Искане за преизчисляване на дължим ДДС, определен по договор за продажба на недвижим имот – частна държавна собственост

Изх. № 06-00-6
Дата: 07.09.2009 год.
ЗДДС, чл. 34;
ЗДДС, чл. 126;
ДОПК, чл. 129.
Относно: Искане за преизчисляване на дължим ДДС, определен по договор за продажба на недвижим имот – частна държавна собственост
В препратено ни в ЦУ на НАП заявление от дружеството Ви до Министъра на регионалното развитие и благоустройството, подадено чрез пълномощника Ви адв.………………… , е изложена следната фактическа обстановка:
През 2006г. дружеството е закупило недвижим имот, частна държавна собственост, представляващ земя и сграда. Същият е придобит чрез публичен търг с тайно наддаване по реда на Закона за държавната собственост и Правилника за неговото прилагане. Търгът е спечелен от дружеството, като въз основа на протокола от търга е издадена Заповед на Областния управител за определянето на дружеството като купувач. В Заповедта е определена продажната цена на имота, в т.ч. и ДДС, като същата е посочена от държавния орган общо – застроен и незастроен терен заедно с построените върху него сгради. Държавно предприятие „………………………….” /ДП”…..”/ е издало данъчна фактура с начислен ДДС върху стойността на целия имот. С Ревизионен акт на дружеството е отказано правото на данъчен кредит за неправомерно начисления данък върху продажната цена на земята, която съгласно действащия през 2006г. – към датата на данъчното събитие ЗДДС /отм./ е освободена доставка.
Поставен е въпросът относно правната възможност за възстановяване на недължимо платения от дружеството данък.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададеният от Вас въпрос, на основание чл.10, ал.1, т.10 от Закона за националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Видно от изложеното във фактическата обстановка налице е неправомерно начислен от доставчика ДДС за доставка, имаща характер на освободена съгласно чл. 34 от ЗДДС /отм./. По отношение на представляваното от Вас дружеството – получател по доставката, правомерно данъчните органи са отказали правото на приспадане на данъчен кредит, тъй като това право възниква при определени условия само по отношение на правомерно начислен ДДС. От друга страна от доставчика, в резултат на грешка, обусловена от действие/актна държавен орган, е надвнесен данък, заплатен му от представляваното от Вас дружество, в размер, равен на непризнатия при ревизията данъчен кредит.
За възстановяване на сумите на недължимо платеното от дружеството Ви ДДС бихте могли по гражданскоправен ред да предявите претенция към доставчика си /ДП”……”/. Той от своя страна, ако по отношение на него не е реализирано ревизионно производство за съответния период, може да предяви пред Националната агенция за приходите искане за прихващане или възстановяване на недължимо платени данъци по реда на чл. 129 и следващите от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс, паралелно с искане за извършване на корекция за периода по реда на чл. 126 от ЗДДС.
Изразеното становище е принципно, като изхожда само от изложената в запитването фактическа обстановка, без да се изследват приложените към запитването документи или да бъде извършена проверка по конкретния случай.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Scroll to Top