Определение №876 от по гр. дело №651/651 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
 
 
№ 876
 
 
София  23.07.2009 г.
 
 
В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А
 
 
Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско   отделение,  в  закрито  заседание  на двадесети юли, две хиляди и девета година в състав:
 
 
 
 
                                            Председател :  БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ
                                                      Членове :  КРАСИМИРА ХАРИЗАНОВА  
                                                                       МАРИО ПЪРВАНОВ
 
 
 
 
изслуша докладваното от съдията Марио Първанов гр. дело № 651/2009 г.
 
Производството е по чл. 288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Г. Й. А. и Т. Г. Б., двамата от град К., подадена от пълномощника им адвокат Д, срещу решение №587 от 11.12.2008 г. по гр. дело №616/2008 г. на Смолянския окръжен съд, с което е оставено в сила решение №77/25.07.2008 г. по гр. д. №40/2008 г. на Маданския районен съд. С първоинстанционното решение е обявен за окончателен сключеният предварителен договор между касаторите и А. К. А., по силата на който първите са се задължили в срок до 30.09.2004 г. да прехвърлят по нотариален ред на А. К. А. за сумата 4000 лв., платена на 17.06.2004 г., собствеността върху апартамент №7, находящ се в град М., ул. „П”№18, бл. ЕПЖ-1, вх. „А”, ет.2 и е отхвърлен насрещният иск на касаторите срещу А. К. А. с правно основание чл.108 ЗС за предаване владението на същия имот. Въззивният съд е приел, че искът с правно основание чл.19, ал.3 ЗЗД е основателен, тъй като предварителният договор е изготвен в писмена форма, действителен е и има уговорки за всички съществени елементи. Ищецът е изправна страна по договора и е активно легитимиран по иска.
Ответникът по касационната жалба А. К. А., град М., не е заявил становище.
Жалбоподателите са изложили доводи за произнасяне в обжалваното решение по материалноправни въпроси относно възможността да се обяви предварителен договор за окончателен ако е без достоверна дата, ако няма уговорка за продажната цена, а само за капаро, както и ако ищецът не е изправна страна, тъй като е платил продажната цена само на един от продавачите. Тези въпроси са решени в противоречие с практиката на ВКС и са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, намира, че не са налице предпоставките за допускане на касационно обжалване на въззивно решение №587 от 11.12.2008 г. по гр. дело №616/2008 г. на Смолянския окръжен съд. Повдигнатите от касаторите въпроси обуславят крайното решение. Те обаче са решени в съответствие с трайно установената съдебна практика, включитено и с тази, сочена от самите касатори. В случая предварителният договор има достоверна дата и това е тази, на която купувачът Г. Й. А. собственоръчно е написал на самия договор, че е получил цялата уговорена продажна цена. Предварителният договор съдържа уговорки относно всички съществени елементи. Страните по него са постигнали съгласие относно същественото съдържание на сделката /essentialia negotii/, включително и относно цялата продажна цена. Последната е платена изцяло на един от двамата продавачи, поради което и ищецът като купувач е изправна страна по предварителния договор и има право да иска обявяването му за окончателен.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение №587 от 11.12.2008 г. по гр. дело №616/2008 г. на Смолянския окръжен съд.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
 
 
ЧЛЕНОВЕ:1.
 
 
 
2.
 

Scroll to Top