издаване на удостоверение за данъчна оценка

Изх. № 08-В-7
Дата: 08.07.2014 год.
ДОПК, чл. 264, ал. 1;
Приложение № 2 към ЗМДТ, чл. 3.
Относно: издаване на удостоверение за данъчна оценка
недвижим имот
1. За искането /молбата/ за издаване на удостоверение за данъчна оценка е изготвен образец от Дирекция „Обслужване“ на НАП, който е приложен към работните процедури, инструкции и образци на формуляри, предоставени на НСОРБ в електронен вид и на хартиен носител през 2006 г. /писмо Изх. № 63-00-10 от 27.06.2006 г./. Тези процедури и образци могат да бъдат използвани от служителите на общинските администрации при осъществяване на правомощията им на органи по приходите в производствата по ДОПК.
Процедурите и образците на формуляри се одобряват от кмета на общината, за да бъдат задължителни за ползване от органите по приходите на общината. Преди да бъдат одобрени образците на документи могат да бъдат допълвани или изменяни.
Утвърждаването на образци на формуляри, използвани от органите по приходите на общините в производствата по ДОПК,има за цел да облекчи задължените лица, както и да осигури всички необходими реквизити за издаването на документа. Поради тази причина считам, че дори и да има утвърден образец на искане за издаване на удостоверение, следва да се приемат искания, свободен текст, когато съдържат всички необходими данни относно индивидуализирането на подателя и искането на лицето.
2.Правилото е, че удостоверение за данъчна оценка се издава на собствениците на недвижими имоти, както и на:
– лица, упълномощени да представляват собственика
– наследниците по закон и по завещание и заветниците на починал
собственик
-лица, определени за приобретатели на държавни или общински
имот по силата на съответна заповед
-лица, титуляри на правото на строеж, при прехвърляне на право на
строеж и ползватели, които се отказват от право на ползване
Удостоверение за данъчна оценка на имот на лице, което не може да се легитимира като собственник, се издава в следните хипотези:
-представяне на молба – декларация по образец за започване на производство за издаване на нотариален акт по обстоятелствена проверка на основание чл. 587, ал. 2  ГПК или удостоверение от нотариус
– представяне на удостоверение от съдебен орган
В чл. 87, ал. 7 ДОПКотносно удостоверението за наличие и липса на задължения е предвидено, че получаването му става лично от субекта, за който се отнася или от упълномощено с нотариално заверено пълномощно лице /само в случаите на издаване на удостоверение за наличие на задължения/. Относно удостоверението за данъчна оценка на недвижим имот по чл. 264, ал. 1 ДОПК няма изрично изискване за нотариална заверка на пълномощното при получаването му от друго лице, поради което намира приложение
общото правило за формата на упълномощаване, предвидена в чл. 10, ал. 4 ДОПК за извършване на процесуални действия в производствата по този кодекс, а именно – писмено пълномощно. Същото се отнася и за получаването на други удостоверения, издавани от общините в производствата по глава дванадесета „Административно обслужване” отДОПК.
3.Органите по приходите на общинитемогат да откажат издаването на удостоверениe за данъчна оценка в две основни хипотези – при искане за издаване на данъчна оценка на обекти, за които не може да бъде издадена данъчна оценка по ЗМДТ /напр. архитектурни паметници, далекопроводи и др./ и при подадено искане от лице, което няма право да иска издаване на удостоверение /не попада в изброените случаи по т. 2/.
4. Определенията на съда са задължителни за изпълнение, както и решенията. При представено удостоверение от съдебен орган или нотариус е възможно да бъде постановен отказ за издаване на удостоверение за данъчна оценка на имот, напр. в случаите, в които се иска данъчна оценка за имот, за който не е възможно да бъде издадена такава по ЗМДТ или при липса на териториална компетентност /за имот, който не се намира на територията на общината/.
5.Когато издаването на удостоверение за данъчна оценка се изисква за целите на обявяването на завещание е необходимо да се представи удостоверение от нотариуса, при когото е съхранявано и/или обявено завещанието,от което да е видно, че лицето е заветник по смисъла на закона. Удостоверението трябва да съдържа данни за завещателя и заветника/ците, данни за имота и неговото местонахождение. Попреценка на органа по приходите би могло да се изиска протокола за обявяванена завещанието.
6. Когато наследници по закон изискват издаване на удостоверение за данъчна оценка за имот на починал собственик те следва да представят документ за самоличност и удостоверение за наследници на починалото лице. Удостоверението се издава на името на наследниците, които подават и декларация по чл. 14 ЗМДТза придобития по наследство имот.
7. Когато се изисква данъчна оценка на право на строеж или на право на ползване не е необходимо да се използва друг образец на искането, настоящият образец дава възможност да се попълнят данните, необходими за дефиниране на искането в тези хипотези.По преценка на администриращия орган при постъпило искане за издаване на данъчна оценка на право на строеж се изискват заверени проекти или други строителни книжа на сградата, която ще бъде построена.
В случай, че е необходимо издаване на удостоверение за данъчна оценка на незавършено строителство, към молбата се прилага и констативен протокол на общинската /районната/ администрация, удостоверяващ степента на завършеност на сградата.
8. Декларация по чл. 14 ЗМДТ /заедно с искането за издаване на удостоверение за данъчна оценка/ се подава във всички случаи, в които такава не е подадена, независимо дали имотът подлежи на облагане с годишен данък или не. Когато имотът не подлежи на данъчно облагане с годишен данък данните за имота в информационния масив се включват само за целите на изчисляване на данъчната оценка.
Удостоверението за данъчна оценка се издава в двуседмичен срок от подаване на искането /чл. 3, ал. 1 от Приложение № 2 на ЗМДТ/.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОРНАНАП:
/п/
/Б. АТАНАСОВ/

Scroll to Top