2_1029/15.04.2009 г.
ЗДДС, чл.31, т.5
Относно: определяне данъчния режим на доставка, свързана с извършване на транспортни услуги със собствена сервизна лодка /катер/ на Пристанище Варна
Видно от запитването дружеството Ви извършва транспортни услуги със собствена сервизна лодка /катер/ само на Пристанище Варна. Извършваните транспортни услуги са предоставяни на различни агентиращи фирми и корабособственици на територията на Пристанище Варна – превоз от и до кораби от и до различни пунктове на територията на Пристанище Варна. Посочвате също, че за извършените транспортни услуги издавате фактури с начислен ДДС, със ставка 20 на сто, като ги разграничавате от услугите по обработка на плавателни съдове, които са в международен рейс вкл. в Общността.
Поставяте следните въпроси:
Правилно ли е издаването на фактури за извършена транспортна услуга на територията на страната с начислен данък върху добавената стойност?
С оглед не достатъчно ясната фактическа обстановка изложена в запитването и относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следнотопринципно становище:
Съгласно чл.31, т.5 от ЗДДС облагаема доставка с нулева ставка е обработката на:
а) малки плавателни съдове, въздухоплавателни средства и подвижен железопътен състав, които са в международен рейс, включително в Общността;
б)големи плавателни съдове; това не се отнася за плавателни съдове, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди;
В §1, т.28 е дадено определение на понятието “Обработка на плавателен съд“- тук се включват всички операции по приемането, престоя и заминаването на плавателен съд, извършени в пристанище на територията на страната.
Предвид разпоредбата на чл. 29, ал.1 от ППЗДДС за доказване на доставките на услуги по обработка на плавателен съд по чл. 31, т. 5 от закона с място на изпълнение на територията на страната доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. за малките плавателни съдове:
а) документ, издаден от пристанищното предприятие на корабособственика или на неговия агент за тези услуги, от който е видно, че плавателният съд извършва международен рейс, включително международен рейс в Общността, и са посочени номерът и датата на този рейс;
б) фактура за доставката;
2. за големите плавателни съдове:
а) документ, от който да е видно, че плавателният съд е посетил пристанището;
б) копие от сертификата за регистрация или акта за националност на плавателния съд, от който е виден размерът на плавателния съд по смисъла на чл. 34 от Кодекса на търговското корабоплаване;
в) фактура за доставката.
Предвид гореизложеното, режимът на облагане с нулева ставка на данъка е приложим само, ако извършената услуга към корабособственика или неговия агент може да бъде определена като “обработка на плавателен съд в международен рейс“ и са налицесъответните документи за доказването и.
Видно от запитването, разграничавате извършваната от Вас услуга от услугата по чл.31, т.5 от ЗДДС, свързана с обработка на плавателен съд и я определяте като транспортна услуга.
В ЗДДС няма дадено определение на понятието транспортна услуга. В запитването не посочвате какъв превоз ще осъществявате – на товари или на пътници.
В чл. 101 от Кодекса на търговското корабоплаване е посочено, че с договор за превоз на товари превозвачът се задължава срещу определено навло (превозна цена) да превози с кораб до определено пристанище (място) товар, който му предоставя или ще му предостави изпращачът, и да предаде този товар на получателя или упълномощено от него лице. Съгласно чл.103 от с.к. сключването и съдържанието на договорите за превоз за товари може да се доказва с чартъри, коносаменти и с други писмени доказателства.
С договора за превоз на пътници превозвачът се задължава да превози с кораб пътника и личния му багаж до определено място срещу заплащане на превозна цена /чл.200 от Кодекса на търговското корабоплаване/. В чл. 201 от с.к. е посочено, че договорът за превоз на пътници се сключва с издаването от превозвача на индивидуален или колективен пътнически билет, който е доказателство за сключването и съдържанието на договора за превоз, както и доказателство за заплащането на превозната цена.
В случай, че става въпрос за наемане на кораб за определено време, по смисъла на чл.184 от КТМ, когато доставката не е свързана с международен транспорт, същата следва да се счита за облагаема със ставка 20 на сто ДДС.
Предвид факта, че към запитването не сте приложили документи, от които да става ясно какъв е характера на извършваната от Вас услуга, в случай че същата е транспортна услуга, с място на изпълнение на територията на страната, която не попада в глава трета от ЗДДС „Облагами доставки с нулева ставка”, следва да се приложи 20 процентна ставка на облагане с ДДС.
При възникване на допълнителни въпроси от Ваша страна можете да получите по-конкретен отговор, при представяне на документи, от които да става ясно какви са договореностите Ви с получателя на услугата.
‘