269 от 05.11.2014г. по гр.д.№ 337/2014г.
Ответниците не са подали отговор по реда на чл.287 ГПК.
Касационната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима.
Ловешкият окръжен съд е потвърдил решението на Ловешкия районен съд № 106 от 05.03.2014 г. по гр.д. № 681/2012 г., с което са уважени предявените от П. Х. В., П. И. П., М. И. Т., Дилянка Х. С., С. Ц. Н. и Ц. Ц. С. против В. С. С. искове за заплащане стойността на припадащата им се според наследствените им права част от добитата дървесина от съсобствените имоти . В. съд е приел, че дървесината се явява естествен граждански плод от съществуващата съсобственост и след извършената сеч, по силата на чл.93 от ЗС продължава да принадлежи на всички участници в имуществената общност. Тъй като само един от съсобствениците – В. С. С. е използвал общите гори и съответно единствен е придобил добиви от тях , несъразмерно с дела си, той дължи на останалите съсобственици обезщетение за ползата ,от която ги е лишил.
В изложението за допускане на касационното обжалване се поддържа, че при постановяване на решението въззивният съд не е обсъдил изложените аргументи във въззивната жалба за неправилност и незаконосъобразност на първоинстанционното решение и е възприел експертиза, която е определила теоретично количеството на отсечената дървесина. К. посочва, че практически невъзможното опазване на горите от постоянни кражби го е накарало да предприеме доизсичането на горите. Това изложение не е съобразено с разясненията в т.1 на ТР 1/2009г. на ВКС, ОСГК и ТК , според които, за да бъде допуснато касационно обжалване, касаторът следва да посочи правен въпрос, свързан с приложението на закона , който е от значение за изхода на делото и е формирал решаващите изводи на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства , тъй като основанията за допускане до касационно обжалване, са различни от общите основанията за неправилност на въззивното решение по чл.281, т.3 ГПК. В случая изложението за допускане на касационното обжалване е идентично по съдържание с доводите в касационната жалба, не е поставен правен въпрос по смисъла на чл.280 ал.1 ГПК , поради което не са налице предпоставките за допускане на касационното обжалване.
Воден от горното Върховният касационен съд, първо гражданско отделение

О П Р Е Д Е Л И :

Не допуска касационно обжалване на въззивното решение на Ловешкия окръжен съд № 269 от 05.11.2014г. по гр.д.№ 337/2014г.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top