О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 334
София, 21.04. 2010 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, I-во отделение, в закрито заседание на петнадесети април две хиляди и десета година в състав:
Председател:Добрила Василева
Ч. ве:Маргарита С.
Г. Г. ва
като изслуша докладваното от съдията С. гр. д. № 1747/09 г., и за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по чл. 288 вр. чл. 280 ГПК.
Образувано е по касационна жалба, подадена в срока по чл. 283 ГПК, от Л. С. М. и Т. Я. М. чрез адвокат М. К. като пълномощник, срещу въззивното решение № 234 от 24.07.2009 г. по в. гр. д. № 315/09 г. на Хасковския окръжен съд. Касаторите поддържат, че обжалваното решение следва да бъде обезсилено като постановено по ненадлежно предявен иск, евентуално е неправилно поради допуснато съществено нарушение на съдопроизводствени правила – касационни отменителни основания по чл. 281, т.т. 2 и 3 ГПК.
В изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК като основание за допускане на касационно обжалване се поддържа чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по процесуалноправния въпрос, определящ допустимостта, съответно правилността на постановеното решение, дали на подлежащите на вписване искови молби следва да се дава ход, ако не бъдат вписани.
Ответниците З. А. М., Н. С. Х., Н. С. Х. и А. С. М. считат жалбата за неоснователна.
Върховният касационен съд на РБ, състав на I-во г. о., намира, че касационно обжалване на въззивното решение следва да се допусне на основание чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК, тъй като е налице противоречива съдебна практика по въпросите: може ли да възникне валидно процесуално правоотношение въз основа на подлежаща на вписване искова молба по чл. 114 ЗС, която не е вписана, и дали съдебното решение по иск за собственост, постановено по невписана искова молба, е недопустимо или е неправилно.
Тъй като по така поставените въпроси е образувано т. д. № 3 от 2009 г. на ОСГК на ВКС за приемане на тълкувателно решение, то на основание чл. 229, ал. 1, т. 7 вр. чл. 292 ГПК след допускане на касационното обжалване производството по делото следва да се спре.
По изложените съображения Върховният касационен съд на РБ, състав на I-во г. о.
О П Р Е Д Е Л И:
ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното решение № 234 от 24.07.2009 г. по в. гр. д. № 315/09 г. на Хасковския окръжен съд.
СПИРА производството по гр. д. № 1747/2009 г. по описа на Върховния касационен съд на РБ, I-во г. о.
След приемане на тълкувателно решение по т. д. № 3 от 2009 г. от ОСГК на ВКС на РБ, делото да се докладва за възобновяване на производството.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: