Изх. № 24-39-19
Дата:16.03.2017 год.
ЗКПО, чл. 92;
ЗЗД, чл. 357;
ЗСч., чл. 17, ал. 1;
ДР на ЗСч., § 1, т. 27.
ОТНОСНО: попълване на данни за съставителя на годишния финансов отчет (ГФО) в годишната данъчна декларация по чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
Във Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП и заведено с вх. № 24-39-19/03.02.2017 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Касае се за физическо лице, което е съдружник в дружество по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) – „Счетоводна кантора – ……..” ДЗЗД. Договорите за счетоводно обслужване се сключват между съответните фирми – клиенти и счетоводната кантора. Фактурите също се издават от счетоводната кантора и се включват в дневниците и справки-декларациите по Закона за данък върху добавената стойност.
Във връзка с това поставяте въпрос за начина на попълване на ред 9начаст ІІ от образец 1010 на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО и по-конкретно кой подред следва да се попълни:
?ред 9.1, на който се посочват физическите лица – съставители на ГФО, или
?ред 9.2, който се попълва, когато съставител на ГФО е счетоводно предприятие?
Въпросът е продиктуван от това, че договорите с клиентите са сключени от името на счетоводната кантора, но дружествата по ЗЗД не попадат в обхвата на дефиницията за „счетоводно предприятие” по смисъла на § 1, т. 27 от ДР на Закона за счетоводството (ЗСч).
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Така поставеният въпрос е свързан с прилагане на счетоводното законодателство, поради което запитването Ви беше изпратено за становище до дирекция „Данъчна политика” при , която на основание чл. 22, т. 8 от Устройствения правилник на Министерството на финансите е компетентна да изразява становища по прилагането на това законодателство. Даденият отговор е следният:
„Договорът за гражданско дружество е уреден нормативно в чл. 357 от ЗЗД, където е легалната дефиниция на този вид дружество, а именно: дружеството се създава с договор между две или повече лица, които обединяват своята дейност за постигане на една обща стопанска цел. Съгласно разпоредбата на чл. 2, т. 4 от ЗСч гражданското дружество е предприятие за целите на ЗСч и съответно за него важат разпоредбите на закона. Основна особеност на договора за гражданско дружество е, че създаденото дружество не е юридическо лице и не е самостоятелен (различен от съдружниците) правен субект – правата и задълженията от дружествената дейност не възникват за дружеството, а са права и задължения на самите съдружници и страна по сключваните във връзка с дейността на дружеството сделки са именно съдружниците. Поради това считаме, че гражданското дружество не е счетоводно предприятие по смисъла на определението в § 1, т. 27 от ДР на ЗСч.
Съгласно разпоредбата на чл. 17, ал. 1 от ЗСч междинните, годишните и консолидираните отчети на предприятията се съставят от физически лица, които са в трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието, или от счетоводни предприятия. В случая съставителят на годишния финансов отчет не е счетоводно предприятие по смисълана ЗСч, а гражданско дружество и съгласно текста на чл. 360 от ЗЗД решенията относно работите на дружеството се взимат със съгласието на всичките съдружници освен ако дружественият договор предвижда друго, както и всеки съдружник има право да управлява, ако не е уговорено друго. Това означава, че всеки от съдружниците, съставили финансовия отчет, може да го подпише, също така самите съдружници, изготвили отчета, могат да избератедин от тях да постави подписа си под него, при условие че отговаря на изискванията на чл. 18 от ЗСч. И в двата случая, при попълване на „Данни за годишния финансов отчет“ на данъчната декларация за финансовата 2016 г. съгласно чл. 92 от ЗКПО,подписалият се ще впише своите данни в клетка 9.2. „Физическо лице”.”.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/
‘