Изх. № 08-П-4
Дата:14.09.2011 год.
ЗМДТ, чл. 10;
ЗМДТ, чл. 11, ал. 2;
ЗМДТ, чл. 24, ал. 1, т. 1;
ЗМДТ, чл. 24, ал. 1, т. 2.
Относно: прилагане на чл. 10, чл.11, ал. 2и чл. 24, ал.1, т. 1 и т. 2 ЗМДТ
В отговор на допълнителните пояснения и възражения, които са изложени от «ВиК» … в цитираното по-горе писмо относно облагане с данък върху недвижимите имоти на земи, представляващи принадлежащи земи към водни обекти и такива, влизащи в първи пояс на санитарно-охранителни зони към водоизточници и водностопанскисъоръжения, изразяваме следното становище:
НАП не разполага с каквато и да било информация относно водните обекти /вкл.принадлежащите към тях земи/, водните източници и водностопанските съоръжения, включени в имуществото на «ВиК» .. или за които дружеството е данъчнозадължено лице, а и конкретните действия по облагането са от компетентността на данъчните служители на община …. Поради тази причина излагаме нашите принципни съображения относно облагането на поземлените имоти, които са декларирани от дружеството по реда на чл. 17 ЗМДТ през м. юни 2010 г. и по отношение накоито същото мотивира възражения, като считаме за необходимо за бъдат изяснени следните обстоятелстваотносно всеки един имот :
– налице ли е воден обект по смисъла на на § 1, т. 34 от ДР на Закона за водите.Необходимо е да се прави ясно разграничение между „водни обекти” и „водни съоръжения” /съоръжения за отнемане, съхраняване, транспортиране, разпределяне, отвеждане и пречистване на води, за използване на водната енергия и за защита от вредното въздействие на водите /чл. 5 ЗВ/. Тези понятия са със съвършено различно съдържание и се използват паралелно в закона /напр. Глава втора «Право на собственост върху води, водни обекти и водностопански съоръжения/. Споменатите в писмото помпени и пречиствателни станции, резервоари и кулорезервоари не са водни обекти, а водни съоръжения и съответно нямат принадлежащи земи. В Наредба № 7 от2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони не са определени принадлежащите земи към водни обекти, а необходимите площи при строителство на обекти за водоснабдяване /чл. 58 и чл. 59 от наредбата/.
– представляват ли декларираните поземлени имоти принадлежащи земи към тези водни обекти и как се определят принадлежащите земи в зависимост от вида на обекта /определения на принадлежащи земи към водохранилища и реки са дадени в § 1, т. 26 и т. 27 от ДР на ЗВ/. Принадлежащите земи към водни обекти не подлежат на облагане с данък на основание чл. 10, ал. 2 ЗМДТ .
-около водоизточниците, включително подземните, и съоръженията заводоснабдяване и водовземните съоръжения се формират санитарноохранителни зони /те нямат принадлежащи земи/.Обръщаме внимание, чеСОЗ на конкретен обект не се определят от наредба, а със заповед на директора на регионалната басейнова дирекция или на министъра на околната среда и водите /за санитарно охранителните зони на минералните води и когато СОЗ е разположена на територията на повече от един район за басейново управление на водите/ – чл. 37 от Наредба № 3 от 2000 г. за условията и редът за проучване, проектиране, учредяване, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони (СОЗ) около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди.
Земите, заети от І-ви пояс на санитарно-охранителните зони на водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване, публична държавна собственост, и на водовземните съоръжения за минерални води по чл. 14, т. 2ЗВ, са публична държавна собственост /чл. 15 ЗВ/.Земите от пояс І на санитарно-охранителните зони на водовземните съоръжения и съоръженията за водоснабдяване на населените места в общините, с изключение на тези по чл. 15 и чл. 24, т. 11, са публична общинска собственост /чл. 19, ал. 1, т. 5 ЗВ/.
По отношение на поземлените имоти, включени в І-ви пояс на СОЗ, представляващи публична държавна или публична общинска собственост, върху които са построенисгради на дружеството, не намират приложение основанията за освобождаване от данък по чл. 24, ал. 1, т. 1 и т. 2 и ал. 2 ЗМДТ, тъй като тези разпоредби имат за адресат държавата и общините.
При въпроси и възражения относно квалификацията на «водни обекти», принадлежащи земи към тях, водностопански съоръжения, СОЗ и др., моля обръщайте се за становище по компетентност към Министерство на околната среда и водите, Дирекция«Управление на водите».
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/
‘