ЗДДС, чл.127,ЗДДС, чл.117,ЗДДС, чл.25, aл. 8

5 318/ 13.06.2008г.
ЗДДС, чл.25,ал.8;чл.117;чл.127
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 53-02-318 от 10.05.2008г. по описа на Дирекция „ОУИ”- София, Ви уведомявам следното:
Описана фактическа обстановка:
Фирмата ни е регистрирана по ЗДДС, а доставчика е регистриран по ДДС в Словакия.
Фирмата осъществявадоставка на книги по договор за консигнация от Словакия. Книгите пристигат на базата документ за доставка, които съдържа количеството и два вида цени: цени за клиента /крайния потребител/ и цени за посредника. Всеки месец доставчика издава фактури на базата на продадените книги. Договорката между двете страни е книгите, които не са продадени да се върнат на доставчика. Процесът може да обхване четири, пет или повече месеци. Досега фирмата е получила две доставки от Словакия. Първата е преди да се регистрира по ДДС, а втората е след регистрациятапо ЗДДС. Издадената фактура от доставчика включва книги и от двете доставки преди и след регистрацията по ЗДДС.
Въпрос: Въпросът е кога да се прави Протокол по чл.117 и на базата на кой от двата документа: фактурата или документа за доставка/ листа за доставка/ ?
Описаните от вас доставки попадат към специфичните случаи на доставки.Фирмата получател, действа от свое име и за чужда сметка осъществява действията сипри условията на консигнационен договор, от което следва че се касае за доставка, извършвана от лице, действащо от свое име и за чужда сметка.
Договорът за продажба на консигнация е от специалните видове на комисионен договор, при който доверител /консигнат/ предава надоверител/комисионер /
стока / книги/, за да я продава„ от свое име, но за сметка на консигнанта” срещу определено заплащане. Затова начисляването на ДДС се извърша последния начин, съгласно изискванията на ЗДДС.
Съгласно чл.6, ал. 2, т.4 от ЗДДС ” За доставка на стока за целите на този закон се смята й: фактическото предоставяне на стока на лице, което действа от свое име и за чужда сметка.”
В чл.25, ал.3, т.1 се определя, че данъчното събитие възниква „ на датата на фактическото доставяне на стоката по чл.6, ал.2”, т.е. на датата на фактическото предоставяне на стоката от доверителя на комисионера.
В разпоредбата на чл.25, ал 8 от ЗДДС /в сила от 19.12.2007г./ се постановява, че „ Данъчното събитие за доставка по чл.6, ал.2, т.4 на вестници, списания, книги и други печатни произведени, музикални аудио- и видеозаписи на филми на електронен или технически носител възниква на по- ранната от двете дати:
1. датата, на която комитентът/ доверителят получи плащането от комисионера/довереника по чл.127, или
2. последния ден на тримесечието, следващо данъчния период, през който е извършено фактическото предаване на стоката по чл.6, ал.2, т.4 „
Данъчната основа при вътреобщностно придобиване се определя по реда на чл.26. от ЗДДС.
Съгласно чл.25, ал.5 от ЗДДС, данъкът е изискуем на датата на данъчното събитие, в случая определено по ал.8 на същия член и възниква задължение за регистрираното лице да начисли ДДС за облагаеми доставки.
Броят на доставките е определен в чл.127 от ЗДДС – три доставки.
В случая:
№1.- изпълнителна сделка- доставкамежду довереника и крайния потребител – при тази доставка датата на възникване на данъчното събитие и данъчната основа се определят по общите правила на закона / чл.25 и чл.26 от ЗДДС/.
№2. – учредителна сделка- доставка между доверителяи довереника– предмет на доставка по №1. Данъчната основа на тази доставка е равна на данъчната основа по №1. Датата на възникване на данъчното събитие за тази доставка се определя по правила начл.25, ал.8 от ЗДДС.
№3. – отчетна сделка- Доставка на услуга между довереника и доверителя. Данъчната основа на тази доставка е възнаграждението на довереника, която включва и извършените от него разходи по доставката, ако това е уговорено. Датата на възникване на тази доставка се определя по общите правила на закона.
Когато довереникът е нерегистрирано лице по ЗДДС, при определяне на данъчната основа за доставката се смята, че договорената цена за доставка №1включва данъка. Ако впоследствие се докаже, че данъчната основа на доставка № 1 се различава от данъчната основа на доставка №2, то съгласно чл.127, ал.4 от ЗДДС, на датата на възникване на доставка № 1възниква основание за изменение на данъчната основа на доставка № 2.
При доставка № 2 – вие осъществявате ВОП на стоки. При доставка № 1 осъществявате – сделка на територията на страната. При доставка № 3 – доставка на услуга между, регистрирани лица в рамките на ЕС / или регистрирано лице доставчик и получател – нерегистрирано лице/
Доставка № 2 – ВОП на стоки/ книги/
В запитването не е уточнено стойността на сделките и вида на регистрацията ви по ЗДДС, затова отговора ни е принципен.
В чл.2, т.2 от ЗДДС е уточнено, че обект на облагане с ДДС са „ всяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, извършено от регистрирано лице по този закон или от лице, за което е възникнало задължение за регистрация”.
В чл.13, ал.1 от ЗДДС е дадено определението за вътреобщностно придобиване на стоки:„вътреобщностното придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стокавслучаите по чл.6, ал.2, която се изпраща или транспортира от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.”
Когато лицето е регистрирано по ЗДДС, независимо по кой ред е, за него възниква задължение да начислява данък при ВОП.
Данъчната основа при вътреобщностно придобиване се определя по реда на чл.26. от ЗДДС.
Съгласно чл.25, ал.5 от ЗДДС, данъкът е изискуем на датата на данъчното събитие, което в случая е определено по ал.8 на същия член и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли за облагаеми доставки.
Ако при първата доставка, не сте били задължени да се регистрирате по чл.99 от ЗДДС, тоспоред чл.127, ал.3 от ЗДДС, когато комисионера е нерегистрирано по закона лице, при определяне на данъчната основа за доставка №2се счита договорената цена за доставка № 1 включва данъка.
Документиране на доставките по чл.127
Доставка № 2
Съгласно чл.84 от ЗДДС данъкът при вътреобщностното придобиване е изискуемот лицето, което извършва придобиването. Законът определя в кои случай задължително се издава протокол, регламентирани в чл.117, ал 1, т.1-4 от ЗДДС и чл.81 от ППЗДДС. Като регистрирано лице получател по доставка /чл.117, ал.1,т.1/ сте длъжни да издаватепротокол за всяка отделна доставка.
Протокол по чл.117, ал.2 от ЗДДС се издава не по- късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуемпри ВОП /датата на фактическото предоставяне на стоката от доверителя на довереника – доставка № 2/.
На основание чл.127, ал.4 и чл.117, ал.4 от ЗДДС, при изменение на данъчната основа на доставката, за която е издаден протокол, лицето издава нов протокол. Протоколът по чл.117, ал. 4 се издава не по – късно от 15 дни от датата, на която е възникнало съответното обстоятелство по ал.4, а при Вас такова обстоятелствопредставлява фактът, че данъчната основа на доставка № 1 се различава от данъчната основа на доставка №2. Съгласно чл.127, ал.4 от ЗДДС, на датата на възникване на доставка № 1възниква основание за изменение на данъчната основа на доставка № 2. Данъкът е изискуем на датата на данъчното събитие /чл.25, ал.8 от ЗДДС/, и доверителят издава фактурас цените за клиенти / съгласно, чл.113, ал.1, по изискванията на чл.114/.
Доставчикът на основание чл.6, ал.1във връзка с чл.114 от ЗДДС е длъжен да издава фактури за продадени книги по всяка отделна доставка. Може да се възползвате от възможността, която дава чл.113, ал.7 от ЗДДС.
Документиране на доставка № 1
Трябва да се спазват изискванията на чл.113, чл.118 и чл.119,ал.3 от ЗДДС.
Документиране на доставка № 3
За възнаграждението комисионерът издава фактура -за доставка на услуга.
Протоколът по чл.117, ал.4 от ЗДДС е необходим, т.к. съгласно чл.71от ЗДДС: „ Лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит, когато е изпълнено едно от следните условия: т.5 притежава документ, които отговаря на изискванията на чл.114, издало е протокол по чл.117 и е спазило изискванията на чл.86- в случаи на вътреобщностно придобиване;”
От една страна при такъв вид доставки, това ще бъде протокола по чл.117, ал.4 от ЗДДС. Освен това, при корекции на данъчната основана осъществено ВОП, което вече е документирано с протокол по чл.117, ал.2 от ЗДДС. В случая протокола по чл.117, ал.4 от ЗДДС има характер и на известие / по чл.115/ и задължително трябва да съдържа :
1. номер и дата на първоначалния протокол, издаден при ВОП;
2.основанието на издаване на новия протокол; трябва да посочите, че е налице увеличение /или съответно намаление/ на данъчната основа на ВОП, както и причината, довела до това изменение – чл.127, ал.4 от ЗДДС;
3. увеличение или намаление на данъчната основа на ВОП ;
4.съответното увеличение или намаление на ДДС, подлежащ на начисляване при придобиването.
В чл.72 от ЗДДС е уточнен периода за упражняване на това право и как се упражнява.
От друга страна съгласно ограниченията на чл.70, ал.4 от ЗДДС „ няма право на данъчен кредит лице, регистрирано на основание чл.99 и чл.100, ал.2”.
Вашата фирма е регистрирана по чл.100, ал.2 от ЗДДС и трябва да издавате фактури с ДДС.
Не можете да се възползватеи от разпоредбата на чл.58, ал.3 от ППЗДДСи чл.68, ал.2 от ЗДДС, т.к.попадате в ограниченията на чл.70, ал.4 от ЗДДС .
За доставка № 1 имате право на данъчен кредит. Съгласно чл.78 ал.1 „Регистрираното лице е длъжно да коригира размера на ползвания данъчен кредит при изменение на данъчната основаили при разваляне на сделката, както и при промяна вида на доставката.

Scroll to Top