прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

23-22-669
05.04.2013 г.
ЧЛ.38, АЛ. 12 ОТ ЗДДФЛ;
ЧЛ.46, АЛ.1 ОТ ЗДДФЛ;
ЧЛ.65, АЛ.1 ОТ ЗДДФЛ
В дирекция ,,Обжалванеи данъчно-осигурителна практика”… е постъпило Ваше писмено запитване прието с вх. №….. относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
С решение на Общото събрание на собствениците на етажна собственост, във връзка с отдаването на помещение под наем на юридическо лице, председателят е упълномощен да подпише договор с дружеството наемател и да получава наемите по банкова сметка на негово име.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли за 2012 г.етажната собственостда декларира доходите от наем?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Считано от 01.01.2012г. доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление ,,Общо събрание” на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица се облагат с окончателен данък и съответно авансов данък по чл.44, ал.4 от същия закон, не се дължи (чл.38, ал. 12 от ЗДДФЛ, ДВ бр.99 от 2011г. в сила от 01.01.2012г.).
С промените в закона, за предприятията вече не съществува задължение за издаване на сметки за изплатени суми и служебни бележки по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ. Физическите лица, получили доход само от наем на общи части на етажна собственост няма да са длъжни да подават годишни данъчни декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ (чл. 52, ал. 1, т. 4).
В тази връзка и предвид разпоредбите на чл.46, ал.1 и чл.65, ал.1 от ЗДДФЛ, окончателният данък е в размер на 10 на сто и се определя на база брутната сума на начисления/изплатения доход, като в ЗДДФЛ не е предвидено изключение за лицата с намалена степен на работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Scroll to Top