2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 538
гр. София, 21.11.2018 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на четиринадесети ноември две хиляди и осемнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Бойка Стоилова
ЧЛЕНОВЕ: 1. Мими Фурнаджиева
2. Велислав Павков
при секретаря в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията Павков гр.д.№ 4202 по описа за 2018 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274, ал.3 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на К. И. Б. против определение №2160/10.07.2018 г., постановено по гр.д.№ 2721/2018 г. от 4-ти състав на САС.
Частната касационна жалба е подадена в срок и е процесуално допустима.
С обжалваното определение, състав на въззивен съд е приел, че ищецът по делото следва да бъде частично освободен от внасяне на държавна такса, като е отменил определението на първоинстанционния съд, с което е отказано освобождаване на молителя от внасяне на държавна такса, като е приел, че същият следва да внесе държавна такса в размер на 18 000 лева, като го е освободил от внасянето на дължимата държавна такса над тази сума, до пълния дължим размер от 340 050 лева.
В изложението на касационните основания относно допустимостта на касационното обжалване се твърди, че съдът се е произнесъл по правен въпрос, който е от значение за развитие на правото – касационно основание по чл.280, ал.1, т.3 ГПК.
Сочения правен въпрос е, кога един съдебен състав е длъжен да се отведе от разглеждането на делото, щом това е поискано от една от страните с мотив, че този състав би се произнесъл безпристрастно по предмета на спора, както и дали участието на членове на този състав, които са участвали в други производства между същите страни няма да са повлияни от това си участие.
Така поставените правни въпроси биха били относими към производството по преценка наличието на касационни основания относно допустимостта на касационното производство в случай, че жалбоподателят във въззивното производство е направил искане до съдебния състав на САС за отвеждане от разлеждане на делото и то бе оставено без уважение. Правните въпроси биха били относими и в случай, че по делото са налице данни, от които да се установява, че членове на този съдебен състав са взели участие в разглеждането на дело между същите страни. В настоящото производство, видно от данните по делото, както във въззивното производство, така и в първоинстанционното производство липсват данни членове на състава да са взели участие при разглеждането на спор между същите страни. Липсват данни и молителят да е направил искане за отвод на състава във въззивното производство, като на това основание липсва и произнасяне на състава по поставените правни въпроси, което е първа предпоставка за относимост на правните въпроси, в производството по проверка наличието на основания за допустимост на касационното производство.
Относими правни въпроси, свързани с произнасянето по съществото на молбата за освобождаване от държавна такса не се сочат. Касационната инстанция е недопустимо да допусне касационно обжалване по правни въпроси, които не се сочат от касатора, поради което касационното обжалване не следва да се допуска.
Твърди се, че определението е нищожно, тъй като били налице основания за отвод на състава. Дори и да са били налице основания за отвод на съдебния състав, това не е основание, годно да доведе до нищожност на съдебния акт, поради което доводите в тази насока са неоснователни.
Водим от горното, съставът на ВКС
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на определение №2160/10.07.2018 г., постановено по гр.д.№ 2721/2018 г. от 4-ти състав на САС.
Определението е окончателно.
Председател: Членове: 1. 2.