Определение №472 от 19.11.2018 по ч.пр. дело №2689/2689 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 472
София, 19.11. 2018 год.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД – Търговска колегия, състав на І т.о. в закрито заседание на осми ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

Председател: Дария Проданова
Членове: Емил Марков
Ирина Петрова

като изслуша докладваното от съдията Петрова ч.т.д. № 2689 по описа за 2018 год. за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.274,ал.2 ГПК, образувано по частна жалба, подадена от И. Г. Д.-П. срещу определението от съдебно заседание, проведено на 09.10.2018г. по в.т.д.№ 238/2018г. на Великотърновския АС, с което е оставено без уважение искането й за освобождаване от внасяне на разноски по делото на основание чл.83,ал.2 ГПК.
С частната жалба се иска отмяна на определението като неправилно и уважаване на искането. Твърдението е, че обстоятелството, че искането за освобождаване от разноски е направено пред въззивната инстанция не го прави неоснователно.
Срещу частната жалба е депозиран писмен отговор от насрещната страна.
За да се произнесе, съставът на ВКС съобрази следното:
Във въззивната жалба срещу решението, с което молбата на И. Д. по чл.625 ТЗ – за откриване на производството по несъстоятелност на „Мира Ел”ООД, [населено място], общ.Г., е била отхвърлена, въззивницата е направила искане да бъде освободена от внасяне на разноски за производството. Позовала се е на своето здравословно, семейно и материално положение. Поддържала е, че разпоредбата на чл.83,ал.2 ГПК е уреден единен режим за освобождаване от такси и разноски, а същевременно е освободена от първоинстанционния съд от внасяне на държавна такса и й е предоставена правна помощ чрез назначаване на процесуален представител в производството по несъстоятелност, образувано по нейна молба като кредитор.
Искането не е уважено по съображения, че е направено пред въззивната инстанция при непроменено материално състояние, въз основа на което е било поискано и допуснато освобождаването й от държавна такса и предоставяне на безплатна правна помощ, изразяваща се в процесуално представителство по делото.
Частната жалба е неоснователна.
Въпреки непрецизността на мотивите на апелативния съд /срок, в който ищецът може да поиска освобождаване от такси и разноски процесуалният закон пред предвижда/ молбата по чл.83,ал.2 ГПК – за освобождаване от разноски по делото не следва да бъде уважена. В подкрепа на искането си въззивницата се позовава на влошено здравословно състояние – на ЕР на ТЕЛК, което не е представено. От приложените две епикризи извод за влошен здравен статус не може да се направи. Декларирано е реализирането на доходи от трудова дейност и пенсия.
За да бъде уважено искане за освобождаване и от разноски по делото на основанието по чл.83,ал.2 ГПК, не е достатъчно страната да е затруднена да ги заплати, а необходимо тя да няма такава възможност, още повече, че в случая за производството молителката не е заплатила държавна такса и не е направила разходи за процесуална защита.

По изложените съображения, ВКС, състав на ТК, І т.о.
О П Р Е Д Е Л И :

Потвърждава определението, постановено в открито съдебно заседание, проведено на 09.10.2018г. по в.т.д.№ 238/2018г. на Великотърновския АС, с което е оставено без уважение искането на И. Г. Д.-П. за освобождаване, на основание чл.83,ал.2 ГПК от внасяне на разноски по делото.

Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top