20-00-102/17.06.2013 г.
чл. 10 от ЗКПО
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-102/27.03.2013 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
„АБ” ООД е лицензиран застрахователен брокер съгласно решение от 22.01.2013 г. и предстои вписване в регистъра на застрахователните брокери по чл. 30, ал. 1, т. 10 от Закона за Комисията за финансов надзор (ЗКФН). Дейността на дружеството ще се изразява в посредничество при сключване на застрахователни договори между застраховател и застраховани лица, както физически така и юридически лица. Застрахователят ще предоставя възнаграждение (определен процент от застрахователната премия) на дружеството за посредническата услуга при сключване на застрахователен договор със застрахованото лице. С цел да бъде конкурентно-способно на застрахователния пазар, дружеството ще предоставя отстъпка за застраховки на застрахованото лице (процент от застрахователната премия, посочена в застрахователната полица). Отстъпката винаги ще е по-малка от възнаграждението на дружеството, получено от застрахователя по конкретна застрахователна полица.
„АБ” ООД /брокерът/ ще сключва договор със застрахованото лице, с който се уговаря размера и условията за получаване на отстъпката от последното. При плащане на части, за всяка направена вноска, застрахованото лице ще заплати на брокера сума, равна на разликата между застрахователна премия и предоставената отстъпка, която „АБ” ООД ще преведе на застрахователната компания. Разликата до пълния размер на съответната вноска по застрахователната премия /представляваща отстъпката по договора/ ще се внася с отделна вносна бележка от брокера, за негова сметка и от името на застрахованото лице. Към запитването е приложен примерен договор за отстъпка между застрахователен брокер и застраховано лице.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Разходът на „АБ” ООД, отчетен по повод предоставената отстъпка на застрахованото лице, ще бъде ли документално обоснован (с посочения договор за отстъпка и вносна бележка) и признат за данъчни цели по редана ЗКПО?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 153 от Кодекса за застраховането (КЗ) застрахователният брокер е търговско дружество или едноличен търговец, вписан във водения от комисията регистър по чл. 30, ал. 1, т. 9 от Закона за Комисията за финансов надзор, който срещу възнаграждение по възлагане от потребител на застрахователни услуги извършва застрахователно посредничество и по възлагане от застраховател или презастрахователизвършва презастрахователно посредничество. Отношенията между потребителя на застрахователни услуги, съответно застрахователя или презастрахователя, и застрахователния брокер се уреждат с писмен договор. При извършване на застрахователно посредничество възнаграждението на застрахователния брокер се включва в застрахователната премия и се дължи от застрахователя, освен ако в договора е уредено друго.
В т. 1.1. от приложения договор е посочено, че брокерът в рамките на предоставеното му от застрахователя възнаграждение, прави отстъпка на застрахованото лице от дължимата за внасяне вноска по застрахователната премия по полицата в определен процент. Отстъпката, посочена в т. 1.1. от договора, ще бъде платена на застрахователя от името на застрахованото лице и за сметка на брокера.
От запитването е видно, че брокерът „АБ” ООД ще отчете счетоводен приход в размер на договореното възнаграждение със застрахователя и счетоводен разход в размер на договорената отстъпка със застрахованото лице, като разликата между тях ще формира счетоводна печалба.
Счетоводното отчитане на посочените в запитването взаимоотношения е предмет на счетоводното законодателство.
Националната агенция за приходите в рамките на своята компетентност разяснява на данъчно задължените лица прилагането на норми от данъчното и осигурителното законодателство, но не може да се ангажира относно правилнотоосчетоводяване на търговските взаимоотношения.
ЗКПО не съдържа специални разпоредби, регламентиращи данъчно третиране на търговската отстъпка. В този случай, доколкото отстъпката от цената на посредническата услуга се отразява като разход, трябва да бъдат съобразени общите изисквания на корпоративния закон относно признаване на счетоводните разходи.
За да бъде признат даден разход за данъчни цели, той следва да е свързан с дейността, да е документално обоснован и да не попада в изрично изброените от ЗКПО хипотези, при които възниква данъчна постоянна или данъчна временна разлика. Съгласно чл. 10 от ЗКПО счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч), отразяващ вярно стопанската операция. В случаите, при които в първичния счетоводен документ липсва част от изискуемата по ЗСч информация, разходът се признава при условие, че за липсващата информация са налице документи, които я удостоверяват. Следователно, наличието на първичен счетоводен документ по см. на ЗСч е задължително условие за признаването на отчетен разход за данъчни цели.
Във всички случаи, предоставянето на търговски отстъпки следва да се прилага (когато не са забранени с нормативни разпоредби) в рамките на обичайното за дейността на предприятието, в разумни, допустими граници при утвърдени пазарни стандарти.
За данъчни цели следва да имате предвид и хипотезите на отклонение от данъчно облагане,регламентирани в глава четвърта на ЗКПО.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.
‘