1
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 169
гр. С. 18.02.2011 г..
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховен касационен съд, второ гражданско отделение в закрито заседание на 10 февруари през две хиляди и единадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛСА ТАШЕВА
ЧЛЕНОВЕ:СВЕТЛАНА КАЛИНОВА
ЗОЯ АТАНАСОВА
като разгледа докладваното от съдия З. А.
гр.д. № 1613 по описа за 2010 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 288 от ГПК.
Образувано е по подадена касационна жалба от ответниците М. А. П. и В. А. М. срещу определение № 234/24.08.2010 г. по в.ч.гр.дело 374/2010 г. на С. окръжен съд, с което е оставено в сила определение от 22.06.2010 г. по гр. дело № 1048/2007 г. на С. районен съд, с което е изтеглен жребий по чл.291 ГПК/отм./ и са разпределени дяловете на съделителите.
Жалбоподателите поддържат доводи за неправилност на обжалваното определение, като постановено при нарушение на съществени процесуални правила.
В изложението към касационната жалба са формулирани правните въпроси: следва ли съдът при теглене на жребий предварително да номерира пликовете, в които са определени дяловете в производството по съдебна делба при наличие на повече от двама съделители, който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото – основание за допускане на касационно обжалване по чл.280,ал.1,т.3 ГПК.
Ответницата по жалбата Е. Ч. П. не е изразила становище по същата.
Върховният касационен съд като взе предвид доводите на страните и извърши проверка на обжалваното определение намира за установено следното:
Касационната жалба е подадена в срока по чл. 283 от ГПК от надлежна страна в процеса и е процесуално допустима.
Обжалваното определение не следва да се допуска до касационно обжалване по следните съображения:
Делото е делбено във фазата по извършване на делбата – теглене на жребий по чл. 291 ГПК/отм./.
Въззивният съд е приел, че след влизане в сила на решението по разделителния протокол е проведено теглене на жребий от първоинстанционния съд в присъствието на съделителите и пълномощниците им. Относно реда за провеждане тегленето на жребий в протокола от съдебно заседание от 22.06.2010 г. на С. районен съд е удостоверено, че трите плика са били еднакви, бели, запечатани, подпечатани с печата на съда и не са били номерирани преди тегленето. Прието е, че ищцата Е. П. е изтеглила един от пликовете в присъствието на всички страни и техните пълномощници и по искане на нейния пълномощник върху плика е обозначено числото I. За В. М. е изтеглен плик с номер I., а за М. П. е изтеглен плик с номер II.
В протокола от съдебното заседание на първоинстанционния съд е удостоверено, че след разпечатване на пликовете в присъствие на съделителите и пълномощниците им на Е. П. се е паднал дял трети от разделителния протокол на стойност 49310 лв., на В. М. се е паднал дял втори по разделителния протокол на стойност 37110 лв., а на М. П. се паднал дял първи на стойност 46820 лв. Съдът е определил и съответните суми, които всяка от съделителките следва да заплати за уравнение на дела. Според въззивния съд факта, че преди тегленето на жребий пликовете не са били номерирани не опорочава жребия. Прието е, че не са установени данни за размяна на пликовете или белязването им или съответно друго действие, което да породи съмнение на пълната случайност на избора при тегленето. Номерирането на пликовете след изтегляне на първия от тях от Е. П. е улеснило описването на извършените от съда и страните действия в протокола, като не са нарушени изискванията на закона. При тези съображения съдът е оставил в сила първоинстанционното определение, с което е постановено теглене на жребий по чл.291 ГПК/отм./ и са разпределени дяловете на съделителите.
Неоснователни са доводите на жалбоподателите за наличие на основание за допускане на касационно обжалване по чл.290,ал.1,т. 3 ГПК по поставения правен въпрос по приложението на чл. 291 ГПК/отм./, а именно следва ли съдът при теглене на жребий предварително да номерира пликовете, в които са определени дяловете в производството по съдебна делба при наличие на повече от двама съделители. Според тълкуването, дадено в т. 4 от ТР № 1/2009 г. по т.дело № 1/09 г. на ОСГТК на ВКС правният въпрос е от значение за точното прилагане на закона, когато разглеждането му ще допринесе за промяна на създадената поради неточно тълкуване съдебна практика или за осъвременяване на тълкуването й с оглед изменения в законодателството и обществените условия. Правният въпрос ще е от значение за развитие на правото, когато законовите разпоредби са непълни, неясни или противоречиви, за да се създаде съдебна практика по прилагането им или за да бъде тя осъвременена предвид настъпили в законодателството и обществените условия промени. Текста на чл. 291 ГПК/отм./ е ясен и пълен. По приложното му поле е налице трайна и обилна съдебна практика, поради което не се налага тълкуването й.
Като взема предвид изложеното съдът намира, че не следва да се допусне касационно обжалване по чл.280,ал.1,т.3 ГПК по поставения правен въпрос от жалбоподателите.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Второ гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
Не допуска касационно обжалване на определение № 234/24.08.2010 г. по в. ч. гр. дело № 374/2010 г. на С. окръжен съд.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: