Приложение разпоредбите на Закона за местните данъци и такси.

2_388/14.04.2015 г.
ЗМДТ- чл.61с, ал.3
– чл.61р, ал.5
ОТНОСНО: Приложение разпоредбите на Закона за местните данъци и такси.
В запитването поставяте следния въпрос:
От кога следва да бъдат начислени лихви на задълженията по подадената годишна декларация по чл.61р, ал.5 от ЗМДТ, с оглед разпоредбата на чл.61с, ал.3 от ЗМДТ, в случаите, в които няма подавани месечни справки – декларациипо чл.116, ал.4 от Закона за туризма и съответно няма начислени задължения по месеци за туристически данък?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното принципно становище:
На основание чл.61р, ал.1 и ал.2 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) с туристически данък се облагат нощувките. Данъчно задължени лица са лицата, предлагащи нощувки.
Съгласно чл.61с, ал.2 от ЗМДТ размерът на дължимия данък за календарния месец се определя, като броят на предоставените нощувки за месеца се умножи по размера на данъка по чл.61с, ал.1 от с.з. Алинея 3 на чл.61с въвежда задължението дължимият данък да се внася от данъчно задължените лица до 15-о число на месеца, следващ месеца, през който са предоставени нощувките.
Следва да се има в предвид, че установеното със чл.61с, ал.3 от ЗМДТ задължение за внасяне на туристически данък, както и сроковете за плащането му не са обвързани по никакъв начин със задължения, възникващи по силата на други закони, каквото е задължението на хотелиерите да подават ежемесечно справки – декларации по реда начл.116, ал.4 от Закона за туризма.
Данъчните задължения, каквито са задълженията за заплащане на туристически данък, възникват по силата на закона (ex lege), определени са по основание, субект и размер в съответните данъчни закони, т.е. винаги са определяеми (ликвидни) и с настъпване на датата на падежа им стават изискуеми (тълкувателно решение №1/07.05.2009г. по т.д. №1/2009г. на ОСНК на ВКС).
За неплатените в законоустановените срокове публични задължения се дължи лихва в размер, определен в съответния закон (чл.175, ал.1 от ДОПК).
Невнесените в срок данъци по Закона за местните данъци и такси се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания (чл.4, ал.2 от ЗМДТ).
Видно от горецтираното, ако данъчно задължено лице не е внесло дължимия от него туристически данък за съответния месец до 15-о число на следващия месец, то дължи лихви за закъснението.
Данъчно задължените лица подават декларация по чл.61р, ал.5 от ЗМДТ за до 30 януари на всяка година за облагане с туристически данък за предходната календарна година. В одобрения със Заповеди № ЗМФ-1697/18.12.2012г. изменен със Заповед № ЗМФ-1605/17.12.2013г. на Министъра на финансите образец на декларация по чл.61р, ал.5 от ЗМДТ, данъчно задължените лица сами изчисляват и посочват размера на дължимия от тях туристически данък. Образецът на декларацията изисква данъчно задълженото лице да посочи дължимия и внесен от него туристически данък поотделно за всеки един месец от годината. В част III „Туристически данък” на декларацията, лицето следва да попълни за всеки месец колона 3 „Дължим данък” и колона 4 „Внесен данък”. Колона 5 „Данък за довнасяне” е резултатна от колони 3 и 4 и именно попълнените в нея суми представляват невнесени в законоустановения срок задължения, които подлежат на олихвяване. Лихви върху тях започват да текат след изтичането на 15 число на месеца, следващ месеца в който са декларирани (месеца, през който са предоставени нощувките).

Scroll to Top