2_81/ 22.01.2015 г.
КСОчл.4, ал.3, т.2
чл.6, ал.8
ОТНОСНО: определяне на окончателния размер на осигурителния доход
В запитването е изложена следната фактическа обстановка, от 01.01.2012 г. до 16.03.2012 г. извършвате трудова дейност и се осигурявате като самоосигуряващо се лице-едноличен търговец с БУЛСТАТ …………..От 16.03.2012 г. се осигурявате като собственик на ЕООД. През 2012 г. сте реализирали облагаем доход като едноличен търговец в размер на 4769.43 лв., съответно деклариран в Приложение № 1 отГДД по чл.50 от ЗДДФЛ за 2012 г. Общия доход е пренесен на ред 13, колона 5.1 от Таблица 1 на Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, разделен е на 3 месеца и епосочен за месеците 01, 02 и 03.2012 г. по 1589.81 лв. месечно. В колона 4 от Таблица 1 са попълнени месечните авансови осигурителни вноски, внесени катосамоосигуряващо се лице, съответно като едноличен търговец от м.01-03.2012 г. и като собственик на ЕООД от м.04-12.2012 г. При така попълнените данни считате, че не формирате осигурителен доход за довнасяне на осигурителни вноски, но от НОИ са Ви отказали заверка на осигурителната книжка, като считат, че следва да довнесете осигурителни вноски върху облагаемия доход от дейността Ви като едноличен търговец. Към запитването е приложено и копие на Таблица 1 за 2012 г. /разпечатка от НОИ/.
Във връзка с изложеното е поставенвъпроса: Как следва да се попълни Таблица 1 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2012 г.
При така изложената фактическа обстановка и действащата нормативна база, свързана с осигурителното законодателство, изразявам следното становище:
Съгласно чл.4, ал.3, т.2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества. По свой избор те могат да се осигуряват и общо заболяване и майчинство (чл.4, ал.4 от КСО).
Тези лица са самоосигуряващи се, по смисъла на чл.5, ал.2 от КСО.
На основание чл.6, ал.7 от КСО осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване / ЗБДОО/ за съответната година.
В конкретния случайе определен минимален месечен размер на осигурителния доход по чл.8, ал.1, т.2 от ЗБДОО за 2012 г. в размер на 550 лв., месечно.
Във връзка с реално получените доходи през годината самоосигуряващите се лицаопределят и окончателен размер на месечния осигурителен доход.
Окончателния размер на месечния осигурителен доход за лицата по чл.4, ал.3, т.2 от КСО се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация (ГДД) по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски (чл.6, ал.8 от КСО).
На основание чл.2, ал.3 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/, самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето.
Окончателния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица се определя въз основа на декларираните доходи в съответните приложения на данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и попълнени в Таблица 1 и Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход за съответната година.
На практика чрез Справката към годишната данъчна декларация се осъществява механизмът за определяне на окончателния размер на осигурителния доход.
Самоосигуряващото се лице вписва в колона 4избрания месечен осигурителен доход, върху който авансово се дължат осигурителни вноски. В случая той е определен по 550 лв. месечно и независимо от обстоятелството, че е внесен на различни основания, това е дохода върху който са внесени осигурителните вноски от самоосигуряващото се лице,поради което правилно е попълнен за всички месеци от годината.
В колони от 5.1 до 5.5 се вписва месечния осигурителен доход от упражняване на съответната дейност като самоосигуряващо се лице. Ако лицето е упражнявало дейност на различни основания, попълва се осигурителния доход за всяка дейност поотделно, съответно за периода, за който тя е упражнявана. Месечният осигурителен доход в колони от 5.1 до 5.4 се определя като сумата в ред 13 на тези колони, се разделя на броя на месеците, през които е упражнявана съответната дейност.
На ред 13 на колона 5.1 се пренася облагаемият доход, деклариран в Приложение № 2 от годишната данъчна декларация. Този доход се разделя на броя на месеците, през които лицето е упражнявало дейност като едноличен търговец през календарната година, в случая според изложеното, дохода е разделен за три месеца /01, 02 и 03.2012 г./.
В колона 5.2 собствениците или съдружниците в търговски дружества, декларират доходи от извършване на услуги с личен труд в тези дружества. В конкретния случай, не е формиран годишен осигурителен доход за тази дейност.
В колона 6, която е резултативна,се попълваосигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски, формиран като сбор от съответните редове на колона 3 и колона 4 – правилно е попълнена.
В колона 7, също резултативна, се вписва осигурителният доход за месеца, върху който се дължат осигурителни вноски, образуван е от сбора на доходите, вписани в колона 3 и колони от 5.1 до 5.5. Осигурителният доход, вписан в редовете на колона 7, не може да надвишава максималния размер на осигурителния доход за съответния месец.
Годишният осигурителен доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите от ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблица 1.
В конкретния случай следвайки схемата за образуване размера на годишния осигурителен доход, на база данните от запитването, разликата между сумата от ред 13 на колона 7 – 4835.04 лв. и сумата от ред 13 на колона 6 – 6600.00 лв. е отрицателна величина, т.е няма осигурителни вноски за довнасяне.
Когато самоосигуряващото се лице е внасяло осигурителни вноски авансово върху минималния месечен осигурителен доход, а осигурителния доход, определен на база сбора от годишните доходи, декларирани в съответните приложения на ГДД, е под минималния осигурителен доход окончателният размер на осигурителния доход е равен на минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващото се лице, определен със ЗБДОО за съответната година, в случая, съгласно изложената фактическа обстановка, той е6600 лв.за 2012 г., съответно по 550 лв. месечно.
В Указанията за попълване на Таблица 1 и Таблица 2 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ е описан механизма, по който се формира годишният осигурителен доход на самоосигуряващите се лица, койтое изцяло съобразен с разпоредбата на чл. 6, ал. 8 от КСО.
Съгласно чл. 64, ал. 1 и ал.4 от ЗДДФЛ образците на данъчните декларации се утвърждават със заповед на министъра на финансите и се обнародват в “Държавен вестник“.Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и Таблица 1 и Таблица 2 към нея, ведно с указанията за попълването й, са неразделна част от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, утвърдена със заповед на министъра на финансите. Следователно при попълването на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, справките и приложенията към нея, трябва се спазват указанията, утвърдени към тях.
В заключение, съгласно изложената фактическа обстановка, считам, че правилно е попълнена Таблица 1 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2012 г. и няма осигурителни вноски за довнасяне върху годишния осигурителен доход.