Решение №1369 от 1.12.2015 по гр. дело №5291/5291 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1369
София 01.12.2015г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, ГК ,ІV г.о.в закрито заседание на седемнадесети ноември през две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
ЛЮБКА АНДОНОВА
при секретаря…………………….. и в присъствието на прокурора………………..
като изслуша докладваното от съдията Светла Бояджиева гр.дело № 5291 по описа за 2015 год.за да се произнесе,взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.288 ГПК.
Постъпила е касационна жалба от В. Б. Ж. чрез адв.В. А. и адв.К. Й. против решение № 91 от 8.06.15г.по в.гр.дело № 178/15г.на Варненския апелативен съд.С него частично е отменено решение № 95 от 22.01.15г. по гр.дело № 2817/13г.на Варненския окръжен съд и в отменените части е постановено друго,с което В. Б. Ж. е осъден да заплати на У. Р. С.,британски гражданин, сумата 30 000 евро,ведно със законната лихва върху главницата,считано от 3.09.13г.до окончателното изплащане,в изпълнение на анекс № 1 от 15.02.11г. към споразумение,сключено на 17.12.10г.,на основание чл.79 ЗЗД,както да заплати сумата 10 065.80 евро,представляваща обезщетение за забава за периода от 1.01.12г.до 2.09.13г.на основание чл.86 ЗЗД.
В приложеното изложение касаторът счита,че обжалваното решение е недопустимо,което е самостоятелно основание за допускане до касационен контрол.Поддържа,че са налице и основанията на чл.280 ал.1 т.1,т.2 и т.3 ГПК за допускане на касационно обжалване на решението по разрешени от въззивния съд материалноправни и процесуалноправни въпроси,формулирани в изложението.
В отговор по чл.287 ГПК ответникът по жалбата У. Р. С. чрез адв.Н. Д. счита,че не са налице основания за допускане на касационно обжалване.
Върховният касационен съд,състав на Четвърто гражданско отделение,като направи преценка за наличие на предпоставките на чл.280 ал.1 ГПК,приема следното:
С обжалваното решение въззивният съд е приел за установено,че страните са били съдружници в дружеството [фирма] и негови управители.Ищецът У. С. е участвал и в множество други дружества,регистрирани на територията на страната и е упълномощил ответника В. Ж. да го представлява по повод извършваната от тях дейност или е бил техен управител,като пълномощните са оттеглени с нотариална покана от 26.11.10г.На 17.12.10г.било сключено споразумение между страните,чрез което ответникът лично и в качеството му на съдружник в [фирма] се е задължил да прехвърли вещи,собственост на дружеството,включващи техническо оборудване /ТВ станция/,дяловете от капитала на [фирма] и др.на ищеца или посочено от него лице,а ищецът се е отказал от исковете,по които е образувано гр.дело № 19 263/10на ВРС за прогласяване нищожността на договор от 21.06.10г.,сключен между същите страни,по силата на който ищецът е прехвърлил на ответника 50% дялове от капитала на дружеството и последният е придобил качеството на едноличен собственик.На 15.11.11г.бил сключен анекс № 1 към цитираното споразумение ,като страните са се съгласили вместо доставка на техническо оборудване/ТВ станция/ответникът да заплати 30 000 евро в срок до 31.12.11г.,като вземането на ищеца да се обезпечи с ипотека върху магазин в [населено място].
При тези данни въззивният съд е направил извод,че с въпросния анекс страните са уредили отношенията си във връзка със съвместно извършваната от тях дейност,включително и относно прехвърлени дружествени дялове с договора от 21.06.10г.от У. С. на В. Ж..Прието е,че по делото не е установено изпълнение на поетото от ответника парично задължение в уговорения срок,поради което са уважени предявените искове на основание чл.79 ал.1 ГПК и по чл.86 ЗЗД.
Съгласно т.1 от ТР № 1/19.02.10г.по тълк.дело № 1/09г.на ОСГТК на ВКС,ако съществува вероятност обжалваното въззивно решение да е процесуално недопустимо,ВКС е длъжен да го допусне до касационен контрол и по правен въпрос,който не е посочен от жалбоподателя,а в случая това основание е изрично въведено.Настоящият съдебен състав счита,че за проверка на процесуалната допустимост на обжалваното решение следва да се допусне касационното му обжалване.
Предвид на горното,ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД,ІV г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА до касационно обжалване решение № 91 от 8.06.15г.по в.гр.дело № 178/15г.на Варненския апелативен съд.
УКАЗВА на жалбоподателя В. Б. Ж. да внесе държавна такса в размер на 1374.87 лв за разглеждане на касационната жалба по сметка на ВКС и да представи доказателства за това в едноседмичен срок от съобщението.
След внасяне на държавната такса делото да се докладва на Председателя на ІV г.о.за насрочване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.

Scroll to Top