Решение №136 от 23.3.2009 по нак. дело №26/26 на 3-то нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

    Р        Е        Ш       Е       Н       И        Е
 
                                                        № 136
 
                                   София, 23 март  2009 година
 
 
                                    В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А
 
 
          Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в съдебно заседание на дванадесети март две хиляди и девета година, в състав:
 
                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Ангелов
                                                                     ЧЛЕНОВЕ: Фиданка Пенева
                                                                                            Севдалин Мавров
                                                                                                       
                                                                               
 
при секретар  Лилия Гаврилова
и с участието на прокурор от ВКП – Кр. Колова
изслуша докладваното от съдията Ф. Пенева
 наказателно дело № 26/2009 г.
 
Касационното производство е образувано по жалба на частния обвинител и граждански ищец К. В. , чрез нейния повереник адвокат Н от Кюстендилската АК, срещу въззивно решение № 509/14.11.2008 година на Софийския апелативен съд, постановено по в н о х д № 949/2008 година, с което е изменена присъда № 24/17.07.2008 година по н о х д № 64/2008 година на Кюстендилския окръжен съд.
В жалбата са въведени две от касационните основания по чл. 348 ал. 1 НПК, за допуснато нарушение на закона и за явна несправедливост на наказанието. По първото основание се твърди, че въззивният съд е нарушил закона, тъй като е приложил норма, каквато не съществува по Наказателния кодекс – чл. 55 ал. 2, б. „б”. По второто твърдението е, че определеното наказание „пробация” е явно несправедливо и искането е за отмяна на въззивното решение и връщане на делото за определяне на наказание лишаване от свобода без приложението на условното му отлагане, на основание чл. 66 НК.
Пред касационната инстанция, жалбоподателката се явява лично и с повереника си адвокат Б от АК – К. , който поддържа жалбата и искането за отмяна на обжалваното решение, само по основанието за явна несправедливост, тъй като първо, по делото не са установени изключителни или многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства и второ, предвиденото наказание не е несъразмерно тежко спрямо извършеното – подсъдимият е допуснал четири нарушения на правилата за движение по ЗДвП, а самопризнанията му не са повлияли нито за разкриването на деянието, нито за доказването му.
Подсъдимият се явява лично и в правото си на лична защита пледира да се остави в сила въззивното решение.
Неговият защитник – адвокат Б от АК – Кюстендил , също заявява, че не следва да се уважа касационната жалба, тъй като подсъдимият също сериозно е пострадал при ПТП.
Прокурорът дава заключение за основателност на жалбата, тъй като без да се налице предпоставките за това, е приложен чл. 55 НК и неоснователно предвиденото наказание лишаване от свобода е заменено с наказанието „пробация”, както и за отмяна на въззивното решение, на основание поддържаното от повереника на частния обвинител по делото – явна несправедливост на наказанието.
Върховният касационен съд, за да се произнесе, съобрази следното:
 
Жалбата е неоснователна.
 
С цитираната присъда, подсъдимият С е признат за виновен в това, че на 5.03.2007 година, при управление на МПС по пътя гр. Б. е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил смъртта на К. К. – прест. по чл. 343 ал. 1, б. „в” НК, за което му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от две години, при лек първоначален режим на изтърпяване.
На основание чл. 343г НК е лишен от право да управлява МПС за срок от три години.
Осъден е да заплати обезщетение на К. В. в размер на 60 000 лева, за причинените неимуществени вреди, ведно със законната лихва от деня на деянието – 5.03.2007 година.
Присъдени са разноските по делото и съответната държавна такса.
Въззивният съд изменил тази присъда по жалба на подсъдимия, като заменил предвиденото за инкриминираното престъпление наказание лишаване от свобода, с наказанието „пробация”.
Основното съображение за изменение на присъдата, посочено в мотивите на въззивния съд е това, че той е констатирал едно изключително смекчаващо отговорността обстоятелство – това за получената от подсъдимия при ПТП тежка мозъчно-черепна травма, с последици довели и до временно спиране на наказателното производство. Така, без да коментира неизбистрения в практика дебат по това, на какви основания първоинстанционният съд може да откаже да уважи искане на подсъдимия по чл. 370 ал. 1, вр. с чл. 371, т. 2 НПК, въззивният съд е достигнал до резултата, който би се постигнал с приложението на съкратено съдебно следствие по глава двадесет и седма НПК. Междувременно, след изготвянето на решението – /14.11.2008 година/ от проверявания съд, влезе в сила ЗИДНК, обнародван в ДВ бр. 109/23.12.2008 година, с който се измени чл. 370 ал. 2 НПК, в следния смисъл: „Съдът не може да отхвърли искане на подсъдимия за предварително изслушване, когато са налице условията на тази глава.” С цитираната промяна отпада необходимостта да се обсъжда мотива на първостепенния съд за отказ да се проведе съкратено съдебно следствие в хипотеза, която и преди изменението, не беше предвидена от законодателя – усложнена фактическа обстановка. Допуснато е от първостепенният съд съществено процесуално нарушение. При това положение, поради принципа за действието на процесуалната норма напред, /освен в изрично посочени случаи, каквото не е налице/ приложението на чл. 55 ал. 1, т. 2, б. „б” НК при определяне на наказанието от въззивната инстанция и при отсъствие на изключително смекчаващи отговорността обстоятелства би било законосъобразно. Затова ВКС намира, че след като отказът е бил неоснователен и делото е следвало да разгледано по правилата на съкратеното съдебно следствие по чл. 373 ал. 2, вр. с чл. 372 ал. 4 НПК, а не по общия ред, въззивният съд не би могъл да поправи това нарушение, чрез отмяна на присъдата и връщане на делото за ново разглеждане. Връщането не би компенсирало подсъдимия, тъй като неговият интерес не се свежда до ново съдебно следствие, а до ускорен процес с приложението на чл. 55 НК при определяне вида и размера на наказанието. Настоящият състав счита принципно, че се касае до неотстранимо процесуално нарушение, което налага то да бъде компенсирано по единствено възможния начин – постигане от подсъдимия на този резултат /приложение от съда на чл. 55 НК/, без да се изследва въпросът дали са налице предпоставките по този текст – изключителни или многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства. Като е установил и такива обстоятелства, въззивният съд не е нарушил закона при определяне на наказанието с приложението на чл. 55 НК, напротив, приложил го е правилно на едно, вместо на две основания. В мотивите си е изложил съображения за противоречива съдебна практика /преди законодателната промяна/ и с оглед стабилността на своя съдебен акт е приел за достатъчно посоченото от него основание за приложение на чл. 55 НК.
Повереникът на частния обвинител и жалбоподател не пледира в съдебно заседание по доводите за нарушение на закона, поради погрешно изписване на „ал. 2” вместо „т. 2” на приложения чл. 55 НК, очевидно преосмислил тезата си. Очевидно е наличието на обикновена техническа грешка при изписването, защото от мотивите личи ясно изразената воля на съда да приложи чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „б” НК, а не текст който не съществува.
Поради изложеното, по отношение на въведеното касационно основание – явна несправедливост на наказанието, жалбата следва да се остави без уважение. След като съдът е длъжен да приложи съкратеното съдебно следствие, при наличие на законовите изисквания, той е длъжен да определи наказанието с приложение на чл. 55 НК.
Ето защо, следва изводът, че при постановяване на обжалвания съдебен акт не са допуснати визираните в жалбата касационни основания, поради което въззивното решение на Софийски апелативен съд, следва да се остави в сила.
Водим от горното и на основание чл. 354 ал. 1, т. 1 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
 
 
Р Е Ш И :
 
 
ОСТАВЯ В СИЛА въззивно решение № 509/14.11.2008 година на Софийски апелативен съд по в н о х д № 949/2008 година, по описа на същия съд.
 
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
 
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
 
 
ЧЛЕНОВЕ:
 

Scroll to Top