Определение №621 от 5.11.2014 по ч.пр. дело №5937/5937 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

3
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

N 621
София 05.11.2014 г.

Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение в закрито заседание на двадесет и втори октомври две хиляди и четиринадесета година в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ

като разгледа докладваното от съдията Бранислава Павлова
частно гражданско дело N 5937/ 2014 г. по описа на Първо гражданско отделение, за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл. 274 ал.2 ГПК, образувано по частна жалба на Т. П. И. срещу определението на Плевенския окръжен съд от 17.07.2014г. по ч.гр.д.№ 625/2014г.
Частната жалба е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество от Върховния касационен съд, защото е обжалвано прекратително определение, постановено за пръв път от въззивен съд.
Ответникът С. С. И. изразява становище, че частната жалба е недопустима и неоснователна.
Върховният касационен съд , първо гражданско отделение обсъди доводите на страните и намира следното:
С. С. И. е предявил срещу Т. П. И. иск за развод пред Плевенския районен съд.
Ответницата Т. П. И. е възразила срещу компетентността на българския съд да разгледа иска, тъй като съпрузите са и френски граждани, живеят повече от 10 години във Франция и поради това компетентен да се произнесе както по брачния иск, така и по исковете за родителските права, издръжката на децата, издръжката на съпругата, режима на лични контакти и ползването на семейното жилище.
С определение № 2226 от 06.06.2014г. по гр.д.№ 936/2014г. , Плевенският районен съд е приел, че е компетентен да разгледа иска за развод съгласно чл.3 б.”б” от регламент /ЕО/ № 2201/2003г. на Съвета от 27.11.2003г. като съд на държава-членка, чиито граждани са и двамата съпрузи, но не е компетентен да се произнесе по въпроса за ползването на семейното жилище , което се намира извън територията на страната съгласно Регламент /ЕО/ 44/2001 и затова е прекратил производството по делото в тази част.
Това определение е обжалвано от Т. П. И., в частта която е прието за неоснователно възражението й за неподведомственост на спора и некомпетентност на българския съд за разглеждане на иска за развод.
С определението № 979 от 17.07.2014г. по ч. гр.д.№ ч.гр.д.№ 625/2014г. Плевенският окръжен съд е приел, че частната жалба е недопустима , защото съдът се е произнесъл по неоснователността на възраженията на ответницата само в мотивите на определението и това негово становище не подлежи на инстанционен контрол.
Определението е постановено в нарушение на процесуалните правила.
Определението, с което се отхвърля възражението за липсата на международна компетентност на българския съд да разгледа определен правен спор е обжалваемо на основание чл. 28 КМЧП, според който подлежи на въззивно и касационно обжалване определението, с което сезираният съд проверява своята международна компетентност, независимо от това дали постановява определение за нейното наличие или липса.
В случая Плевенският районен съд е приел в мотивите на определение № 2226 от 06.06.2014г. по гр.д.№ 936/2014г. , обжалвано пред Плевенския окръжен съд, че е компетентен да разгледа иска за развод, но не е постановил изричен диспозитив за оставяне без уважение на искането за прекратяване на делото. Това несъотвествие между мотивите и диспозитива представлява очевидна фактическа грешка по смисъла на чл. 247 ГПК. Тази грешка може да бъде поправена не само по искане на страната, но и по почин на съда. След като по настоящото дело Плевенският окръжен съд е констатирал, че волята на съда не е отразена пълно в диспозитива, той не е имал основание да приеме, че частната жалба е процесуално недопустима, а е следвало да инициира производство за поправка на очевидната фактическа грешка и да върне делото на първостепенния съд за отстраняването й. По тези съображения обжалваното определение следва да се отмени, а делото да се изпрати на Плевенския районен съд за провеждане на произвоството по чл. 247 ГПК.
Доводите на частната жалбоподателка за основателността на възражението й за некомпетентност на българския съд не следва да се обсъждат, защото не са относими към определението за недопустимост на частната жалба, подадена пред Плевенския окръжен съд .
Воден от горното Върховният касационен съд, първо гражданско отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ОТМЕНЯВА определението на Плевенския окръжен съд от 17.07.2014г. по ч.гр.д.№ 625/2014г. с което е оставена без разглеждане частната жалба на Т. П. И. срещу определението на Плевенския районен съд № 2226 от 06.06.2014г. по гр.д.№ 936/2014г. и
Връща делото на Плевенския районен съд за постановяване на изричен диспозитив по възражението на Т. П. И. за липса на международна некомпетентност на Плевенския районен съд да разгледа предявения иск за развод.
След отстраняването на очевидната фактическа грешка делото да се изпрати на Плевенския окръжен съд за разглеждане на въззивната частна жалба на Т. П. И. вх.№ 12736 от 20.06.2014г.

Председател:

Членове:

Scroll to Top