ДОПК, чл.122,ДОПК, чл.107, aл. 1,ЗМДТ, чл.51,ЗМДТ, чл.127,ЗМДТ, чл.54, aл. 1,ЗМДТ, чл.128, aл. 3,ЗМДТ, чл.4, aл. 1,ЗМДТ, чл.128, aл. 1,ЗМДТ, чл.52, т. 1

5_07-00-8/05.06.2008г.
ЗМДТ,чл. 4, ал.1,чл. 51, чл.52,т.1,чл.54, ал.1,чл. 127,чл. 128, ал.1 и ал.3
ДОПК, чл. 107, ал.1 , чл. 122
Относно получаване на информация, във връзка с вида и марката на превозни средства , изразявам следното становище:
В съответствие с разпоредбата начл.52, т.1 от ЗМДТс данък върху превозните средства се облагатпревозни средства регистрирани за движениепо пътната мрежав РепубликаБългария.Разпоредбатана чл.54, ал.1 от ЗМДТзадължава собствениците на превозни средствада ги деклариратв двумесечен срокот придобиването им, а превозните средствакоито не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срокзапочва да тече от датата на регистрация за движение.
Следва да се имат предвид следните обстоятелства, касаещи правилното деклариране:
1. Декларират се всички характеристики на автомобила – марка, модел, модификация,мощност, година на производство, общо тегло, № на шаси, № на двигателя / за този вид характеристики на марки и модели леки коли и автомобилиможе да се ползва международния документ SCHWACKE/.
Когото липсват данни за годината на производство на пътното превозно средство, за такава се приема годината на първата му регистрация.
2. При спиране, съответно при пускане в движение, при кражба и унищожаване на превозно средство, данъчнозадълженото лице представя документ от компетентен орган, удостоверяващ съответното обстоятелство.
3. При подаване на декларацията собственикът следва да представи документ за платения данък при придобиването на декларираното превозно средство.
Декларациятасе подава в 2- месечен срок, считано от:
-придобиването на лекия автомобил;
-датата на регистрация за движение на превозното средство;
-настъпването на обстоятелствата, касаещи освобождаване от данък, респ. ползване на данъчна облекчение.
При придобиване на лек автомобил по наследство декларацията се подава в 6- месечен срок от откриване на наследството.
Декларацията се подава в общината по постоянния адрес, съответно седалището на собственика. Когато собственикът на превозното средство няма постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната, декларацията се подава в общината по регистрация на превозното средство.
За неизпълнение на задължението за подаване на декларация по чл.54 от ЗМДТза собствениците на превозни средстваи данъчно задължени лица епредвиденаадминистративна отговорност и подлежат на санкцияпо чл.127 от ЗМДТ.
Съгласно чл. 128, ал.1ЗМДТ актовете за установяване на нарушенията се съставят от служителитена общинската администрация, а наказателните постановления се издават от кмета на общината или от упълномощени от него длъжностни лица.
Установяването на нарушенията, издаването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания – чл. 128, ал.3ЗМДТ.
В съответствие с чл.4, ал.1 от ЗМДТобщинската администрация установява местни данъци и такси по реда наДанъчно – осигурителнияпроцесуален кодекс. С разпоредбата начл.107, ал.1 от ДОПКе предвидено, че размера наданъка се установявапо данни от декларация по чл.54, ал.1 от ЗМДТ.
Относноизвършването на ревизияпри особени случай по чл.122 ДОПКот общинската администрация сме уведомилиЦУ на НАП от където следва да получитеуказания. Информацияза регистриранитепревозни средстваследва да получите оторганите на Министерство на вътрешните работи и другите компетентниоргани на основание чл.51,ал.1 от ЗМДТ.

Scroll to Top