ЗДДФЛ, чл.19, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.49, aл. 1, т. 4,КСО, чл.68,ЗДДФЛ, чл.23, т. 1

2_1768/27.10.2010 г.
ЗДДФЛ – чл.19, ал.1;
ЗДДФЛ – чл.23, т.1;
ЗДДФЛ – чл.49, ал.1, т.4;
КСО – чл.68;
Закон за здравето;
Наредба за медицинската експертиза.
Отправили сте писмено запитване до Дирекция „ОУИ”-…………. свързано с приложението наЗакона за данъците върху доходите на физическите лица / ЗДДФЛ /, в което сте изложили следната фактическа обстановка:
Служител в „…………” е лице с трайно намалена работоспособност 70 %. СЕкспертно решение №……./19.05.2009 г. еопределен срок на инвалидността до 01.05.2010 г.. Помесечно облекчението е ползвано до м.април 2010 г., а в края на годинатапри преизчисляване на годишната данъчна основа и данъчно задължение ще го ползва в годишен размер. Лицето е родено на 01.01.1950 г., навършило възрастта по чл.68 от КСО и му е отпусната пожизнено пенсия по чл.74 от КСО..
Поставяте въпроса: Следва ли лицето да ползва данъчни облекчения за 2011 г. и следващи години, т.к. не е призовано от ТЕЛК за ново освидетелстване на работоспособността, поради отпусната пожизнено пенсия?
С оглед на изложенатафактическа обстановка изразяваме следнотостановище съобразно действащатакъм месец ноември 2010 г. нормативна уредба:
Съгласно чл.19, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), сумата от годишните данъчни основи по чл.17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението. На основание чл.23, т.1 от същия закон, данъчното облекчение се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/ДЕЛК/НЕЛК. За да ползва данъчното облекчение при определянето на годишния размер на данъка от основния работодател, работникът/служителят следва да предостави на работодателя копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК (чл.49, ал.4, т.1).
Следователно, при годишното облагане данъчното облекчение може да се ползва, при условие, че експертното решение на компетентния орган е влязло в сила и срокът на инвалидност не е изтекъл към 1 януари на съответната данъчна година или инвалидността е с пожизнен срок.
Съгласно чл.18, ал.2 от ЗДДФЛ, месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението, т.е. ако срокът на инвалидността изтича на 01.05.2010 г., за м. май лицето има право да ползва данъчното облекчение.По аргумент от чл.49, ал.4, т.1 от същия закон, данъчното облекчение се ползва, при условие, че работникът/служителят предостави на работодателя копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Следователно, при авансовото облагане на доходите от трудови правоотношения данъчното облекчение може да се ползва, при условие, че експертното решение на компетентния орган е влязло в сила и срокът на инвалидност не е изтекъл към 1-во число на съответния месец или инвалидността е с пожизнен срок.
Видно от цитираните правила на данъчния закон, действащ през 2010 г. не е налице правна възможност служителката на болницата да ползва данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност през 2011 г., тъй като срокът на решението на ТЕЛК е изтекъл през предходната година и лицето не притежава актуално експертно решение, удостоверяващо процента на трайно намалена работоспособност.
На основание чл.101, ал.5 от Закона за здравето/предишна ал.4, /, “видът и степента на увреждане на лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68 от Кодекса за социално осигуряване, се определят пожизнено. Преосвидетелстването на тези лица може да се извърши по тяхно искане или по искане на контролните органи на медицинската експертиза“. Така регламентирания ред е в сила от 01.07.2010 г.. В Закона за здравето не са установени преходни правила за случаите, в които срокът на експертното решение изтича след 30 юни 2009 г. и в същия срок лицето придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
В чл.101, ал.7 от Закона за здравето е предвидено, че “ принципите и критериите на медицинската експертиза, редът за установяване на временна неработоспособност, видът и степента на увреждане, степента на трайно намалена работоспособност, потвърждаване на професионална болест, както и условията и редът за извършване на медицинска експертиза по чл.103, ал.3 се определят с наредба на Министерския съвет». С ПМС №87 от 05.05.2010 г.е приета Наредба за медицинската експертиза/обн..в ДВ бр.36 от 14 май 2010 г./, в чл.69, ал.7 на която е регламентирано, че лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68 от КСО се определя пожизнен срок на инвалидността. Преосвидетелстване на тези лица може да се извърши по тяхно искане или по искане на контролните органи на медицинската експертиза.
Обстоятелството, че лицето има отпусната пожизнена пенсия, не може да доведе до извода, че има и пожизнено право да ползва данъчното облекчение за намалена работоспособност.

Scroll to Top