достоверността на съдържащата се в тях информация, както и относно отразените разчети в счетоводството му.

02_1489-1/25.06.2009
ЗДДФЛ, чл.38, ал.4, чл.48, ал.2
ДОПК, чл.128, ал.1 ДОПК
Отправили степисмено запитване/молба/ с вх. №……2009 г. до ТД на НАП …, препратено по компетентност в Дирекция „….свързано с приложението наЗакона за облагане доходите на физическите лица /ЗОДФЛ/ и Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.
Според фактите от запитването, считате че неправилно ви е начисляванот Районна ветеринарно медицинска служба –…..ДОД за периода 2002-2006 г., тъй като сте били трудоустроен.
Въпросът който поставяте е:Каква е възможността за възстановяване на сумата?
През посоченият от Вас период лица с определена степен на инвалидностползват данъчно облекчениевърху доходите си в размера предвиден в чл.29, ал.3 от ЗОДФЛ. През 2002 г. данъчната основа за облагане на доходите на лица с определена от компетентните органи група инвалидност се определя, като полученият облагаем доход се намалява с двойния размер на необлагаемия месечен, съответно годишен, минимум, а с измененията на закона с ДВ, бр. 118 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г. до 31.12.2006 г., облекчението се прилага в този размерот лица с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто.
Работодателят е задължен да начислява, удържа и внася данъка върху доходите по трудови правоотношения. В това си качество, съгласно нормата на чл. 38, ал. 4 от Закона за облагане доходите на физическите лица /ЗОДФЛ/, основният работодател е задължен да преизчисли окончателно данъка върху доходите по глава седмаот с.з. на годишна база, в срок до 31 януари на следващата година.
От друга страна лицата, които имат доходи само от трудови правоотношения не са задължени да подават данъчна декларация, съгласно нормата на чл.42, ал.1 от ЗОДФЛ. Независимо от тези разпоредби на закона, ако в резултат на годишното преизчисляване се установи надвнесен данък по чл. 38 от ЗОДФЛ, който не е прихванат или върнат от основния работодател, на основание чл. 42, ал.2 от с.з., лицето е имало възможностдаподаде годишна данъчна декларация.
Следователно, разпоредбата на чл. 38, ал. 4 от ЗОДФЛ, визираща задължение за работодателя, както и тази за неподаване на годишна данъчна декларация по чл.41, ал.1 от с.з. от лицата, работещи само по трудови правоотношения, не могат да бъдат основания за отказ за възстановяване на данъка и/или прихващането му срещу други данъчни задължения на лицето от страна на приходната администрация.
В тези случаи когато не е подадена декларация по чл.41, ал.1 от ЗОДФЛ за съответните години, във връзка с подаването им, основният работодателследва да издаде на лицето “Служебната бележка” по чл.38 от ЗОДФЛ по образец,утвърден и актуален към съответната година, за която се отнасядекларацията по чл.41, ал.1 от ЗОДФЛ/ съответно дохода/. Последната е необходима във връзка с последващия контрол, осъществяван от органите на НАП, които са длъжни, базирайки се на конкретни данни, факти или обстоятелства, касаещи правата и задълженията на данъчния субект, да преценят законосъобразността на декларираните данни в годишната данъчна декларацията.
На такъв последващ контрол подлежи и предприятието, издало служебни бележки на своите работници и служители, относно достоверността на съдържащата се в тях информация, както и относно отразените разчети в счетоводството му.
Съгласно чл.128, ал.1 от ДОПК недължимо платени или събрани суми за данъци, както и суми подлежащи на възстановяване съгласно данъчното или осигурително законодателство от национална агенция по приходите, се прихващат от органите по приходите за погасяване на изискуеми публични вземания, събирани от НАП. Прихващането може да се извърши по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго.След постъпване на искането може да се възложи ревизия или проверка. Проверката приключва с издаването наакт за прихващане или възстановяване,а ревизията с ревизионен акт.
Образците на декларации за посочените години, може да откриете наИнтернет страницата на Национална агенция по приходите: www.nap.bg, „Документи за физически лица”, „Архив”, „ Декларация по чл.41 от ЗОДФЛ”. Къмдекларациите следва да приложите валидни решенияна ТЕЛК или НЕЛК и служебни бележкипо чл.38 от ЗОДФЛ за съответната година. Въз основа на подадените декларации, следва да подадете Искане за възстановяване и прихващане в Териториалната дирекцияна НАП по постоянен адрес с претендиранатаза възстановяване сума. Следва да имате предвид и §21 от ПЗР към Закона за изменение и допълнение на ЗОДФЛ/обн.-ДВ, бр.102/2005 г., в сила от 01.01.2006 г./, съгласно който за доходи след 1 януари 2005 г. предвидените в закона облекчения за трайно намалена работоспособност се ползват пожизнено, когато срокът в експертното решение на ТЕЛК (НЕЛК) не е изтекъл към 31 декември 2004 г. и лицето е навършило 65-годишна възраст преди тази дата или в срока на експертното решение.

Scroll to Top