Определение №59 от 23.5.2019 по ч.пр. дело №408/408 на 3-то нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 59

София, 23 май 2019 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на двадесети май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА
ЧЛЕНОВЕ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
КРАСИМИРА МЕДАРОВА

при секретаря
при становището на прокурора от ВКП Мария Михайлова
като изслуша докладваното от съдия Д. А. н.ч.д. № 408/2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по реда на чл.351, ал.6 от НПК във връзка с депозирана частна жалба от А. Д. и К. Д., представлявани от адв. З. Т. срещу разпореждане от № 150 от 25.03.2019г. на съдия-докладчика по в.н.о.х.д. № 518/2018г. по описа на Апелативен съд – Пловдив.
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура е изразил становище, че частната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение, намери следното:
С разпореждане № 150 от 25.03.2019г., постановено по в.н.о.х.д. №518/2018г. по описа на Апелативен съд – Пловдив, съдията-докладчик в изпълнение указанията на ВКС, дадени с разпореждане на председателя на Първо наказателно отделение от 20.03.2019г., е върнал касационната жалба, подадена от адвокат З. Т. – повереник на частните обвинители и граждански ищци А. и К. Д. срещу въззивно решение № 11/18.01.2019г., постановено по горното дело, като просрочена.
Частната жалба е допустима, но неоснователна.
Атакуваният съдебен акт, с който е била върната касационната жалба е правилен и законосъобразен, тъй като са налице основанията на чл. 351, ал. 4, т. 2 от НПК.
Повереникът на частните обвинители и граждански ищци не е страна в наказателния процес, която да притежава самостоятелно право на касационна жалба. Това е така, тъй като съгласно разпоредбата на чл.253, т.3 и т.4 от НПК страни в процеса са частният обвинител и гражданският ищец, а нормата на чл.349, ал.1 от НПК изрично визира правото на касационен протест на прокурора и жалба на другите страни в процеса. Ето защо, повереникът може да подава касационна жалба само в срока за касационно обжалване, предвиден за частните обвинителни и граждански ищци. В настоящият случай всеки от двамата частни обвинители и граждански ищци е получил съобщение за изготвеното въззивно решение на 23.01.2019г. Срокът им за обжалване е изтекъл на 07.02.2019г. Касационната жалба е подадена от 15.02.2019г. от техния повереник – адв.Т.. При тези данни е видно, че жалбата е просрочена, поради което и на основание чл. 351, ал.4, т.2 от НПК подлежи на връщане, като недопустима. Съдията-докладчик при АС – Пловдив е постановил нейното връщане, но само въз основа на указанията на ВКС, като в акта си е изразил становище, че жалбата не е просрочена. Принципно верни са изложените аргументи, че повереникът на частните обвинители и гражданските ищци извършва съответните процесуални действия от името на доверителите си, както и чрез него те могат да реализират правата си, включително и да обжалват актовете на съда, когато са накърнени техните права и законни интереси, но те са в подкрепа на възприетата от настоящия състав и изложена по-горе теза, а не на застъпеното от него становище.
Предвид изложеното, касационната инстанция намира, че частната жалба следва да бъде оставена без уважение.
Водим от горното, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на А. и К. Д., чрез повереника им адв.З. Т. срещу разпореждане № 150 от 25.03.2019г., постановено по в.н.о.х.д. № 518/2019 г. по описа на Апелативен съд – Пловдив.
Определение не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top