Решение №85 от 5.6.2019 по гр. дело №4795/4795 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

2
Р Е Ш Е Н И Е

№ 85

София, 05.06.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, първо отделение на Гражданска колегия в открито съдебно заседание на двадесет и девети май две хиляди и седемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ
при участието на секретаря Анета Иванова, като взе предвид докладваното от съдия Т.Гроздева гр.д.№ 4795 по описа за 2018 г., констатира следното:

Производството е по реда на чл.304 ГПК.
Образувано е по подадена от А. С. К. молба за отмяна на основание чл.304 ГПК на влязло в сила решение № 483 от 23.01.2018 г. по гр.д.№ 3150 от 2017 г. на Софийския градски съд, II „В“ въззивен състав, с което е потвърдено решение № 504 от 04.01.2017 г. по гр.д.№ 63107 от 2015 г. на Софийския районен съд, трето г.о., 85 състав за уважаване на предявения от В. С. К. срещу „Е. Е.“ АД иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК за установяване на собствеността върху следните имоти: 1. Поземлен имот № ….. с площ от 400 кв.м., 2. Поземлен имот № ….. с площ от 400 кв.м. и 3. Източната половина от поземлен имот № ….. с площ на тази половина от 350 кв.м., и трите имота находящи се в [населено място], м.“В. р.- изток“, попадащи в УПИ ….. , кв. ….. по действащия регулационен план на [населено място], м.“В. р.- изток“ и в имот с идентификатор ….. по кадастралната карта на [населено място], одобрена със заповед № РД-18-53 от 23.11.2011 г. на Изпълнителния директор на АГКК.
В писмен отговор от 17.08.2018 г. и в становище от 11.02.1019 г. ответникът по молбата В. С. К. оспорва същата. Моли влязлото в сила решение да не бъде отменяно и да му се присъдят направените по делото пред ВКС разноски.
Другият ответник по молбата „Е. Е.“ АД не взема становище по нея.

Върховният касационен съд на РБ, Гражданска колегия, състав на първо отделение счита следното: Съгласно чл.304 ГПК трето лице може са иска отмяна на влязлото в сила решение, само ако това решение има спрямо него сила на пресъдено нещо, независимо че то не е било страна по делото /чл.216, ал.2 ГПК/. Препращането на чл.304 ГПК към чл.216, ал.2 ГПК свързва отмяната на това основание с необходимото другарство. Чрез отмяната по чл.304 ГПК се защитата гарантираното от закона право на иск и право на участие на третите лица по дела, касаещи правоотношения, по които тези трети лица са страни.
В конкретния случай молителката А. С. К. няма право да иска отмяна на решението на основание чл.304 ГПК поради следното: Влязлото в сила решение, чиято отмяна се претендира, е постановено по положителен установителен иск за собственост с правно основание чл.124, ал.1 ГПК, предявен от В. С. К. срещу „Е. Е.“ АД. По това дело молителката А. К. нито е била страна, нито е необходим другар на страна по делото.
Неоснователно е твърдението й, че е необходим другар на ищеца по това дело, тъй като също е наследник на баща си С. К., от когото по наследство процесните имоти били придобити от брат й и ищец по делото В. С. К.. Дори и да е вярно твърдението на молителката, че тя е съсобственик заедно с ищеца на процесните имоти /по наследство от баща им С. К./, молителката не е необходим другар на В. К. по това дело, тъй като съсобствениците са обикновени, а не необходими другари в процеса по спор за собственост на съсобствен имот с трети лица. Съществуващият спор за собственост между молителката и ищеца по делото, решението по което се иска да бъде отменено, може да бъде разрешен единствено в ново дело, образувано по искова молба на А. К. срещу В. К..
Поради гореизложеното подадената от А. С. К. молба за отмяна на основание чл.304 ГПК на влязлото в сила решение по гр.д.№ 3150 от 2017 г. на Софийския градски съд е неоснователна и като такава следва да бъде оставена без уважение.
С оглед изхода на делото и на основание чл.81 ГПК във връзка с чл.78 ГПК молителката дължи на ответника по молбата В. С. К. направените от него разноски за адвокат по делото пред ВКС в размер на 500 лв. /петстотин лева/.

Воден от горното, Върховният касационен съд на Република България, първо отделение на Гражданска колегия

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от А. С. К. молба за отмяна на основание чл.304 ГПК на влязло в сила решение № 483 от 23.01.2018 г. по гр.д.№ 3150 от 2017 г. на Софийския градски съд, II „В“ въззивен състав.

ОСЪЖДА А. С. К. със съдебен адрес: [населено място], [улица], ет.2, офис 11 да заплати на В. С. К. от [населено място],[жк], [улица] на основание чл.78 ГПК сумата 500 лв. /петстотин лева/, представляваща направени разноски по делото пред ВКС.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.

Scroll to Top