ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 219
София, 12 март 2009 г.
Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на дванадесети март две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев
като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 4351 по описа за 2008 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 288 ГПК.
Обжалвано е решението на Смолянския окръжен съд от 14.07.2008 г. по гр.д. № 230/2008 в прекратителната част.
Недоволни от решението са касаторите Ш. Н. Б., Н. И. Я. и Е. И. М. , представлявани от адв. М от САК, които го обжалват в срок, като считат, че въззивният съд се е произнесъл по процесуалноправните въпроси за служебното задължение на въззивния съд съда да следи за допустимостта на въззивната жалба и за срока за въззивно обжалване на първоинстанционното решение в прекратителната част, които са съществени, разрешени са в противоречие с практиката на Върховния касационен съд и имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.
Ответникът по жалбата А. Н. Б., представляван от адв. Х от САК, я оспорва, като счита че е без значение дали в прекратителната част първоинстанционното решение е влязло в сила като необжалвано, или като потвърдено от въззивния съд.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като констатира, че обжалваното решение е въззивно, както и че обжалваемият интерес пред въззивната инстанция не е под 1.000 лева, намира, че то подлежи на касационно обжалване. Касационната жалба е подадена в срок, редовна е и е допустима, тъй като влязлото в сила първоинстанционно решение не подлежи на касационно обжалване, а невлязлото в сила потвърдително въззивно решение – подлежи.
Касационното обжалване не следва да бъде допуснато, въпреки че повдигнатите процесуалноправни въпроси са съществени – имат отношение към правото на защита, но те не са разрешени в противоречие с практиката на Върховния касационен съд нито имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото (чл. 280, ал. 1 т. 1 и 3 ГПК).
За да постанови обжалваното решение, въззивният съд е приел, че подадената въззивна жалба в указания от първоинстанционния съд 14-дневен срок е изцяло допустима, но първоинстанционното решение е правилно в прекратителната част.
Представените съдебни решения на Върховния касационен съд не са задължителни, тъй като не са Постановления на пленума на Върховния съд, постановени при действието на ЗУС нито Тълкувателни решения на О. събрание на гражданската и/или търговската колегии на Върховния касационен съд, постановени при действието на ЗСВ, поради което повдигнатите процесуалноправни въпроси не са разрешени в противоречие с практиката на Върховния касационен съд. Повдигнатите въпроси не се разрешават и противоречиво от съдилищата, тъй като въззивният съд се е произнесъл по допустимостта на въззивната жалба и изрично е приел, че тя е изцяло допустима, а в посочените решение се разрешават този и други въпроси, които нямат отношение към втория повдигнат въпрос. И двата въпроса нямат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото, тъй като по тях има трайно установена съдебна практика, която е спазена от въззивния съд. Въззивният съд следи служебно за допустимостта на въззивната жалба, произнесъл се е по този въпрос и изрично е приел, че тя е изцяло допустима. Съдебното решение в прекратителната част подлежи на обжалване в 7-дневен срок, но жалбата срещу него не се счита просрочена, ако е подадена в указания от съда по-дълъг срок.
На ответника по касацията следва да бъде присъдена сумата 230 лева разноски в касационното производство.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение
ОПРЕДЕЛИ:
НЕ ДОПУСКА касационното обжалване на решението на Смолянския окръжен съд от 14.07.2008 г. по гр.д. № 230/2008.
ОСЪЖДА Ш. Н. Б., Н. И. Я. и Е. И. М. , всички от Смолян да заплатят на А. Н. Б. от Смолян сумата 230 лева разноски по делото.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.