1
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 450
гр.София, 21.12.2017 г.
Върховният касационен съд на Република България,
четвърто гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на
деветнадесети декември две хиляди и седемнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Борис Илиев
Димитър Димитров
като разгледа докладваното от Борис Илиев гр.д.№ 1226/ 2017 г.
за да постанови определението, взе предвид следното:
С определение № 660/ 14.06.2017 г., постановено по настоящето дело, по касационни жалби на Г. К. Т. и В. ф. ***** – Ч. е допуснато касационно обжалване на въззивно решение на Бургаски окръжен съд № І-127 от 17.11.2016 г. по гр.д.№ 1615/ 2016 г. Обжалването е допуснато по материалноправните въпроси „Когато военнослужещ, даващ 24 часови дежурства, положи труд в повече от законоустановеното месечно служебно време, от кой момент има право на обезщетение за забавено изпълнение на задължението за плащане на извънреден труд?” и „При полагане на дежурства от военнослужещ, времето на които превишава законоустановената месечна продължителност на служебното време, погасява ли се с тригодишна давност вземането за плащане на обезщетение за положения в повече труд от момента, в които е било възможно да се извърши компенсирането му с намалено служебно време?”.
С протоколно определение от 06.12.2017 г. съдът е дал ход на устните състезания по делото.
В срока за постановяване на решението съдът констатира, че с разпореждане на председателя на Върховния касационен съд от 08.12.2017 г. е образувано тълкувателно дело № 6/ 2017 г. по описа на ОСГК, ВКС, за приемане на тълкувателно решение по въпроса „В кой момент възниква вземането за заплащане на обезщетение на военнослужещ, положил труд повече от нормативно определения при даване на 24 – часови дежурства, некомпенсиран с почивка, от кой момент изпада в забава работодателят по отношение на това вземане и съответно от кой момент започва да тече погасителната давност за същото, включително и в случаите на прекратено служебно правоотношение?“.
В поставения пред ОСГК въпрос се включват и въпросите, по които е допуснато касационно обжалване по настоящето дело. Тълкуването, което ще бъде дадено, ще е задължително за настоящия съдебен състав, поради което производството по настоящето дело трябва да бъде спряно (съгласно указанията, дадени в Тълкувателно решение № 8/ 07.05.2014 г. по тълк.д.№ 8/ 2013 г. на ОСГТК на ВКС) до приключване на производството по тълкувателното дело.
По изложените съображения Върховният касационен съд
О П Р Е Д Е Л И :
ОТМЕНЯ определението си от 06.12.2017 г. за даване на ход по същество.
СПИРА производството по гр.д.№ 1226/ 2017 г. на Върховния касационен съд, ІV гражданско отделение до приключване на производството по тълкувателно дело № 6/ 2017 г., ОСГК, ВКС.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: